Te mity na temat pasty do zębów wymagają sprostowania!
- Po co nam pasta do zębów?
- „Fluor jest szkodliwy, więc trzeba wybierać pasty bez niego”
- „Pasta musi obficie się pienić”
- „Do mycia zębów wystarczy olej kokosowy”
- „Najlepsza pasta do zębów to soda oczyszczona z wodą”
- „Po umyciu zębów pastę trzeba dokładnie wypłukać”
- „Pasta wybielająca poprawi uśmiech, a na pewno nie zaszkodzi”
- „Pasty do zębów to produkty wegańskie”
- „Pasta do zębów musi zawierać sztuczne słodziki”
- „Dzieci mogą myć zęby tymi samymi pastami, co dorośli”
- „Zioła w naturalnych pastach są tam tylko dla nazwy”
Po co nam pasta do zębów?
3 i pół tubki rocznie – takie jest zużycie pasty do zębów przez statystycznego Polaka, co wiemy już od kilku lat. Nie dziwi więc, że aktualnie braki w uzębieniu ma już 46 proc. osób w naszym kraju. Z najnowszych badań pracowni Zymetria przeprowadzonych dla Medicover Stomatologia wynika także, że przeciętny mieszkaniec nie ma średnio dwóch zębów. Brak co najmniej jednego z tych przednich dotyczy przy tym 18 proc. dorosłych osób, a w odcinku bocznym braki z uzębieniu to problem aż 54 proc. badanych.
Przyczyną usuwania zębów jest w większości przypadków próchnica – choroba bakteryjna prowadząca do rozpadu tkanek zęba, a w przypadku braku leczenia przyczyniająca się do rozwoju chorób przewlekłych.
Podstawową metodą walki z próchnicą jest prosty nawyk mycia zębów. Nieodłączna jest wtedy pasta, która umożliwia efektywne oczyszczenie powierzchni zębowych. Od jej składu zależą jednak nie tylko rezultaty tego zabiegu higienicznego, ale również nasze zdrowie w dłuższej perspektywie czasu.
Pasty do zębów traktowane są jak kosmetyki i tylko niewiele specjalistycznych produktów ma status wyrobu medycznego. Mogą więc zawierać podobne składniki, co wyroby stosowane na skórę. Choć jednak nie należą do środków spożywczych, należy uwzględnić fakt, że zawarte w nich substancje są w różnym stopniu połykane i wchłaniane do organizmu przez delikatną śluzówkę jamy ustnej. Warto więc wiedzieć, co powinien zawierać dobry produkt, a czego nie – i które stwierdzenia na temat składu pasty do zębów to mity.
„Fluor jest szkodliwy, więc trzeba wybierać pasty bez niego”
Ten mit chyba najbardziej załamuje dentystów, choć także zapewnia im stałych klientów. W rzeczywistości fluor jest wciąż niedocenianym i jednym z niewielu skutecznych środków przeciwdziałających próchnicy, którego efektywność potwierdzono w ponad stu badaniach.