Spis treści
Kto powinien częściej sięgać po ogórki kiszone?
Kiszonki korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, a szczególnie na pracę układu pokarmowego. Dodatkowo przy niektórych schorzeniach jedzenie ogórków kiszonych może złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. W galerii przedstawiamy, kto i dlaczego powinien częściej sięgać po kiszonki.
W tych dolegliwościach warto jeść ogórki kiszone!
Właściwości zdrowotne kiszonek. Czy wszyscy mogą bezpiecznie zajadać się kiszonkami?
Ogórki kiszone to jedne z najchętniej spożywanych przetworów w naszym kraju. Są niskokaloryczne i idealnie podkreślają smak przekąsek, sałatek i dań głównych. Kiszonki powstają podczas procesu fermentacji mlekowej z udziałem bakterii kwasu mlekowego. Dzięki temu dochodzi do zahamowania rozwoju bakterii i wydłużenia świeżości produktu.
Dzięki dużej zawartości bakterii kwasu mlekowego ogórki mogą działać jak naturalny probiotyk, czyli produkt wspierający namnażanie się korzystnej mikroflory jelitowej.
Dodatkowo ogórki kiszone to dobre źródło witaminy C i błonnika pokarmowego, który na dłużej daje uczucie sytości i reguluje rytm wypróżnień. W kiszonkach znajdziemy również potas i wapń.
Mimo dobroczynnych właściwości ogórków nie wszyscy mogą bezpiecznie zajadać się nimi. Kto powinien ich unikać? W tych dolegliwościach należy ograniczyć jedzenie kiszonek:
- nietolerancja histaminy,
- zakrzepica i stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
- nadciśnienie tętnicze krwi,
- choroba wrzodowa,
- refluks żołądkowo-przełykowy.