Nowe zabiegi na ciało i twarz – medycyna estetyczna dla naturalnych efektów

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Medycyna estetyczna odchodzi od inwazyjnych zabiegów. Nowe technologie pozwalają zredukować cellulit, ujędrnić i oczyścić skórę, odchudzić miejscowo ciało. Polecane przez nas fale radiowe, ultradźwięki, endermologia czy peeling wodny są już dostępne w polskich gabinetach i dają spektakularne efekty.

Czy da się w widoczny sposób poprawić wygląd ciała i twarzy bez użycia igły i skalpela? Z nowoczesnymi urządzeniami medycyny estetycznej to jak najbardziej możliwe. Wraz z rozwojem nauki poznajemy nieinwazyjne sposoby stymulowania odnowy skóry, zwiększania jej napięcia i oddziaływania na strukturę. Nowoczesne urządzenia nie stwarzają konieczności zastosowania znieczulenia, nie zwiększają ryzyka zakażeń ani nie wiążą się z koniecznością gojenia i długiej rekonwalescencji. W gabinetach stawia się na metody fizyczne, np. wykorzystujące ciśnienie i fale elektromagnetyczne o różnej długości, w połączeniu z substancjami aktywnymi. Efekt? Wyszczuplanie, modelowanie ciała i redukcja cellulitu, a w przypadku zastosowania strumienia wody – mechaniczne oczyszczanie cery. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w takie zabiegi.

Jak się pozbyć cellulitu i przyspieszyć odchudzanie – łagodniej niż mezoterapia igłowa

Rozwój nowych technologii nie oznacza, że odchodzimy od masaży, choć teraz z ogromną skutecznością wykonują je maszyny. Taka dogłębna stymulacja tkanek umożliwia pozbycie się opuchlizny zwłaszcza kończyn dolnych, ponieważ usprawnia drenaż limfatyczny i pobudza metabolizm w komórkach. Zamiast wykonywać go ręcznie, co wiąże się z ryzykiem popełnienia błędu i zbyt mocnego ucisku naczyń krwionośnych, pracę tę przejęły pneumatyczne rękawy do masażu i nowoczesne głowice, łączące zastosowanie podciśnienia z falami o określonych parametrach. Obecnie najpopularniejsze są fale radiowe (radiofrekwencje), akustyczne (ultradźwięki) oraz podczerwień. Powodują one miejscowe przegrzanie skóry, aktywując tym samym syntezę budujących je białek, głównie kolagenu.

Endermologia – masaż wyszczuplający, drenaż limfatyczny i redukcja cellulitu w jednym

Masaż podciśnieniowy, czyli endermologia, to technika pobudzania tkanki łącznej w skórze w celu poprawy jej ukrwienia i regeneracji, jak również nieinwazyjnego zwalczania cellulitu i tkanki tłuszczowej. Pośród wielu metod takiego masażu (łącznie z manualną bańką chińską) większość może powodować miejscowe przekrwienie i nie jest polecana dla skóry naczyniowej.

W przypadku zabiegu Endermologii LPG Alliance, który jest owocem 30 lat badań, działania uboczne zostały praktycznie wyeliminowane. Urządzenie umożliwia wyszczuplanie i modelowanie sylwetki, poprawę jędrności skóry w różnych jej obszarach, redukcję tzw. pomarańczowej skórki i odmładzanie – a oprócz tego działanie terapeutyczne na obrzęki, zastoje, bóle mięśni i stawów. Zabiegi umożliwiają precyzyjne leczenie tkanki łącznej i znajdują zastosowanie również w fizjoterapii i medycyny sportowej.

LPG Alliance zapewnia wielowymiarową terapię skóry dzięki działaniu specjalnej głowicy, która powoduje jednoczesną redukcję tkanki tłuszczowej, wygładzanie cellulitu i ujędrnianie skóry. Efekty uzyskane po 3 zabiegach to poprawa jędrności skóry u 71 proc. stosujących go kobiet, a u 67 proc. wygładzenie cellulitu. Po 12 zabiegach obserwowano też zmniejszenie obwodu talii średnio o 5,2 cm.

Masaż głowicą zasysającą z rolkami i klapką nie powoduje rozciągania czy uszkadzania delikatnej skóry, ponieważ wykonywany jest poprzez cienką tkaninę kombinezonu na całe ciało. Urządzenie jest wyposażone w sensor identyfikacji skóry, dzięki któremu dopasowuje moc zabiegu do jakości tkanki. Działanie ujędrniające i liftingujące urządzenia można wykorzystywać również w obrębie twarzy za pomocą odmiennej końcówki. Jako jedna z niewielu metod zabieg może być stosowany u kobiet w ciąży i osób po zabiegach operacyjnych, w tym również po mastektomii.

Wellness to skuteczne antidotum na dzisiejszy stresujący, zabiegany tryb życia. Działania ukierunkowane na zwiększenie dobrostanu ciała i ducha pomagają ograniczyć poziom stresu, rozluźnić mięśnie, zrelaksować umysł i uzyskać wiele innych korzyści zdrowotnych. Takie efekty zapewniają nie tylko masaże wykonywane od stóp do głów, ale przede wszystkim zabiegi z wykorzystaniem wody, bazujące na jej właściwościach oczyszczających, związanych z termiką, ciśnieniem i rodzajem rozpuszczonych składników.

SPA, wellness i relaks – polecamy TOP 15 zabiegów

Działanie masażu podciśnieniowego (próżniowego) może być wzmocnione falą radiową z podczerwienią (IR), jak ma to miejsce w urządzeniu Vela Shape III. Umożliwia ono zwalczanie cellulitu i wsparcie w konturowaniu sylwetki dzięki podgrzewającym tkanki radiofrekwencjom i promieniowaniu cieplnemu.

Fale radiowe, ultradźwięki i podczerwień – redukcja tkanki tłuszczowej, cellulitu i wiotkiej skóry

Najpopularniejsze zabiegi poprawiające jakość skóry wykorzystują fale o określonych parametrach, które wnikają na konkretną głębokość tkanki i powodują jej miejscowe podgrzanie. W ten sposób wywołują jej miejscową degenerację i stymulują syntezę kolagenu. Skutkiem jest poprawa struktury skóry, a często też rozpad komórek tłuszczowych. Uzyskane efekty są widoczne jako zagęszczenie, ujędrnienie, lifting i odmłodzenie skóry. Tak działają fale radiowe, akustyczne oraz podczerwone, które powodują błyskawiczne, kontrolowane podniesienie temperatury nawet powyżej 60 stopni. W gabinetach wykorzystuje się też zimno. W ramach zabiegów kriolipolizy, takich jak CoolSculpting czy Proshock Ice, komórki tłuszczowe są zamrażane szokowo, po czym następuje ich stopniowa eliminacja. To metoda bardzo skuteczna, choć bardziej inwazyjna niż rozgrzewające fale. Może powodować przemijające zasinienie i wymagać miejscowego znieczulania np. za pomocą kremu z dodatkiem lidokainy.

Stosowane w zabiegach fale radiowe (RF) wnikają w skórę właściwą, powodując jej przegrzanie. Głębokość penetracji i energia są tak regulowane, by nie dochodziło do naruszenia naskórka. Efekty krótkoterminowe zabiegu to kurczenie się włókien kolagenowych, nasilenie krążenia krwi i odżywienia komórek, natomiast te długoterminowe wiążą się z syntezą nowego kolagenu w ramach regeneracji tkanek. W badaniach opisanych na łamach „Journal of the American Academy of Dermatology” zabieg zapewniał znaczną poprawę jakości skóry. Zabiegi wykorzystujące RF to m.in. Med2 Contour(na ciało) i Thermage (na twarz). Natomiast Accent Prime wykorzystuje połączenie fal ultradźwiękowych i radiofrekwencji.

Technologia ultradźwiękowa do podgrzania tkanek wykorzystuje z kolei fale akustyczne. Prowadzi to do uszkodzeń termicznych i koagulacji komórek, i w rezultacie zapewnia odnowę skóry, poprawę jej elastyczności, wyszczuplanie ciała i rozbicie cellulitu. Fale akustyczne powodują też drgania komórek, które dodatkowo pobudzają je do regeneracji. Jak wynika z analizy ponad 230 badań nad wykorzystaniem tej technologii, przedstawionej w piśmie „Dermatologic Surgery”, pozwala ona na utratę 2-4,6 cm w obwodzie talii, znaczne odmłodzenie skóry, modelowania ciała i niwelowania pomarańczowej skórki. Metoda okazała się bezpieczna i wiązała się z minimalnymi działaniami ubocznymi w postaci zaczerwienienia skóry i opuchlizny. Popularne zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków to m.in. HIFU V-max, Ultraformer III czy Maximus Trilipo. W Proshock Ice fale te stosuje się obok intensywnego chłodzenia skóry.

Natomiast podnoszenie temperatury za pomocą podczerwieni (IR) ogranicza się jedynie do naskórka. Płytkie podgrzanie pobudza gojenie, ale pod względem redukcji nierówności skóry i tkanki tłuszczowej nie działa tak jak fale radiowe i akustyczne. Wykorzystujące je zabiegi często kojarzy się np. z drenażem limfatycznym. Podczerwień jest też uzupełnieniem działania innych fal. Zabieg, który wykorzystuje IR, to m.in. Zaffiro.

Natomiast połączenie podczerwieni i ultradźwięków stosuje się w ramach lipolizy kawitacyjnej, zaliczanej do nieinwazyjnych metod liposukcji.

Należy przy tym pamiętać, że do wykonywania wspomnianych zabiegów są pewne przeciwwskazania. Oprócz ciąży to żylaki, rany i owrzodzenia, choroby wątroby, serca, skóry, endokrynologiczne czy metaboliczne. Przed zapisaniem się na zabieg warto dokładnie to sprawdzić - podobnie jak cenę i liczbę wymaganych powtórzeń. Zabiegi w wykorzystaniem nowoczesnej aparatury nie należą do tanich. Koszt pojedynczej sesji to kilkaset złotych. Są też zabiegi, które kosztują tysiąc złotych i więcej – te jednak charakteryzują się zazwyczaj zwiększoną skutecznością, dzięki czemu dla osiągnięcia zamierzonych efektów wystarczy znacznie mniejsza liczba sesji. Ponieważ zabiegi te zapewniają świetne efekty, a działanie utrzymuje się długo, dla wielu osób są lepszą inwestycją niż np. kupowanie drogich i niestety mało skutecznych kosmetyków antycellulitowych i wyszczuplających.

Nowe zabiegi na ciało i twarz – medycyna estetyczna dla naturalnych efektów
123RF

Peeling wodny i kawitacyjny – nowoczesne oczyszczanie skóry

Peeling to zabieg polegający na złuszczaniu skóry, który usuwa zanieczyszczenia oraz poprawia jej dotlenienie i odżywienie, wpływając na lepszy wygląd. Wyrównuje jej powierzchnię i koloryt, zapewnia efekt gładkiej i czystej skóry, a także spłycenie zmarszczek. Peeling może ograniczać się tylko do naskórka albo sięgać skóry właściwej - wtedy wiąże się z koniecznością gojenia skóry i rekonwalescencji; może też powodować przebarwienia. Nie trzeba jednak wykonywać inwazyjnych zabiegów, by osiągnąć coś więcej niż powierzchniowe wygładzenie skóry.

Bardzo skuteczne i nieinwazyjne oczyszczanie każdego typu cery, również tej delikatnej i wrażliwej, zapewni w gabinecie tzw. peeling kawitacyjny. To peeling ultradźwiękowy wykorzystujący zjawisko kawitacji – gwałtownej przemianie wody w parę wodną pod wpływem zmniejszenia ciśnienia. Wytworzone wtedy mikropęcherzyki z gazem powodują rozpad komórek rogowych naskórka i ich usunięcie, natomiast wibracje stymulują krążenie metabolizm w komórkach.

Peeling kawitacyjny jest częstym wstępem do innych zabiegów. W odróżnieniu od tego samodzielną procedurą złuszczającą skórę i wprowadzającą do niej szeregu związków aktywnych jest HydraFacial MD, który oddziałuje na naskórek, skórę właściwą i mięśnie. Urządzenie zapewnia oczyszczenie, dogłębne nawilżenie i odżywienie skóry, a dzięki temu widoczne ujędrnienie i odmłodzenie twarzy.

Urządzenie ze specjalną jednorazową końcówką wykorzystującą technologię Vortex-Fusion oczyszcza strumieniem wody pod ciśnieniem, dostarczając wraz z nią składniki aktywne – antyoksydanty, aminokwasy, peptydy, kwas hialuronowy i czynniki wzrostu. Zapewniają efekt rozjaśnienia, nawilżenia i liftingu cery.

Zabieg wykonywany jest w sześciu etapach, które obejmują m.in. oczyszczanie i złuszczanie zrogowaciałego naskórka, peeling roztworem kwasowym, usuwający zanieczyszczenia zalegające w porach czy ekstrakcję zaskórników. Peeling wodny stosowany jest też w urządzeniach do ujędrniania ciała, np. wykorzystującym podczerwień Zaffiro.

Dermatolog i lekarz medycyny estetycznej dr Marcin Ambroziak tłumaczy, jakie zabiegi wykonywać w określonych porach roku.

Zobacz również

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karolina
Polecam zabiegi odchudzające od https://barbarabeauty.pl/!
x
xan

fotki tez moge podeslac po paru zabiegach robilam sobie moj mail kasia2.osmajecka29@gmail.com

x
xan
18 czerwca, 11:19, Gość:

Wie ktoś coś może o mezoterapii? Bo widzę, że jest dużo rodzajów tego typu zabiegów i nie wiem który będzie najlepszy..

5 lipca, 23:08, Gość:

mezoterapia komórkami macierzystymi to jest taki największy boom od jakiegoś czasu, ale osocze bogatopłytkowe ma 2 zalety, jest tani i dobry. sugerowałbym to 2 na sam początek. Byłam na nim na Ceglanej w KRK w sekretach piękna i polecam.

11 sierpnia, 16:47, Pysia:

Taki komentarz to więcej niż niejeden artykuł. Obczaję sobie ich stronę na fb i się przedję z koleżanką może jak będziemy mialy wolne. Dzięki wielkie za polecenie :3

Ja moge sie wypowieziec na temat sekretow piekna :) chodze regularnie mooge maila podac to sie spiszemy zeby nie powielac

P
Pysia
18 czerwca, 11:19, Gość:

Wie ktoś coś może o mezoterapii? Bo widzę, że jest dużo rodzajów tego typu zabiegów i nie wiem który będzie najlepszy..

5 lipca, 23:08, Gość:

mezoterapia komórkami macierzystymi to jest taki największy boom od jakiegoś czasu, ale osocze bogatopłytkowe ma 2 zalety, jest tani i dobry. sugerowałbym to 2 na sam początek. Byłam na nim na Ceglanej w KRK w sekretach piękna i polecam.

Taki komentarz to więcej niż niejeden artykuł. Obczaję sobie ich stronę na fb i się przedję z koleżanką może jak będziemy mialy wolne. Dzięki wielkie za polecenie :3

P
Patrycja
18 czerwca, 11:19, Gość:

Wie ktoś coś może o mezoterapii? Bo widzę, że jest dużo rodzajów tego typu zabiegów i nie wiem który będzie najlepszy..

5 lipca, 23:08, Gość:

mezoterapia komórkami macierzystymi to jest taki największy boom od jakiegoś czasu, ale osocze bogatopłytkowe ma 2 zalety, jest tani i dobry. sugerowałbym to 2 na sam początek. Byłam na nim na Ceglanej w KRK w sekretach piękna i polecam.

Dziękuję za polecenie :) Brzmi to bardzo dobrze i myślę że się umówię na ten zabieg

G
Gość
18 czerwca, 11:19, Gość:

Wie ktoś coś może o mezoterapii? Bo widzę, że jest dużo rodzajów tego typu zabiegów i nie wiem który będzie najlepszy..

mezoterapia komórkami macierzystymi to jest taki największy boom od jakiegoś czasu, ale osocze bogatopłytkowe ma 2 zalety, jest tani i dobry. sugerowałbym to 2 na sam początek. Byłam na nim na Ceglanej w KRK w sekretach piękna i polecam.

G
Gość

Wie ktoś coś może o mezoterapii? Bo widzę, że jest dużo rodzajów tego typu zabiegów i nie wiem który będzie najlepszy..

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia