Jakie czynniki mają wpływ na straty składników odżywczych?
Pokarmy, jakie spożywamy każdego dnia, są dla organizmu źródłem białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin, soli mineralnych, a także antyoksydantów i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli składników odżywczych. Ich odpowiednia ilość dostarczana do organizmu pozwala zachować zdrowie, a także dobrą kondycję do późnych lat starości. Dzięki odżywczej diecie mamy piękne lśniące włosy, twarde paznokcie, promienną cerę oraz dobre samopoczucie.
Wydawać by się mogło, że wystarczy tylko jeść różnorodnie, wybierać mało przetworzone produkty i przygotowywać z nich smaczne posiłki, aby zapewnić organizmowi niezbędne substancje odżywcze.
To po części prawda, lecz należy mieć także świadomość, że składniki pokarmowe to bardzo szeroka grupa substancji, które są mniej lub bardziej wrażliwe na działanie różnych czynników, takich jak temperatura, światło czy dostęp do tlenu. Ponadto ogromny wpływ na ich zachowanie w żywności mają wszelkie procesy, którym poddajemy produkty spożywcze, zanim trafią na nasz talerz.
Strat cennych witamin, antyoksydantów, a w mniejszym stopniu również składników mineralnych, niestety nie da się uniknąć. Przyczyniają się do nich m.in.:
- sposób obierania warzyw i owoców,
- krojenie i rozdrabnianie,
- czas, jaki mija od wykonania ww. czynności do ich spożycia lub poddania obróbce kulinarnej,
- wystawienie na działanie światła i tlenu zawartego w powietrzu,
- ilość wody użytej do mycia i gotowania,
- temperatura stosowana do obróbki kulinarnej,
- czas gotowania, smażenia lub pieczenia,
- sposób przechowywania artykułów żywnościowych i gotowych potraw.
Sprawdź, czy popełniasz błędy, które powodują większe straty składników odżywczych