Te objawy mogą świadczyć o zatruciu grzybami. Nie lekceważ tych symptomów – wezwij pomoc, bo może ucierpieć Twoje życie lub zdrowie

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Grzyby są bardzo popularne w polskiej kuchni, często zbieramy je samodzielnie lub kupujemy albo dostajemy z różnych, nie zawsze pewnych źródeł. Co roku, gdy zaczyna się sezon, dochodzi do wielu przypadków zatrucia grzybami, które mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych, a nawet śmierci. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak wygląda zatrucia grzybami i co robić, gdy do niego dojdzie. Sprawdź, czy można zatruć się jadalnymi grzybami oraz jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku zatrucia.

Spis treści

Kiedy występuje zatrucie grzybami i czym może grozić?

Do zatrucia grzybami może dojść nie tylko w przypadku zjedzenia przedstawicieli trujących gatunków. Złe samopoczucie może pojawić się także wtedy, kiedy zjemy grzyba jadalnego, ale starego, zepsutego lub zbyt młodego.

Ze względu na rodzaj wywoływanych przez toksyny objawów, wyróżniamy zatrucia:

  • cytotropowe – dochodzi do uszkodzenia narządów miąższowych np. wątroby,
  • neurotropowe – dające objawy neuropsychologiczne,
  • gastryczne – skutkujące ostrym objawami ze strony układu żołądkowo-jelitowego.
Silne zatrucie grzybami może spowodować uszkodzenia wątroby, skutkujące koniecznością przeszczepu, a nawet prowadzące do śmierci.
Silne zatrucie grzybami może spowodować uszkodzenia wątroby, skutkujące koniecznością przeszczepu, a nawet prowadzące do śmierci. syaber/philipimage/123RF

Objawy zatrucia mogą pojawić się kilka godzin po zjedzeniu grzybów, ale także nawet kilka dni później. Do najgroźniejszych skutków zalicza się:

  • silne uszkodzenia wątroby, skutkujące koniecznością przeszczepu, a nawet prowadzące do śmierci,
  • uszkodzenie nerek,
  • uszkodzenie wzorku,
  • rozpad czerwonych krwinek.

Takie objawy może dać zjedzenie trujących grzybów. Gdy je poczujesz, koniecznie wezwij służby ratunkowe

W zależności od rodzaju i ilości przyjętej toksyny skutki zatrucia grzybami mogą być jedynie nieprzyjemne i nie zostawić w organizmie żadnych śladów, bądź prowadzić do nieodwracalnych zmian, a nawet śmierci. Sprawdź w naszej galerii, jakie objawy mogą świadczyć o zatruciu grzybami.

Takie objawy daje zatrucie grzybami

Co na zatrucie grzybami jadalnymi? Pierwsza pomoc i leczenie

Przy wystąpieniu jakichkolwiek objawów zatrucia grzybami należy niezwłocznie skontaktować się ze służbami ratowniczymi pod numerem alarmowym 999 lub 112 albo przewieźć chorego do szpitala.

Przed przyjazdem karetki należy u chorego spowodować wymioty, aby usunąć z żołądka możliwe najwięcej toksycznej potrawy oraz podawać duże ilości wody, która rozrzedzi trujące substancje znajdujące się w organizmie.

Jak ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny, zbyt późna reakcja i brak właściwego leczenia może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci. Osobie z objawami zatrucia nie należy podawać mleka i alkoholu, ponieważ płyny te przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu.

Leczenie zatrucia spowodowanego grzybami polega m.in. na płukaniu żołądka, przeprowadzonego pod nadzorem lekarza, podawaniu węgla aktywnego oraz uzupełnianiu płynów i elektrolitów, jeśli zachodzi taka potrzeba, włączane jest także leczenie objawowe.

Należy pamiętać o tym, że nie zaleca się jedzenia grzybów przez:

  • kobiety w ciąży i karmiące,
  • dzieci,
  • osoby starsze,
  • osoby z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego.

Źródła:

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia