Spis treści
Jak tryb życia odmładza lub postarza serce?
Serce każdego z nas ma nie tylko swój wiek chronologiczny – zaczyna bić już w 6.–7. tygodniu życia płodowego, ale także wiek biologiczny, który pokazuje, w jakiej jest kondycji. Oznacza to, że z wieku 60 lat można mieć serce młode, elastyczne i wydolne w ciele. Niekiedy bywa odwrotnie. Na skutek złych nawyków, nadciśnienia, otyłości czy palenia papierosów, serce młodej osoby może „postarzeć” się do wieku znacznie powyżej metryki.
Sztuczna inteligencja wykorzystana do obliczenia biologicznego wieku serca
Zespół badaczy z Korei Południowej opracował model sztucznej inteligencji, aby stworzyć algorytm do określania biologicznego wieku serca. W tym celu naukowcy wykorzystali dane pochodzące z analizy blisko 500 tysięcy standardowych elektrokardiogramów 12-odprowadzeniowych (EKG).
Na podstawie uzyskanych danych przeprowadzono z kolei modelowanie. Analiza wykazała, że przekroczenie wieku chronologicznego przez wiek biologiczny serca o co najmniej 7 lat, istotnie zwiększa ryzyko niekorzystnych zdarzeń zdrowotnych.
Ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny wzrastało w takiej sytuacji o 62 proc., natomiast ryzyko wystąpienia poważnych incydentów sercowo-naczyniowych (MACE, major adverse cardiovascular events) – takich jak zawał serca, udar mózgu czy nagły zgon sercowy – wzrastało niemal dwukrotnie, osiągając poziom 92 proc.
Technologia mogłaby zostać wykorzystana do identyfikacji osób z wyższym wiekiem biologicznym serca i kierowania ich do intensywnego leczenia.

Wyniki badań naukowych na temat wieku biologicznego serca
– Nasze badania wykazały, że gdy wiek biologiczny serca przekroczył jego wiek chronologiczny o siedem lat, ryzyko zgonu z wszystkich przyczyn i poważnych niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych gwałtownie wzrosło – wyjaśnił profesor Yong-Soo Baek ze Szpitala Uniwersyteckiego Inha w Korei Południowej.
Specjalista wyjaśnił, że jeśli wiek biologiczny serca, wyliczony przez algorytm na podstawie zapisu elektrokardiograficznego, okazywał się młodszy niż wiek metrykalny pacjenta, na przykład o 7 lat, wiązało się to z istotnie mniejszym prawdopodobieństwem zgonu oraz wystąpienia poważnych incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu.
– Wykorzystanie AI do opracowywania algorytmów w ten sposób wprowadza potencjalną zmianę paradygmatu w ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego – dodał profesor Yong-Soo Baek.
Źródło: