Spróbuj, a już nigdy nie zrobisz inaczej! 3 sprawdzone sposoby na przechowywanie rzodkiewki. Będzie chrupiąca i jędrna

Marta Siesicka-Osiak
Liście rzodkiewki można przechowywać w szklance z wodą i wykorzystać do przygotowania pesto lub dodać do sałatki.
Liście rzodkiewki można przechowywać w szklance z wodą i wykorzystać do przygotowania pesto lub dodać do sałatki. azerbaijan_stockers/GettyImages
Lubisz rzodkiewkę, ale nie wiesz, jak ją przechowywać? Mam dla ciebie dwa sprawdzone sposoby, które sprawią, że rzodkiewka będzie jędrna i chrupiąca. Zobacz, co zrobić, żeby rzodkiewka nie była miękka i zachowała dłużej świeżość.

Spis treści

Jak przechowywać rzodkiewkę, żeby nie była miękka?

Rzodkiewka to warzywo, które wymaga specjalnego przechowywania. Dlatego moja pierwsza rada brzmi – delikatne warzywa, takie jak rzodkiewka kupuj i zjadaj na bieżąco, nie oczekując, że będą świeże przez całe tygodnie.

Sprawdź też: Czy można jeść rzodkiewki z czarnymi plamami w środku?

Jeśli jednak masz w domu nadmiar rzodkiewki i chcesz, żeby nie straciła swojej chrupkości, chroń ją przed wysokimi temperaturami i utratą wilgoci. Najlepszymi miejscem do jej przechowywania jest lodówka. Oto 3 sposoby na przechowywanie rzodkiewki:

  1. Miska z wodą – odetnij liście i dokładnie umyj rzodkiewki. Do niedużej miski wlej zimną wodę i zanurz w niej rzodkiewki. Woda nie powinna sięgać wyżej niż do połowy wysokości warzyw. Pamiętaj, aby codziennie ją wymieniać.
  2. Słoik z wodą – jedną z metod polecanych w internecie jest przechowywanie rzodkiewek w zamkniętym słoiku wypełnionym wodą. Ja nie jestem przekonana do tego pomysłu – po pierwsze rzodkiewki mogą wchłonąć za dużo wody i stracić swoje walory smakowe, a po drugie – zamknięty słoik z wodą to idealne miejsce do rozwoju drobnoustrojów – stąd o krok do zatrucia pokarmowego.
  3. Papierowy ręcznik – Jagna Niedzielska, propagatorka gotowania bez resztek i nurtu zero waste, także nie jest fanką powyższego rozwiązania i proponuje przechowywanie rzodkiewek w lodówce, ale… zawiniętych w papierowy ręcznik. Warzywa pozbaw naci, umyj, a następnie zawiń w czysty, lekko wilgotny ręcznik. Co kilka dni sprawdzaj, czy ręcznik nadal jest wilgotny:

Ta metoda sprawi, że rzodkiewki zachowają świeżość przez tydzień, a nawet dłużej.

Jeśli zostanie ci nadmiar rzodkiewki, możesz ją ukisić, korzystając z przepisu Katarzyny Puczyńskiej z portalu StronaKuchni.pl: Kiszone rzodkiewki to hit. Są zdrowe i świetnie smakują do kanapek, dań z grilla i na przekąskę

Jak odświeżyć rzodkiewki?

Rzodkiewka zrobiła się miękka, a jej skórka lekko pomarszczona? To nie powód, żeby ją wyrzucać. Jest sposób na to, żeby odzyskała jędrność. Wystarczy umyte rzodkiewki włożyć na chwilę do miski z bardzo zimną wodą – można dorzucić do niej kilka kostek lodu. Po kilku minutach rzodkiewki należy osuszyć i zjeść tego samego dnia.

Kiedy nie jeść rzodkiewki?

Nie jedz rzodkiewki, jeśli:

  • na jej powierzchni pojawił się osad lub pleśń;
  • zmienił się kolor skórki, jest blady lub matowy;
  • miąższ ze śnieżnobiałego zabarwił się na inny kolor;
  • warzywo zaczęło nieprzyjemnie pachnieć.

Wszystkie powyższe zmiany to oznaka, że rzodkiewka nie nadaje się do jedzenia. Sięgając po warzywa i owoce nawet z drobnymi plamami pleśni, ryzykujesz zatrucie pokarmowe.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia