Najsilniejszy naturalny antybiotyk – wyciąg z pestek grejpfruta. Ten środek nie niszczy zbawiennej mikroflory

Anna Rokicka-Żuk
Nie należy mylić go z olejkiem eterycznym grejpfrutowym, który otrzymuje się z aromatycznej części skórki
Nie należy mylić go z olejkiem eterycznym grejpfrutowym, który otrzymuje się z aromatycznej części skórki Serenacar/Getty Images
Ten środek to alternatywa dla leków. Poznaj najsilniejszy naturalny antybiotyk, którym jest wyciąg z pestek grejpfruta. Pod nieco mylną nazwą kryje się środek o wyjątkowo silnych właściwościach, który pomaga zwalczać też inne szkodliwe drobnoustroje, wspomagając przy tym stan jelit.

Spis treści

Wyciąg z pestek grejpfruta – co to jest za środek?

Wyciąg z pestek grejpfruta to suplement diety o nieco mylnej nazwie, ponieważ w rzeczywistości jest to ekstrakt nie tylko z pestek, ale także z miąższu i białych części owocu. To części owocu obfitująca w antyoksydanty z grupy flawonoidów. W preparatach wyciąg jest zwykle standaryzowany na zawartość bioflawonoidów wynoszącą nie mniej niż 800 mg w 100 ml.

Wyciąg z pestek grejpfruta to ekstrakt także z innych części owocu. Nie należy mylić go z olejkiem eterycznym grejpfrutowym, który otrzymuje się z aromatycznej części skórki
Wyciąg z pestek grejpfruta to ekstrakt także z innych części owocu. Nie należy mylić go z olejkiem eterycznym grejpfrutowym, który otrzymuje się z aromatycznej części skórki Serenacar/Getty Images

Produkty handlowe zawierają przy tym wyciąg z pestek grejpfruta z dodatkiem rozpuszczalnika w postaci gliceryny. Powinny zawierać właśnie te dwa główne składniki, ew. mogą mieć dodatek witaminy C jako konserwującego przeciwutleniacza – stąd jej wysoka jakość w suplementach.

Właściwości związków z odpadków z grejpfruta, które stanowią około połowę owoców, odkrył w 1980 roku amerykański naukowiec dr Jacob Harich, który badając je zadał sobie pytanie: dlaczego tak wolno rozkładają się na kompostowniku?

Na co pomaga wyciąg z pestek grejpfruta? Właściwości antybiotyczne i lecznicze

Popularność ekstraktu z pestek grejpfruta utrzymuje się od dekad, ponieważ jest on znanym naturalnym antybiotykiem. Ma nie tylko szerokie spektrum działania przeciwko Gram-ujemnych i Gram-dodatnich bakterii, ale jest też skuteczny w bardzo niskich stężeniach. Stanowi również broń przeciwko antybiotykoopornym bakteriom takim, jak gronkowiec złocisty odporny na metycylinę (MRSA) czy na wankomycynę (VRSA).

Jak wykazano, skuteczność wyciągu z pestek grejpfruta jest od 10 do 100 razy większa niż innych substancji antymikrobiologicznych. Dlatego jego stosowanie uznaje się za istotną opcję leczniczą w przypadku różnych infekcji w zastępstwie przyjmowania antybiotyków.

Działanie antybakteryjne to wynika z efektu zaburzającego błony komórkowe bakterii, co prowadziło do uwolnienia zawartości komórek w ciągu 15 minut od kontaktu z roztworem ekstraktu.

Co ważne, działanie ekstraktu jest selektywne, co oznacza, że niszczy tylko szkodliwe i chorobotwórcze bakterie, ale nie wpływa na korzystną fizjologiczną mikroflorę jelita, w której szczególnie istotne są bakterie kwasu mlekowego. Zwalczając szkodliwe drobnoustroje wspiera za to jej rozwój.

Wyciąg z grejpfruta zabija też wiele innych patogenów, w tym pierwotniaki, drożdże i niektóre wirusy, a także wspomaga leczenie infekcji pasożytniczych.

Wykazano właściwości zdrowotne i lecznicze ekstraktu z pestek grejpfruta m.in. poniższych problemach:

  • wspomaga leczenie infekcji pokarmowych i skórnych,

  • normalizuje mikroflorę jelitową,

  • zmniejsza objawy dysbiozy jelit, co wykazano m.in. u pacjentów z ciężką postacią AZS i zaburzeniami jelitowymi,

  • łagodzi objawy niestrawności,

  • pomaga zwalczać kandydozę, czyli infekcję drożdżakiem Candida albicans, co potwierdzono w badaniach polskich,

  • ułatwia leczenie infekcji układu moczowego, m.in. poprzez zwalczanie tworzących biofilm bakterii E. coli,

  • hamuje objawy alergii poprzez działanie antyhistaminowe,
    zwalcza bakterie Helicobacter pylori będące częstą przyczyną rozwoju raka żołądka,

  • wspiera odporność organizmu,

  • chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym,

  • wspomaga stan błon śluzowych, w tym jamy ustnej, chroniąc przed rozwojem bakterii próchnicy,

  • konserwuje napoje i produkty spożywcze.

Jak stosować wyciąg z pestek grejpfruta?

Wyciąg z pestek grejpfruta jest stosowany wewnętrznie do picia oraz zewnętrznie na skórę, najczęściej do przemywania miejsc objętych zmianami chorobowymi. W obu przypadkach stosuje się go po rozcieńczeniu wodą, choć w przypadku grzybicy paznokci często zaleca się stosowanie 2-3 razy dziennie produktu nierozcieńczonego.

Preparaty zawierające ekstrakt z pestek grejpfruta najczęściej przyjmuje się 2-3 razy dziennie po 10-12 kropli w szklance wody (200-300 ml). Zwykle zaleca się, by nie przekraczać zalecane dziennej porcji wynoszące 45 kropli (3 g). W przypadku preparatów w innych formach stosowana dawka to zwykle 100-200 mg 1-3 razy dziennie.

Wyciąg z grejpfruta jest stosowany w produktach handlowych, ale można dodawać go także do domowych środków takich, jak spray na ból gardła, krople na katar, krople do uszu, płukanka do jamy ustnej, pasta do zębów, żel pod prysznic czy środek do przemywania ran.

Dodatek kilku kropli wyciągu sprawdzi się także jako konserwant napoju, np. wody czy soku, przy braku warunków chłodniczych i piciu wprost z butelki, np. w podróży.

Wyciąg z pestek grejpfruta – przeciwwskazania i środki ostrożności

Wyciąg z pestek grejpfruta jest bezpiecznym środkiem, a jego możliwie szkodliwa dawka jest aż cztery tysiące razy większa niż wynosi zalecane dzienne spożycie.

Działanie roztworów wyciągu z pestek grejpfruta badano też w pracy opisanej na łamach „Journal of Alternative and Complementary Medicine” na komórkach ludzkiej skóry, fibroblastach. W dużym rozcieńczeniu 1:512 był on całkowicie nietoksyczne, pozostając przy tym aktywnym bakteriobójczo.

Należy jednak pamiętać, że ekstrakt z pestek grejpfruta może wywoływać objawy alergiczne np. u osób uczulonych na cytrusy i nie należy go wtedy stosować. Kuracja jest także przeciwwskazana w przypadku kobiet w ciąży, karmiących oraz dzieci ze względu na brak danych odnośnie bezpieczeństwa w tych grupach.

Ekstrakt z pestek grejpfruta zawiera związki występujące też w miąższu i soku z grejpfruta, które wpływają na metabolizm wielu substancji czynnych i mogą zaburzać działanie leków. To zwłaszcza jeden z flawonoidów o nazwie naringina. Dlatego doustnej kuracji wyciągiem nie należy stosować w przypadku przyjmowania leków m.in. nasercowych, antyhistaminowych, uspokajających, rozrzedzających krew, immunosupresyjnych, statyn i wielu innych. Działania niepożądane dotyczą także wielu leków roślinnych, dlatego kurację trzeba skonsultować z lekarzem.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
To Ja
"Najsilniejszy naturalny antybiotyk"

To wódka, zabija mikroby,

na śmierć.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia