Jak działa termometr bezdotykowy?
Termometr bezdotykowy, zwany również laserowym pozwala na dużo szybszy odczyt temperatury niż w przypadku standardowych modeli – pomiar trwa tylko kilka sekund. Umożliwia to technologia podczerwieni, na której bazuje urządzenie (ciało o podwyższonej temperaturze wytwarza wyższe promieniowanie podczerwone).To nowoczesny i bezpieczny sprzęt, który oprócz standardowej funkcji mierzenia temperatury posiada parę innych, równie przydatnych opcji:
- Kalibracja względem temperatury otoczenia.
- Zapis ostatnich paru pomiarów.
- Możliwość wielokrotnego pomiaru w krótkim czasie.
Zobacz też:
Termometr bezdotykowy – nowoczesny pomiar temperatury
Termometr bezdotykowy to godny zastępca rtęciowego odpowiednika, wycofanego w 2009 roku ze względu na obecność metali ciężkich. Dzięki temu nie trzeba martwić się o ryzyko w przypadku jego zbicia, tak jak to było w przypadku termometru rtęciowego.
Termometr laserowy jest bezpieczny pod wieloma względami. Brak kontaktu ze skórą ułatwia utrzymanie go w czystości i zmniejsza ryzyko zakażenia. Daje mu to wyraźną przewagę nad jego starszymi odpowiednikami. Przydaje się to zwłaszcza w przypadku osób starszych lub dzieci, gdzie termometry elektroniczne lub rtęciowe zwiększają prawdopodobieństwo zarażenia kolejnych osób. Termometry bezdotykowe są często używane w szpitalach i ośrodkach zdrowia - co jest ich najlepszą rekomendacją.
Polecane oferty
Zalety i wady termometrów bezdotykowych
Termometry laserowe posiadają szereg zalet, opartych głównie na nowoczesnych technologiach. Oprócz względów bezpieczeństwa są to między innymi:
- Kalibracja względem temperatury otoczenia: ta funkcja sprawia, że termometr "wie", jaka temperatura jest w pomieszczeniu, w którym dokonywany jest pomiar. Pozwala to zwiększyć precyzję wyniku.
- Wielofunkcyjność: z pomocą tego urządzenia łatwo sprawdzisz temperaturę kąpieli, posiłku czy mleka. Daje to pewność, że twoje dziecko nigdy nie otrzyma zbyt gorącego lub zbyt zimnego posiłku.
- Elektroniczny zapis ostatnich pomiarów: pozwala na kontrolowanie temperatury co kilka godzin, bez konieczności zapisywania wyników na kartce lub zapamiętywania.
- Szybki pomiar i możliwość jego powtórzenia: te funkcje są niezmiernie ważne, zwłaszcza gdy pacjentem jest małe dziecko lub osoba starsza. Otrzymanie wyniku po kilku sekundach i możliwość jego natychmiastowego powtórzenia dają pewność i pozwalają na szybką reakcję i działanie. Jest to przydatne zwłaszcza w sytuacji, gdy dziecko jest marudne, lub badany człowiek nie chce mieć mierzonej temperatury.
- Możliwość badania na powiece: ludzka powieka w sposób najbardziej dokładny oddaje temperaturę ciała. Ta funkcja pozwala na uzyskanie bardziej dokładnego wyniku niż np. na czole (jest ono bardziej podatne na chłód).
- Wskaźnik odległości termometru od powierzchni badanej: ta funkcja sprawia, że termometr daje znać (np. dźwiękiem), czy odległość od osoby, której mierzymy temperaturę, jest prawidłowa.
Zobacz też:
Jakie są wady termometru bezdotykowego? Przede wszystkim jest to cena. Waha się ona od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu złotych. Im więcej funkcji, tym droższy termometr - idzie za tym jednak jakość i trwałość. Podsumowując - termometr bezdotykowy to prawdziwe cacko w swojej kategorii. Warto wydać parę złotych więcej jednorazowo i zyskać komfort, oraz szereg dodatkowych opcji, które ułatwiają życie. Sprzęt ten dedykowany jest szczególnie rodzicom małych dzieci, którzy chcą bezpiecznie i wygodnie dbać o swoje maleństwo.