Spis treści
Lubię rzodkiewki, bo są nie tylko smaczne, ale też niezmiernie zdrowe. Ważne jednak, by były świeże. Niestety, nawet wśród tych prosto z targu regularnie zdarzają mi się okazy, które są w środku czarne. Rzodkiewki zwykle jadam rano, więc nie mam zbytnio czasu, by się nad tym zastanawiać, i po prostu je odkrawam albo wyrzucam. Czy jednak robię dobrze? Co oznaczają czarne kropki w rzodkiewce?
Dlaczego rzodkiewka robi się czarna w środku?
Jak odkryłam, przyczyną czarnych przebarwień w rzodkiewce ma być roślinny patogen – pleśń o nazwie Aphanomyces raphani. Często nazywany „organizmem grzybopodobnym” wywołuje on zmiany nie tylko w tym warzywie, ale też w innych z rodziny krzyżowych (inaczej kapustowatych). Spotkać go można też w rzepie, rzodkwi, brukwi, kalafiorze, brokule czy kapuście.
Na wielu portalach ogrodniczych przeczytałam też, że zaraza wywołana przez ten grzyb nazywa się czernią krzyżowych albo czernieniem korzeni warzyw korzeniowych. Nie znalazłam jednak jakichkolwiek dowodów świadczących o tym, że drobnoustroje tego gatunku są szkodliwe dla ludzi.
Czy można jeść rzodkiewki z czarnymi plamami w środku?
Rzodkiewki z czarnymi plamami w środku mogą nie nadawać się do jedzenia. Poszukując skutków infekcji roślin grzybami znalazłam informację o tym, że tak zaatakowane okazy stają się łatwym „łupem” dla innych drobnoustrojów. Te mogą być już dla nas szkodliwe. Inną kwestią jest fakt, że porażone warzywa mogą nie być tak wartościowe, jak te całkiem zdrowe.
Czy więc wyrzucam czarne rzodkiewki? Choć wcześniej odkrajałam część, jeśli miały tylko trochę zmian w środku, teraz się już nie zastanawiam i biorę inną. Lepiej przyglądam się też ich skórce. Jeśli ma ciemniejsze plamki, wiem, że mogę spodziewać się ich w środku. Nie zawsze są jednak widoczne, dlatego nawet rzodkiewkę chrupaną w całości wolę rozkroić na pół.
Źródło: Root rot in plants: symptoms & treatment Plantura Magazine