Telefony komórkowe przyciągają kleszcze? Zbadano wpływ promieniowania elektromagnetycznego na zachowanie kleszczy

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kleszcze są pajęczakami, przenoszącymi groźne choroby. Niestety, spotyka się je coraz częściej - nie tylko na łąkach, ale też w ogrodach, parkach czy miejskich trawnikach.
Kleszcze są pajęczakami, przenoszącymi groźne choroby. Niestety, spotyka się je coraz częściej - nie tylko na łąkach, ale też w ogrodach, parkach czy miejskich trawnikach. JerzyGorecki (Pixabay.com)
Najnowsze badania wykazują, że kleszcze może przyciągać promieniowanie elektromagnetyczne, charakterystyczne m.in. dla telefonów komórkowych.

Okazuje się, że telefony komórkowe mogą bezpośrednio wpływać nie tylko na nasze zachowania, ale także zwierząt. O ile w wielu przypadkach jest to wpływ negatywny, o tyle okazuje się, że dla kleszczy promieniowanie związane m.in. z telefonami może być wyjątkowo atrakcyjne.

Kleszcze a telefony komórkowe

Tak wynika z badań, przeprowadzonych przez interdyscyplinarny polsko-słowacki zespół uczonych. Jego celem było sprawdzenie wpływu pola elektromagnetycznego (EMF) na zachowanie kleszczy pospolitych (znanych też pod nazwą kleszcz pastwiskowy i kleszcz psi, Ixodes ricinus). Obserwowano zachowanie ponad 300 osobników (160 dorosłych samców i 140 samic) poddanych działaniu pola elektromagnetycznego o częstotliwości 900 MHz, czyli takiego, jakie wytwarzają telefony komórkowe.

Kleszcze najchętniej zmierzały do obszaru, w którym występowało takie pole elektromagnetyczne.

Dotyczyło to wszystkich kleszczy, ale w szczególności zarażonych riketsjami (bakteriami pasożytującymi w kleszczach, które mogą powodować groźne choroby, w tym gorączkę Q i gorączkę plamistą). Wyniki badań zostały opublikowane w marcu tego roku.

Przeczytaj również:

Nie tylko kleszcz pospolity, ale też kleszcz łąkowy

W Polsce poza kleszczem pospolitym występuje m.in. również kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus). Jego z kolei dotyczyły badania opublikowane w 2018 r., również przez polskich i słowackich naukowców. Okazuje się, że również ten gatunek kleszcza jest podatny na działanie pola elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej (RF-EMF).

W przeprowadzonym badaniu kleszcze łąkowe zbierały się w miejscach, gdzie występowało pole elektromagnetyczne o częstotliwości 900 MHz, natomiast uciekały z obszaru, gdzie częstotliwość była znacznie wyższa (5 000 MHz).

Warto wiedzieć, że częstotliwość 900 MHz jest właściwa m.in. dla telefonów komórkowych, a 5000 MHz – sieci Wi-Fi.

Kleszcze a pole elektromagnetyczne

Kleszcze kierują się głównie zmysłem węchu oraz dotyku, wyczuwają także ciepło (np. ciała) oraz dwutlenek węgla, który wydalamy w czasie oddychania. Za wyczuwanie tych bodźców odpowiada tzw. narząd Hallera. Wiadomo jednak, że wiele zwierząt jest wrażliwych również na pole magnetyczne (np. pole magnetyczne Ziemi), a także elektromagnetyczne, wytwarzane przez żywe osobniki. O ile przyczyny takiej, a nie innej reakcji kleszczy na pole elektromagnetyczne nie są do końca wyjaśnione, można przypuszczać, że chodzi o dodatkowy „mechanizm wykrywania” potencjalnego żywiciela.
Dlatego idąc na łąkę lub do miejskiego parku zastanówmy się, czy telefon komórkowy rzeczywiście będzie nam niezbędny.

Niewidoczne pasożyty czekają na żywicieli w trawie, zaroślach i krzewach. Najczęściej atakują na obrzeżach lasów i w parkach.Ochrona przed kleszczami jest niezbędna, ponieważ ich ukąszenie może skutkować poważnymi chorobami, takimi jak borelioza, babeszjoza czy kleszczowe zapalenie mózgu.Sprawdź, jakie są najlepsze sposoby na kleszcze!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Sezon na kleszcze już trwa! Sprawdź, jak skutecznie chronić ...

Źródła:
1. Frątczak, M. et al., Infected Ixodes ricinus ticks are attracted by electromagnetic radiation of 900 MHz, in: Thick and Thick-Borne Diseases, Available online 19 March 2020, 101416

2. Vargová, B. et al. Electromagnetic radiation and behavioural response of ticks: an experimental test, in: Experimental and Applied Acarology volume 75, pages85–95(2018)

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia