Spis treści

Badanie naukowe wykazuje korelację pomiędzy tempem chodzenia a zdrowiem
Naukowcy z King’s College London i Duke University w swoim badaniu wykazali, że istnieje powiązanie pomiędzy tempem chodzenia oraz starzenia się. Dotychczas takie założenie „przykładano” głównie do seniorów. Jak się okazuje, można je odnieść także do osób w średnim wieku, a pierwsze wskazówki dotyczące przyszłego stanu zdrowia widoczne są już w dzieciństwie.
– Prędkość chodu to coś więcej niż tylko geriatryczny wskaźnik spadku sprawności u dorosłych; to raczej wskaźnik podsumowujący starzenie się przez całe życie, którego możliwe źródła tkwią w dziecięcych deficytach ośrodkowego układu nerwowego. Pomaga to wyjaśnić, dlaczego chód może być tak silnym wskaźnikiem ryzyka niepełnosprawności i śmierci u osób starszych – podaje czasopismo naukowe Jama Network Open.
Tempo chodzenia, a poziom IQ i… zdrowie zębów
Badanie, które przeprowadzili naukowcy, jest długoterminowe, ponieważ dane zbierano na przestrzeni aż pięciu dekad. Objęło ono około 1000 osób urodzonych w Dunin, w Nowej Zelandii. Wzięli w nim udział uczestnicy urodzeni pomiędzy 1972 a 1973 roku. Pierwszą ocenę zdrowia wykonano zaraz po urodzeniu, a ostatnią w 2019 roku, w wieku 45 lat.
Podczas badań sprawdzano prędkość chodu, funkcjonowanie fizyczne (za pomocą kilku krótkich ćwiczeń), a także tempo starzenia, strukturę mózgu oraz funkcje neuropoznawcze.
Główny wniosek płynący z badania naukowców to ten, że istnieje korelacja pomiędzy tempem chodzenia a zdrowiem oraz długością życia. Im szybsze tempo chodzenia, tym lepiej.
– Naprawdę uderzające jest to, że dotyczy to 45-latków, a nie pacjentów geriatrycznych, którzy zwykle są oceniani za pomocą takich pomiarów – mówiła główna badaczkę Line JH Rasmussen z Wydziału Psychologii i Neurobiologii Uniwersytetu Duke’a, cytowana przez portal kcl.ac.uk.
Co ciekawe, już testy, które przechodziły dzieci, mogły wykazać, kto będzie chodzić wolniej, a kto szybciej. Co więcej, ludzie, którzy spacerowali w wolniejszym tempie, przeważnie mieli też mniejszą całkowitą objętość mózgu, mniejszą średnią grubość kory mózgowej i częstszą hiperintensywność istoty białej, czyli ich mózgi wydawały się starsze. Badani, którzy chodzili wolno, mieli też niższe IQ.
Osoby w średnim wieku, które chodziły wolniej, sprawiały również wrażenie starszych, a to jedynie na podstawie wyglądu ich twarzy. Ponadto miały też gorsze wyniki dotyczące układu sercowo-oddechowego, odpornościowego, a nawet zdrowia dziąseł i zębów.
Źródła: