Depilacja laserem bez tajemnic. Czy daje trwałe efety? Zobacz, jak się przygotować i czy zabieg można przeprowadzić w domu

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Depilacja laserem to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia. Nie można jednak zrobić jej „z marszu” i nie zawsze zadziała. To powinnaś wiedzieć o zabiegach w gabinecie i depilatorach domowych. Wyjaśniamy, jak to działa, kto może skorzystać z tej metody oraz jakie mogą być skutki uboczne.

Spis treści

Jak działa depilator laserowy?

Depilacja laserowa, a właściwie epilacja, to nieinwazyjna metoda usuwania owłosienia za pomocą wiązki światła o odpowiedniej długości fali. Emitujące ją urządzenia umożliwia dostarczenie do mieszków włosowych odpowiednio dobranej dawki energii, która powoduje zniszczenie zawartych w niej komórek.

Młoda kobieta w okularach ochronnych podczas depilacji laserowej nóg
Podczas zabiegów z użyciem lasera obecne w pomieszczeniu osoby muszą nosić okulary ochronne miljko/Getty Images

Zabieg depilacji laserowej można przeprowadzić w wyspecjalizowanym gabinecie lekarskim lub klinice medycyny estetycznej. Koszt jego wykonania na pojedynczy obszar ciała wynosi kilkaset złotych.

Ponieważ wiązka lasera charakteryzuje się określoną długość fali, wnika na konkretną głębokość skóry – zwykle jest to 3-5 mm, bo właśnie w takiej odległości od powierzchni naskórka są położone cebulki włosowe. Wiązka jest też ukierunkowana, dzięki czemu nie ulega rozproszeniu. Pozwala to na precyzyjne dozowanie i podawanie niesionej z nią energii. Jest ona pochłaniana przez zawarty we włosach barwnik – melaninę, który znajduje się w komórkach macierzystych włosów. Melanina ulega wtedy podgrzaniu, co powoduje jej rozpad – jest to zjawisko selektywnej fototermolizy.

Do najczęściej stosowanych obecnie należą lasery:

 • aleksandrytowy,
 • diodowy,
 • rubinowy,
 • neodymowo-yagowy (Nd-Yag).

Optymalną sytuacją jest dobór rodzaju lasera odpowiednio do fototypu skóry, jednak w przypadku wszystkich z nich dobrym wyborem jest laser Nd-Yag o długości fali 1064 nm.

Depilacja laserowa w domu? To inny typ urządzenia

Depilator laserowy dostępny w gabinecie to nie to samo, co urządzenie domowe. Tak nazywane bywają depilatory IPL, które niszczą włos za pomocą pulsującej energii świetlnej. Skuteczność takiego zabiegu fotodepilacji jest niższa niż tego laserowego.

Jednak pomimo dostępności domowych depilatorów IPL ich stosowaniem ma istotne wady, do których należy przede wszystkim działanie na okolice włosa. Może to powodować nie tylko spory ból, ale także uszkodzenia skóry. Dlatego wybierając takie urządzenie warto zainwestować w sprzęt dobrego producenta. Cena depilatora domowego wynosi zwykle od 1,3 do 2,3 tys. złotych.

Polecamy także:

Depilacja laserem – jakie są efekty?

Laserowa depilacja owłosienia nie zapewnia natychmiastowych efektów, ponieważ włosy potrzebują czasu, aby wypaść, a ponadto na danej powierzchni ciała zawsze znajdują się w różnych stadiach rozwoju. Dzięki temu jedne rosną, podczas gdy inne wypadają – inaczej bylibyśmy skazani na ich okresowe braki. Faza wzrostu, czyli anagenowa, trwa w zależności od lokalizacji na ciele przeważnie od 4 do 8 tygodni. Dlatego aby zniszczyć wszystkie cebulki włosowe na danej powierzchni, zabiegi trzeba powtarzać.

Zabieg depilacji laserowej jest najbardziej efektywny u osób, które mają ciemne i grube włosy. Jego skuteczność wynosi wtedy 80-90 proc., a zadowalające rezultaty mogą zapewnić już 3-4 sesje. U blondynek laser może nie zadziałać w pełni, chyba, że jest to specjalny rodzaj urządzenia.

O trwałości depilacji laserowej mówi się wtedy, gdy po upływie 6 miesięcy od zakończenia serii zabiegów włosy na traktowanym obszarze już nie odrastają. Uważa się, że efekty depilacji laserowej utrzymują się przez co najmniej kilka lat.

Depilacja laserowa może być nieskuteczna lub mało skuteczna u osób z jasnym owłosieniem, zwłaszcza blond, rudym i siwym, a także tych bardzo opalonych – zawarta w skórze melanina może wtedy pochłaniać energię lasera, co nie tylko zmniejsza efektywność usuwania włosków, ale też prowadzi do poparzeń skóry.

Jeżeli u kobiet usuwane jest owłosienie androgenowe, czyli z obszarów występowania charakterystycznych dla płci męskiej (broda, wąsik, klatka piersiowa, okolice sutków, linia pępka czy pośladki), włoski również mogą po czasie zacząć znowu rosnąć. Często wynika to z zaburzeń hormonalnych, więc skutecznym rozwiązaniem może okazać się terapia wyznaczona przez lekarza.

Sprawdź również:

Jak długo utrzymuje się efekt depilacji laserowej? Ile zabiegów potrzeba?

Promieniowanie lasera działa tylko na cebulki włosowe w okresie wzrostu, dlatego dla uzyskania trwałych efektów zabieg trzeba powtarzać z odpowiednią regularnością, dopasowaną do konkretnego obszaru skóry. W przypadku usuwania owłosienia z twarzy są to zwykle 4 tygodnie, dla łydek odstęp między zabiegami powinien wynosić ok. 8 tygodni, a dla włosów na plecach u mężczyzn – nawet 12 tygodni.

Przez pierwsze pół roku zabieg powtarza się regularnie co 4-8 tygodni, później zalecane jest zwykle wykonywanie go raz na rok.

Niechciane włoski wypadają przeważnie po upływie 1-2 tygodni od zabiegu. Depilacja laserowa może też jednak nie doprowadzić do zniszczenia wszystkich komórek macierzystych włosów naraz, przez co będą one odrastać cieńsze i jaśniejsze. Błędem jest przerwanie serii zabiegów, ponieważ po pewnym czasie osłabione cebulki zwykle się wzmacniają i owłosienie przybiera dawne cechy.

Przeczytaj też:

Czy depilacja laserem boli?

Laserowe usuwanie włosków nie powoduje uszkodzenia okolicznych tkanek wokół mieszków włosowych, ale może być bolesne i na pewien czas uwrażliwiać skórę, powodować jej podrażnienie, zaczerwienienie czy obrzęk. Podczas zabiegu odczuwane są ukłucia podobne do tych spowodowanych przez prąd, a stopień nasilenia bólu zależy od jakości włosów – przy tych ciemnych i grubych jest większy.

Nowoczesne urządzenia są wyposażone w systemy chłodzenia skóry, dzięki czemu zmniejsza się ich efekt drażniący i poziom odczuwanego bólu. Temperaturę depilowanego obszaru można też obniżać poprzez nałożenie odpowiednio przezroczystego żelu, który nie zakłóca drogi wiązek lasera w głąb skóry.

Ból odczuwany podczas depilacji laserowej jest kwestią indywidualną i w dużej mierze dotyczy najwrażliwszych rejonów, takich jak pachy czy okolice bikini (zwłaszcza przy tzw. depilacji brazylijskiej). By zminimalizować ból, możliwe jest nałożenie na skórę znieczulającego kremu z lidokainą na 30 minut przez zabiegiem.

Zobacz ponadto:

Depilator laserowy – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Depilacja laserowa jest preferowanym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub nie mogą stosować najbardziej popularnych sposobów usuwania zbędnego owłosienia.

Zarówno golenie skóry, jak i epilacja mechaniczna, czyli wyrywanie włosków za pomocą wosku, pasty cukrowej czy depilatora elektrycznego, mogą wywoływać podrażnienia i sprzyjają ich wrastaniu, powodując u niektórych osób zapalenie mieszków włosowych, powstawanie grudek i krostek czy nawet blizn i przebarwień.

Najbardziej agresywnie działają chemiczne kremy do depilacji, które rozpuszczają włosy. Zarówno ta metoda, jak i cieszące się największą popularnością golenie, już następnego dnia powodują odrastanie sztywnych i kłujących włosów.

Dowiedz się także na temat:

Jak przygotować się do depilacji laserowej?

Zabieg epilacji laserem wymaga odpowiedniego przygotowania, by był nie tylko skuteczny, ale też bezpieczny. Skóra powinna być zdrowa i mieć jak najjaśniejszy odcień.

Na 4 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać:

 • opalania się (również w solarium) oraz stosowania samoopalaczy (także w ramach opalania natryskowego),
 • wyrywania włosków – zamiast epilacji zalecane jest rozpoczęcie golenia ich jednorazową maszynką,
 • stosowania maści, kremów i innych kosmetyków z witaminami A lub C, związkami retinolu, sterydami, antybiotykami, ziołami czy kwasami organicznymi na obszarze skóry, który ma być poddany depilacji laserowej,
 • przyjmowania preparatów z beta-karotenem,
 • zażywania ziół, suplementów i leków powodujących nadwrażliwość skóry na słońce (m.in. antybiotyków, leków antydepresyjnych) – w przypadku stosowania medykamentów przepisanych przez lekarza należy uprzednio skonsultować z nim taką ewentualność.

Na tydzień przed zabiegiem należy odstawić kremy depilujące.

Na dzień przed zabiegiem niewskazane są:

 • dezodoranty i antyperspiranty,
 • kosmetyki z zawartością związków antybakteryjnych, alkoholu,
 • napoje alkoholowe.

W dniu zabiegu lub poprzedzającym go skórę należy ogolić za pomocą jednorazowej maszynki.

Do roślin powodujących fotouwrażliwienie skóry, niezalecanych przed depilacją laserem, należą m.in.

 • dziurawiec,
 • nagietek,
 • kozłek lekarski (waleriana),
 • lubczyk,
 • bratek,
 • skrzyp,
 • pokrzywa,
 • melisa,
 • mięta,
 • kminek,
 • anyżek,
 • arcydzięgiel.

W przypadku doustnego przyjmowania retinoidów w leczeniu trądziku zabieg depilacji laserowej można wykonać najwcześniej po 6 miesiącach od zakończenia kuracji.

Warto przeczytać:

Depilacja laserowa – przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Zabieg laserowego usuwanie owłosienia nie może być przeprowadzony na skórze opalonej, podrażnionej, przesuszonej czy uszkodzonej, a także uwrażliwionej na promieniowanie ultrafioletowe przez niektóre leki czy zioła.

Istnieje też szereg innych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu, do których należą:

 • ciąża i okres bezpośrednio po narodzinach dziecka (ze względu na wahania hormonalne),
 • infekcje na obszarze poddawanym depilacji,
 • świeże blizny lub bliznowce w miejscu depilacji,
 • choroby pęcherzowe skóry,
 • fotodermatozy,
 • łuszczyca,
 • bielactwo,
 • skłonność do powstawania przebarwień skóry,
 • niekontrolowana cukrzyca,
 • padaczka,
 • choroba nowotworowa,
 • wszczepiony rozrusznik serca,
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Podczas zabiegu zarówno osoba obsługująca laser, jak i poddawana jego działaniu, powinny nosić specjalne okulary ochronne.

Przeczytaj też:

Jak postępować po zabiegu depilacji laserem?

Depilacja laserowa powoduje podrażnienie skóry, która wymaga później delikatnego traktowania. Niewskazane jest stosowanie po zabiegu mydła, toników i innych kosmetyków z zawartością alkoholu, a pod pachami – dezodorantów i antyperspirantów. Dobrym pomysłem jest natomiast nakładanie na skórę preparatów łagodzących w postaci kremu lub zasypki z alantoiną lub pantenolem, ale dopiero następnego dnia po zabiegu. W dniu depilacji można najwyżej wziąć wieczorem prysznic. Po około 2 dniach można ogolić włoski.

Do czasu powrotu skóry do normy niezalecane jest korzystanie z basenu czy klubu fitness z uwagi na możliwość jej zakażenia.

Bezpośrednio po zabiegu najlepiej chronić skórę za pomocą kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Dopiero po upływie ok. 2 tygodni można zacząć wystawiać ją na działanie promieni słonecznych, a także stosować peelingi lub inne kosmetyki powodujące złuszczanie się naskórka.

Zobacz ponadto:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o odpowiednią ochronę przed słońcem

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karolina
Polecam bardzo depilację laserową od https://barbarabeauty.pl/
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia