Ile włosów wypada dziennie, a ile wskazuje na ich nadmierną utratę?
Kondycja włosów i skóry świadczy o stanie zdrowia. Jeżeli podczas obserwacji głowy zauważysz przerzedzające się włosy, to sygnał ostrzegawczy organizmu. Zapewne brakuje mu jakiegoś składnika w diecie, walczy z chorobą lub miał kontakt ze szkodliwymi czynnikami. W rezultacie mieszki włosowe są osłabione, a włosy wypadają lub pozostają w stanie swoistego uśpienia.
Ile wypadających włosów to dzienna norma? Zdrowa osoba każdego dnia traci od 50-150 sztuk i jest to naturalny proces organizmu, który regularnie wymienia każdy włos na nowy. Z czasem proces ten przebiega mniej sprawnie – to całkiem normalne, że po 25. roku życia włosy na ogół stają się słabsze i bardziej skąpe.
Jeśli dochodzi do nadmiernej utraty włosów, może wiązać się to z postępującym zanikaniem wytwarzania włosów. Zbyt dużo włosów znajduje się wtedy w stanie spoczynku (anafazy), przez co cykl ich wzrostu staje się zaburzony. Stan ten poprzedza ich osłabienie i utrata gęstości.
Co jeść, by zachować zdrowie? TOP 12 zaleceń codziennej diet...
Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny problemu
To całkiem normalne, że włosy i skóra głowy stają się osłabiona w okresie wiosny i jesieni. Wypadają wtedy w większej niż normalnie ilości, stają się cienkie, łamliwe i kruche. Trwa to zwykle około 5 tygodni i nie stanowi powodu do obaw. To oznaka, że osłabione włosy ustępują miejsca nowym. W tym czasie warto wspomóc się domowymi sposobami regenerującymi cebulki włosowe, uzupełnić dietę w mikro i makroelementy, a najlepiej też skrócić fryzurę, by odciążyć skórę głowy.
Zarówno u kobiet i u mężczyzn prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy i struktury rosnącego włosa może zostać zaburzone przez czynniki zewnętrzne i związane z jakością stosowanej diety. Są to m.in.:
- niska temperatura,
- wahania wilgotności powietrza,
- nadmierne promieniowanie słoneczne,
- chodzenie bez czapki przy mrozie, wietrze, śniegu,
- regularna ekspozycja skóry głowy na kwaśny deszcz,
- palenie tytoniu,
- kontakt z wodą chlorowaną, twardą i słoną,
- stosowanie środków myjących podrażniających skórę głowy,
- używanie suchego szamponu na skórę głowy bez wykonywania jej regularnych peelingów.
- zastosowanie agresywnych chemikaliów, np. w ramach zabiegów koloryzujących, rozjaśniających czy zmieniających strukturę włosa (chemiczne prostowanie czy trwała),
- częste używanie suszarki z gorącym powietrzem, lokówki czy prostownicy,
- rozczesywanie włosów od skóry głowy, tapirowanie, zaplatanie warkoczyków,
- doczepianie włosów i tresek,
- niedobór cynku i żelaza w diecie,
- niedostateczne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3,
- niedostatek witamin, m.in. wit. A, E, D, B5 i biotyny,
- zbyt niskie spożycie białka,
- dieta zakwaszająca organizm.