Laserowa korekcja wzroku – jak przebiega zabieg, kto może z niego skorzystać, a w jakich przypadkach jest przeciwwskazany

Agata Orzełowska
Laserowa korekcja wzroku w przypadku niektórych wad wzroku przywraca ostre widzenie bez konieczności stosowania okularów i soczewek kontaktowych.
Laserowa korekcja wzroku w przypadku niektórych wad wzroku przywraca ostre widzenie bez konieczności stosowania okularów i soczewek kontaktowych. mearicon/123RF
Laserowa korekcja wzroku to zabieg z dziedziny chirurgii okulistycznej, który polega na zmianie kształtu rogówki oka za pomocą lasera. Umożliwia to usunięcie nieprawidłowości w jej kształcie, które przyczyniają się do wad wzroku takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Zabieg laserowy pozwala na przywrócenie ostrości widzenia nawet przy dużych wadach wzroku, jest jednak nieodwracalny. Wyjaśniamy, na czym polega laserowa korekcja wzroku, jak przebiega i jakie zapewnia efekty. A także u kogo może być stosowana, jakie są przeciwwskazania do zabiegu, zalecenia po jego wykonaniu, możliwe powikłania i metody alternatywne.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to zabieg z chirurgiczny polegający na skorygowaniu budowy powierzchnię oka (rogówki) za pomocą promieni lasera, by przywrócić jej zdolność prawidłowego załamywania światła (refrakcji).

Istnieje kilka metod laserowej korekcji wzroku – różnice polegają na sposobie przygotowania rogówki na działanie lasera oraz od ilości usuwanej podczas zabiegu wierzchniej warstwy rogówki.

Za pomocą lasera można skorygować wady wzroku takie jak:

 • krótkowzroczność – nieostre widzenie przedmiotów w dali; powodem jest zbyt długa gałka oczna lub zbyt wypukła rogówka,
 • dalekowzroczność, inaczej nadwzroczność – wada polegająca na nieostrym widzeniu przedmiotów z bliska; powodem jest zbyt krótka gałka oczna lub zbyt płaska rogówka,
 • astygmatyzm – zniekształcony obraz przedmiotów; powodem jest nieprawidłowy kształt rogówki
 • prezbiopia, inaczej starczowzroczność – wada polegająca na zesztywnieniu soczewki oka w procesie starzenia się i utraty zdolności do akomodacji, skutkująca nieostrym widzeniem na bliskie odległości i przy słabym oświetleniu.

Zabieg wykonuje się za pomocą laserów excimerowychlub femtosekundowych (najnowszej generacji). Stosuje się je w ramach procedur takich jak m.in.:

 • metoda LASIK (ang. laser-assisted in situ keratomileusis), która nie uszkadza nabłonka i umożliwia szybsze gojenie oka niż pierwsza ze stosowanych metod, PRK,
 • metoda femto-LASIK, wykorzystująca impulsy o niskiej energii i wysokiej częstotliwości, które generowane są przez laser femtosekundowy, co zapewnia precyzję i niską inwazyjność zabiegu,
 • metoda LASEK (laser epithelial keratomileusis), która łączy zalety LASIK i PRK,
 • metoda EBK (epithelial Bowman's keratectomy), która jest modyfikacją metod LASEK i PRK,
 • metoda PRK (photorefractive keratectomy), inaczej keratektomia fotorefrakcyjna – wciąż stosowana w określonych przypadkach metoda usuwania (albacji) zewnętrznej warstwy nabłonka rogówki.

Energia lasera pozwala na modyfikację powierzchni rogówki, a tym samym nadanie jej odpowiedniego kształtu. Dzięki temu światło jest ogniskowane na siatkówce w prawidłowy sposób, a wada wzroku zostaje usunięta.

Laserowa korekcja wzroku jest procedurą bezpieczną. W metodach z użyciem lasera excimerowego wykorzystuje się promieniowanie ultrafioletowe o odpowiedniej długości fali, które nie może spowodować poparzenia. W najnowszym laserze femtosekundowym stosowane jest natomiast promieniowanie bliskiej podczerwieni, a szybkość impulsów minimalizuje ryzyko uszkodzenia okolic nacięcia rogówki.

Dowiedz się więcej o innych zastosowaniach laserów:

Kto może mieć operację laserową oczu? Do jakiej wady można wykonać zabieg?

Laserowa korekcja wzroku umożliwia poprawę widzenia nawet przy głębokich wadach wzroku, również w przypadku krótkowzroczności i dalekowzroczności połączonej z astygmatyzmem.

Korekta przeprowadzana w sytuacji, gdy wielkość wady wzroku mieści się w następujących zakresach (przy czym dla poszczególnych metod mogą one nieco się różnić):

 • krótkowzroczność – od -0,5 Dsph do -10,0 Dsph (dioptrii sferycznych),
 • nadwzroczność – od +0,75 Dsph do +6,0 Dsph,
 • astygmatyzm – do 6,0 Dcyl (dioptrii cylindrycznych).

Zabieg wykonywany w przypadku wad wychodzących poza podane przedziały może prowadzić do rozwoju powikłań. Wzrasta też ryzyko niepowodzenia zabiegu, ewentualnie korekcja wzroku jest niepełna.

Inną kwestią jest wiek pacjenta. Laserowa korekcja wzroku może zostać wykonana jedynie u pacjentów, u których narząd wzroku jest w pełni rozwinięty (oko już nie rośnie), a wada wzroku jest stabilna.

Korekcji wad wzroku za pomocą lasera nie przeprowadza się u osób młodszych niż 21-23 lata i starszych niż 55 lat.

Lekarz kwalifikuje pacjenta do zabiegu na podstawie szczegółowych badań i także na ich podstawia ustala metodę zabiegu. Pod uwagę bierze się nie tylko specyfikę budowy gałki ocznej, ale też tryb życia, rodzaj wykonywanego zawodu i choroby współistniejące. Pacjent musi być jednak w ogólnie dobrym stanie zdrowia.

Zabieg laserowej korekcji wzroku nie jest refundowany przez NFZ, jednak w szczególnych przypadkach możliwe jest uzyskanie indywidualnego dofinansowania u niektórych pracodawców. W zależności od metody cena zabiegu to od 1,5 do 5 tys. złotych za jedno oko.

Dowiedz się więcej na temat:

Jak przebiega laserowe usuwanie wad wzroku? Jak się do niego przygotować?

Przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku przeprowadzane jest dokładnie badanie określające budowę rogówki oka pacjenta. Konieczne jest też wykonanie kompletu badań okulistycznych, na które trzeba poświęcić około 3 godzin. Na podstawie ich wyników lekarz podejmuje decyzję, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu.

Do samych badań nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jedynie na 3-4 tygodni wcześniej należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych. Podczas badań podawane są leki rozszerzające źrenice, więc w dniu ich wykonywania nie należy prowadzić samochodu.

Na zabieg laserowej korekcji wzroku należy zgłosić się po lekkim śniadaniu. Korekcja oka przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym.

W jej trakcie zabiegu chirurg usuwa zewnętrzną warstwę rogówki (która ma pięć warstw) i modeluje głębsze warstwy, wykorzystując działanie promieniowania ultrafioletowego emitowanego przez laser. Specjalista modeluje rogówkę w taki sp

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie