Fale elektromagnetyczne – rodzaje i zastosowanie w medycynie. Jak działają fale radiowe, mikrofale, podczerwień, światło, UV czy RTG?

Anna Rokicka-Żuk, Agata Orzełowska
Jednym z rodzajów fal elektromagnetycznych jest ultrafiolet, który wykorzystuje się m.in. w leczeniu żółtaczki wcześniaczej.
Jednym z rodzajów fal elektromagnetycznych jest ultrafiolet, który wykorzystuje się m.in. w leczeniu żółtaczki wcześniaczej. fotoember/123RF
Fale elektromagnetyczne są szeroko wykorzystywane w medycynie, m.in. diagnostyce, chirurgii, leczeniu bólu, rehabilitacji i estetologii medycznej. Ze względu na długość fal i wielkość niesionej przez nie energii inne działanie mają badania i zabiegi wykorzystujące poszczególne ich rodzaje. Wyjaśniamy, jak działają fale radiowe, mikrofale, światło widzialne, lasery, promienie ultrafioletowe, rentgenowskie i gamma i jakie znajdują zastosowanie w rozpoznawaniu problemów zdrowotnych i ich leczeniu.

Co to są fale elektromagnetyczne? Definicja i zastosowanie

Fala elektromagnetyczna to inaczej promieniowanie elektromagnetyczne, które jest definiowane jest jako zaburzenie pola elektromagnetycznego (PEM) rozchodzące się w przestrzeni.

Natomiast opis kwantowy definiuje fale elektromagnetyczne jako strumień nieposiadających masę cząstek elementarnych (fotonów) o określonej energii, która zależy od długości fali.

Pole magnetyczne i pole elektryczne są wzajemnie nieodłączne, a zmiany w jednym indukują zmiany w drugim i na odwrót.

Fale elektromagnetyczne rozchodzące się w przestrzeni mogą mieć różną długość i to właśnie od niej zależą ich właściwości.

Fale elektromagnetyczne mają wiele rodzajów niezliczone zastosowania. Są wykorzystywane w codziennych sprzętach, m.in. w świetlówkach, kuchenkach mikrofalowych, telefonach komórkowych. To również podstawa działania wielu nowoczesnych badań i zabiegów medycznych.

Zobacz też:

Długość fal elektromagnetycznych i ich rodzaje

Fale elektromagnetyczne można podzielić według ich malejącej długości na następujące rodzaje:

  • fale radiowe (fale Hertza) – powyżej 1 m, a dokładniej: 2000-1000 m (fale długie), 600-150 m (fale średnie), 50-15 m (fale krótkie) i 15-1 m (fale ultrakrótkie). Pochodzą z nadajników radiowych, a także naturalnych źródeł, takich jak wyładowania atmosferyczne czy zorza polarna.
  • mikrofale – 1 mm-1 m,
  • podczerwień – 700 nm-1 mm
  • światło widzialne – 380 nm-700 nm,
  • ultrafiolet (nadfiolet, UV) – 10 nm-380 nm,
  • promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X) – 0,01 nm-10 nm,
  • promieniowanie gamma (promieniowanie kosmiczne) – poniżej 0,1 nm.

Im fala jest dłuższa, tym mniejszą ma częstotliwość. Krótkie fale o o dużej częstotliwości niosą pokaźne dawki energii, a ich oddziaływanie na żywe tkanki prowadzi z czasem do ich uszkodzeń.

Sprawdź także:

Fale elektromagnetycznych w medycynie

Fale elektromagnetyczne znajdują szerokie zastosowanie w diagnostyce, jak również leczeniu chorób oraz rehabilitacji, czyli działaniach mających na celu przywrócenie utraconej sprawności fizycznej i psychicznej. Działem medycyny wykorzystującej zabiegi z użyciem fal EM jest fizjoterapia, a dokładniej – fizykoterapia.

Zabiegi falą elektromagnetyczną stosowane są w leczeniu bólu i uszkodzeń tkanek. Znajdują zastosowanie przy różnych chorobach i dolegliwościach, m.in. takich łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik pospolity i różowaty oraz inne schorzenia dermatologiczne, trudno gojące się rany, złamania kości, ostroga piętowa czy reumatyzm.

Co na ból zamiast tabletki? Wybierz skuteczny środek naturalny, który jest bezpieczniejszy niż leki. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Domowe sposoby na ból. Jak je poznasz, raz na zawsze zrezygn...

Fale elektromagnetyczne radiowe

Fale radiowe stosowane do przede wszystkim w zabiegach medycyny estetycznej i nazywane radiofrekwencją, obejmując zakres częstotliwości od 3 Hz do 3 THz. Zabieg prowadzi do podgrzania skóry właściwej i tkanki podskórnej, co stymuluje jej komórki, prowadząc do zwiększenia produkcji kolagenu, polepszenie ukrwienia i odżywienia. W ten sposób zapewnia efekt odmładzający – zmniejsza się widoczność zmarszczek, a także rozstępów i blizn. Skóra staje się bardziej gładka i elastyczna.

W medycynie wykorzystuje się zwłaszcza frakcyjne fale radiowe. Znajdują zastosowanie w chirurgii, kardiologii, urologii i onkologii. Diagnostyczne zastosowanie fale radiowych z polem magnetycznym to rezonans magnetyczny (MRI).

Przeczytaj też:

Promieniowanie mikrofalowe

Promieniowanie mikrofalowe jest znane z kuchenki mikrofalowej i również w medycynie wykorzystywane jako źródło ciepła. Służy również rozpoznawaniu guzów nowotworowych, m.in. i piersi, a także terapii onkologicznej.

Nowoczesny zabieg termicznej ablacji mikrofalowej jest przydatny również w kardiologii, ginekologii, otolaryngologii, oftalmologii, stomatologii i kosmetologii, a ponadto w zabiegu rizotomii (neurochirurgiczna metoda leczenia bólu).

Polecamy również:

Promieniowanie podczerwone

Podczerwień jest wykorzystywana m.in. w termometrach bezdotykowych i noktowizorach. Stosowana na skórę usprawnia lokalnie krążenie krwi i redukuje napięcie mięśniowe, działając przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Promieniowanie podczerwone wspomaga również leczenie ran i chorób z autoagresji (autoimmunologicznych). Przyspiesza gojenie się zwichnięć i stłuczeń, łagodzi bóle reumatyczne, mięśni i głowy, reguluje ciśnienie krwi. W ramach domowych zabiegów można stosować emitującą podczerwień lampę Sollux. Podobne zastosowanie w światłolecznictwie mają też fale świetlne i ultrafioletowe.

Dowiedz się na temat:

Fototerapia, czyli leczenie światłem

Wpływ światła na organizm to domena fotobiologii, jest bowiem rozległy i dotyczy kwestii takich jak wpływ na mózg, m.in. regulację cyklu snu i czuwania oraz innych biorytmów. Tę właściwość wykorzystuje fototerapia – terapia jasnym światłem depresji i bezsenności związanej zaburzeniami rytmu biologicznego.

Zielone światło pomaga leczyć migreny, a światło czerwone – bóle kości, stawów i mięśni. Inna długość fal światła czerwonego pomaga przy chorobach oczu, m.in. degeneracji plamki żółtej, a możliwie, że również przy jaskrze.

Fototerapia stosowana jest od stu lat w medycynie, początkowo w dermatologii, a później w innych dziedzinach. Naświetlanie niebieskim światłem (ale też UV) stosuje się m.in. w leczeniu hiperbilirubinemii w przebiegu żółtaczki u noworodków, obrzęku limfatycznego (również w ramach leczenia raka), powikłań pooperacyjnych w kardiologii, retinopatii wcześniaczej, zapalenia błony śluzowej jamy ustnej.

Światło znajduje zastosowanie także w leczeniu chorób neurologicznych, m.in. Parkinsona i stwardnienia rozsianego oraz urazach mózgu.

Z kolei terapia światłem LED wykorzystywana jest w zabiegach przeciwstarzeniowych na skórę, redukujących blizny, a także stymulujących cebulki włosowe w przypadku osłabienia i nadmiernego wypadania włosów czy redukującego ich przetłuszczanie się (działanie zależy od koloru światła). Inne urządzenia, emitujące światło niebieskie i czerwone, wspomagają leczenie trądziku. Przyrządy takie są też dostępne do użytku domowego.

Zobacz też:

Promieniowanie ultrafioletowe w medycynie

Ultrafiolet wchodzi w skład promieniowania słonecznego. Działając na skórę, stymuluje produkcję barwnika skóry (melaniny). Powoduje opalanie, ale też oparzenia słoneczne i zapoczątkowuje procesy nowotworowe.

Promienie UV stosuje się do dezynfekcji sprzętu medycznego i pomieszczeń, przy czym te z zakresu UVC są bezpieczne dla człowieka. Jednak ze względu na znany szkodliwy wpływ ultrafioletu na organizm do zabiegów z jego wykorzystaniem istnieje długa lista przeciwwskazań.

W medycynie nadfiolet wspomaga leczenie chorób skóry, takich jak łuszczyca, bielactwo nabyte, łysienie plackowate, czyraki, owrzodzenia, odleżyny i inne trudno gojące się rany. Inne zastosowania to choroby reumatyczne i stany zapalne tkanek miękkich, schorzenia górnych dróg oddechowych i laryngologiczne, niedoczynność gruczołów czy utrudnione zrastanie kości. W stomatologii stosuje się ultrafiolet w ramach zabiegów wybielania zębów.

Ze względu na działania uboczne naświetlanie UV nie jest już preferowanym rodzajem terapii niedoborów witaminy D czy trądziku pospolitego.

Przeczytaj również:

Lasery w medycynie

Promieniowanie lasera to fale elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, podczerwieni czy nadfioletu, które są spolaryzowane, tj. rozchodzą się w jednej płaszczyźnie (nie są rozproszone).

Lasery wykorzystuje się m.in. w chirurgii jako skalpel, za pomocą którego można przeprowadzać tzw. czyste (bezkrwawe) cięcia, również w ramach usuwania zmian nowotworowych. Promieniowanie lasera jest także przydatne w mikrochirurgii okulistycznej i stomatologii, zwłaszcza przy chorobach dziąseł.

W medycynie estetycznej za pomocą lesera usuwa się blizny, znamiona czy tatuaże, jak również zbędne owłosienie z ciała.

Laseroterapia jest często stosowana jest w rehabilitacji. Są szczególnie skuteczne w przypadku bólów mięśni, stawów i kości, zarówno ostrych, jak i przewlekłych.

Lasery biostymulujące to urządzenia niskoenergetyczne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i zmniejszającym obrzęki, stosowane w przypadku ran czy złamań, a także uszkodzeń skóry.

Lasery wysokoenergetyczne mają silniejsze działanie łagodzące ból i szersze zastosowania, obejmujące min. leczenie poważnych urazów ortopedycznych, dyskopatii, rwie kulszowej, haluksach, ostrogach piętowych, chorobach przebiegających z zapaleniem stawów. Leczy też nieprawidłowe zmiany w onkologii.

Przeczytaj także:

Promieniowanie rentgenowskie i gamma

Promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X) – jest wytwarzane przez specjalne lampy i stosowane w diagnostyce do wykonywania tzw. prześwietlenia (zdjęcie rentgenowskie), mammografii, tomografii komputerowej (TK) czy pozytonowej tomografii emisyjnej (PET).

Leczenie niewielkimi dawkami promieniowania RTG jest obiecującą metodą walki z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) czy zapaleniem płuc w ciężkim COVID-19.

Promieniowanie gamma powstaje podczas przemian jądrowych, wykorzystywanym m.in. do sterylizacji, terapii nowotworów, w tym radiochirurgii, a także tomografii misyjnej pojedynczych fotonów (SPECT).

Ponieważ są to rodzaje promieniowania o działaniu jonizującym (wybija elektrony z atomów i cząsteczek powoduje ich niszczenie) oraz przenikliwym, ochronę przed jego działaniem wspomagają ochronne, pochłaniające je osłony z ołowiem.

Dowiedz się więcej:

Dla kogo jest fala elektromagnetyczna? Niektóre przeciwwskazania do zabiegów

Promieniowanie elektromagnetyczne stosowane w ramach zabiegów musi być stosowane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, m.in. do wykonania zdjęcia rentgenowskiego pacjent zakłada specjalny ochronny fartuch z ołowiem, a na czas zabiegów laseroterapii pacjent zakłada okulary ochronne.

Przeciwwskazania do zabiegów z zastosowaniem fal elektromagnetycznych obejmują ciążę, chorobę nowotworową (nowotwór złośliwy) oraz gorączką i aktywne infekcje. Nie powinno się wykonywać ich również w przypadku nadwrażliwości na promieniowanie, cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia i niewydolności krążenia.

Dodatkowo istnieją też inne sytuacje, w których zastosowanie konkretnego rodzaju fal EM nie jest zalecane. Dotyczy to zwłaszcza fal krótszych niż światło widzialne, czyli promieni UV, RTG i gamma.

Zabiegi z wykorzystaniem fal elektromagnetycznych są zazwyczaj bezbolesne i bezinwazyjne – z wyjątkiem zabiegów chirurgicznych i innych z użyciem laserów.

Z zabiegów falą elektromagnetyczną, zwłaszcza o dużej energii, trzeba korzystać ściśle według lekarza. Jak ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia w dokumencie wydanym w 2011 roku, promieniowanie mikrofalowe i inne rodzaje fal elektromagnetycznych są czynnikiem rakotwórczym (kancerogennym) i mogącym uszkadzać potomstwo (teratogennym).

Zobacz także:

ZOBACZ: Pierwsze zabiegi urologiczne z użyciem lasera holmowego w Białostockim Centrum Onkologicznym. Ekspert: dr n. med. Mariusz Ciemerych, koordynator poddoddziału Urologii BCO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia