Nie wylewaj, tylko pij! Woda z ogórków kiszonych ma cenne właściwości, ale ważna jest dawka. Zobacz, na co pomaga sok z kiszonych ogórków

Anna Rokicka-Żuk
Zalewa z kiszonych ogórków ma cenne właściwości zdrowotne. Korzystaj z nich, zwłaszcza jeśli masz określone problemy. Zobacz, na co jest dobra woda z ogórków kiszonych. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Zalewa z kiszonych ogórków ma cenne właściwości zdrowotne. Korzystaj z nich, zwłaszcza jeśli masz określone problemy. Zobacz, na co jest dobra woda z ogórków kiszonych. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. citadelle/123RF
Woda z ogórków kiszonych, która nazywana jest też sokiem, to po prostu zalewa z tej kiszonki. Wiele osób wylewa ją do zlewu, a szkoda. Płyn ma cenne właściwości i może wspierać zdrowie. Zobacz, na co pomaga woda z ogórków i kto może ją pić, a jakie są przeciwwskazania do takiej kuracji. Wyjaśniamy, co zawiera i ile soku z ogórków pić, by działał korzystnie na organizm.

Spis treści

Woda z ogórków kiszonych to nie odpad, tylko cenny suplement diety

Woda z ogórków kiszonych to zalewa solankowa, w której kisi się to warzywo. Po jego zjedzeniu większość osób wylewa płyn do zlewu jak odpad, tymczasem ma on cenne właściwości zdrowotne. Podobnie jak zakwas z buraków, woda z ogórków może być traktowana jako cenny dodatek do jadłospisu.

Sok z kiszonych ogórków to przy tym, co innego niż woda z ogórków. To napój wyciskany z kiszonego warzywa, np. po jego starciu lub przy użyciu wolnoobrotowej sokowirówki. On także ma korzystny wpływ na organizm.

Płynów z kiszonych ogórków nie można pić szklankami ze względu na to, że są słone. Większość osób może jednak wspomóc swój organizm, racząc się niewielką porcją soku lub wody z ogórków kiszonych do posiłku, czyli traktując go jak suplement diety.

Woda z ogórków kiszonych lepsza niż sok z ogórków. Zobacz właściwości

Woda z ogórków kiszonych i wyciskany z nich sok powinny mieć podobny skład, ponieważ składniki z warzywa przenikają do wody, a ich stężenie z czasem się wyrównuje. Okazuje się jednak, że woda z ogórków jest zdrowsza od soku, bo może zawiera nawet trzykrotnie więcej witaminy C niż warzywo (prawie 27 mg w 100 ml). Wynika z faktu, że występuje w nim enzym askorbinaza, który rozkłada ten ważny antyoksydant. Jest on związkiem przeciwzapalnym, którego powinniśmy spożywać jak najwięcej. Dlatego ogórki kiszone lepiej zjeść w całości, a zalewę wypić.

Z badań wynika także, że kwasu askorbinowego jest więcej w domowych ogórkach kiszonych, których przygotowanie jest niezmiernie łatwym zadaniem. Dotyczy to także komórek bakterii kwasu mlekowego, które należą do najważniejszych składników wszystkich kiszonek. To słynne probiotyki, które wspierają zdrowie jelit i całego organizmu.

Zarówno w dobrej jakości wodzie z ogórków kiszonych, jak i soku, może być nawet 8,8 × 10 do potęgi ósmej komórek bakterii na mililitr. To całkiem sporo, skoro wymagania dla produktów probiotycznych to 10 x 10 do potęgi ósmej jednostek bakterii tworzących kolonię w mililitrze. Warunkiem jest jednak prawidłowe przygotowanie kiszonych ogórków, a później ich odpowiednie przechowywanie.

Dowiedz się także na temat:

W wodzie z ogórków, tak jak i w soku, występują pewne ilości składników mineralnych, zwłaszcza wapnia, potasu i żelaza, ale najwięcej jest sodu, który pochodzi z dodanej soli. Jej zawartość to ok. 2,4 g na kilogram kiszonki lub litr zalewy, co odpowiada dawce 960 mg sodu (ora 96 mg w 100 ml). To właśnie sód jest składnikiem, który sprawia, że zdrowej wody z ogórków nie można pić w dowolnych ilościach, zwłaszcza w przypadku przeciwwskazań.

Polecana dawka wody z ogórków to 1/4-1/2 szkl. dziennie albo 50-100 ml, najlepiej w dwóch porcjach. W przypadku zwiększonej aktywności fizycznej i wysokiej temperatury można tę ilość nieco zwiększyć (do 200 ml na dobę).

Czy picie wody z ogórków kiszonych to dobry pomysł? Ważne przeciwwskazania

Woda z ogórków nie jest dobra dla każdego. Istnieją osoby, które nie powinny jej pić nie tylko ze względu na sporą zawartość soli i sodu, ale też m.in. związków pochodzących z procesu fermentacji. Mogą one wywoływać objawy nietolerancji pokarmowej, takie jak katar, łzawienie oczu, pokrzywka, bóle brzucha i głowy.

Zobacz też:

Kolejnym problemem może być wysoka kwasowość takiego płynu – pH wynosi tylko 2,5-3,5, podczas gdy wartość neutralna to 7. To powód, dla którego woda z kiszonych ogórków może podrażniać układ pokarmowy.

Kto nie powinien pić wody z ogórków ani soku? Przeciwwskazania do kuracji obejmują:

  • choroby układu pokarmowego, takie jak wrzody żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy, zespół jelita drażliwego, a także biegunka,
  • wysokie ciśnienie tętnicze krwi i nadciśnienie,
  • choroby nerek, m.in. kamica szczawianowo-wapniowa,
  • nietolerancja histaminy,
  • migrenowe bóle głowy,
  • alergia na przyprawy do ogórków, zwłaszcza koper ogrodowy,
  • trądzik – nadmiar soli nasila powstawanie wyprysków.

Kliknij w zdjęcie i sprawdź, w jakich sytuacjach picie wody z kiszonych ogórków jest wskazane i korzystne dla zdrowia.

Zalewa z kiszonych ogórków ma cenne właściwości zdrowotne. Korzystaj z nich, zwłaszcza jeśli masz określone problemy. Zobacz, na co jest dobra woda z ogórków kiszonych. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Nie wylewaj, tylko pij! Woda z ogórków kiszonych ma cenne wł...

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
werka
Mi woda z ogórków totalnie nie podchodzi to nie moje smaki. ja ledwo co przekonałam się do picia mineralnej cisowianki i to też muszę mieć z dodatkiem cytryny, bo wtedy jakoś lepiej wchodzi
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia