5 powodów, aby jeść śliwki świeże i suszone. Pomagają nie tylko na zaparcia, ale też przy miażdżycy i nadciśnieniu tętniczym

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Śliwki to owoce, które cieszą nas swoim smakiem od wczesnego lata do późnej jesieni. Cenione są nie tylko za walory kulinarne, ale także za właściwości zdrowotne. To bogate źródło antyoksydantów, witamin i składników mineralnych oraz błonnika. Mogą być włączone do diety przez diabetyków, o ich obecność w codziennym menu powinni też zadbać sercowcy i osoby cierpiące na zaparcia. Sprawdź, kto i dlaczego nie powinien jeść śliwek.

Spis treści

Słoje ze śliwkami
Zarówno surowe, jak i suszone śliwki zawierają wiele składników odżywczych, które wspierają nasze zdrowie, w szczególności pracę jelit. Zobacz na kolejnych slajdach, jak wpływa na organizm jedzenie śliwek.
ortodoxfoto/123RF

Jakie witaminy i składniki mineralne znajdują się w śliwkach? Ile mają kalorii?

Śliwki to owoce, które przy niewielkiej kaloryczności, dostarczają do organizmu duże ilości błonnika oraz składników odżywczych. W jednej, średniej wielkości śliwce znajdziemy:

  • 30 kcal,
  • 8 gramów węglowodanów,
  • 1 gram błonnika,
  • 7 gramów cukrów.

Ponadto pokryje ona zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze w następującym stopniu:

  • witamina A – 5 proc.,
  • witamina C – 10 proc.,
  • witamina K – 5 proc.,
  • potas – 3 proc.,
  • miedź – 2 proc.,
  • mangan – 2 proc.

]Śliwki są także bogate w pektyny i kwasy m.in. jabłkowy, winowy i cytrynowy oraz liczne sole np. sodowe czy potasowe. Znajdziemy w nich także witaminy z grupy B, karotenoidy i fenole oraz flawonoidy.

Śliwki suszone mają zawartość witamin i składników mineralnych podobną do owoców świeżych, jednak dostarczają zdecydowanie więcej kalorii – średnio ok. 267 kcal oraz węglowodanów – ok. 68,9 g.

Właściwości zdrowotne śliwek. Na co pomogą śliwki świeże, a na co suszone?

Jedzenie śliwek może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Są one nie tylko bogatym źródłem substancji aktywnych, ale mogą być pomocne w profilaktyce cukrzycy i chorób układu krążenia. Powinny sięgać po nie osoby cierpiące z powodu zaparć, a także te, w których codziennej diecie brakuje błonnika.

To się dzieje z Twoim organizmem, kiedy jesz śliwki

Śliwki – przeciwskazania do spożycia. Kto powinien unikać jedzenia tych owoców?

Mimo swoich niepodważalnych zalet śliwki są produktem, który nie może być spożywany przez wszystkich. Spożycie suszonych śliwek powinno być kontrolowane w szczególności osoby mające problemy z nadwagą oraz z poziomem glukozy we krwi.

Na świeże i suszone owoce powinny uważać także osoby cierpiące na alergię na śliwki, zespół jelita drażliwego oraz leczące się z powodu stanów zapalnych i wrzodów żołądka. Nadmierne spożywanie suszonych śliwek może prowadzić do biegunek, dlatego należy spożywać je z umiarem, ograniczając się do porcji nie większej niż 40-100 gramów dziennie.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia