Spis treści
- Co to jest endometrioza, u kogo występuje i jakie są jej przyczyny?
- Endometrioza – objawy bólowe, jelitowe i psychiczne oraz powikłania choroby
- Wpływ endometriozy na ryzyko rozwoju raka i chorób układu krążenia
- Endometrioza a ciąża. Czy choroba powoduje niepłodność i utrudnia urodzenie dziecka?
- Jak wykryć endometriozę? Jakie badania stosuje się w diagnostyce choroby?
- Leczenie endometriozy – cele i dostępne metody terapeutyczne
- Endometrioza – leki stosowane w terapii
- Endometrioza – laparoskopia i operacja chirurgiczna
- Dieta w endometriozie i naturalne metody leczenia
- Leczenie endometriozy w Polsce
Co to jest endometrioza, u kogo występuje i jakie są jej przyczyny?
Endometrioza, nazywana też przerostem endometrium, to nieuleczalna choroba przewlekła o nieznanej etiologii i niejasnej patogenezie. Ponieważ nie znamy przyczyn choroby, dostępne są tylko formy leczenia objawowego – należą do nich jedynie leczenie farmakologiczne i chirurgiczne, które na dodatek nie są do końca satysfakcjonujące.
Endometrioza to choroba rozrostowa endometrium, która przypomina chorobę nowotworową. Występuje w obrębie układu rozrodczego, np. na jajniku, ale też w odległych od niego miejscach. Nie ma przy tym pewności, czy są przerzuty, czy ogniska pierwotne. Choroba często nawraca i choć nie pozbawia pacjentek życia, przyczynia się do kilkukrotnego zwiększenia ryzyka wystąpienia raka jajnika.
Endometrioza dotyka od 6 do 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym – ta grupa stanowi ok. 24 proc. polskiej populacji. Przy przyjęciu, że problem dotyczy średnio 10 procent pań przed menopauzą, oznacza to, że w naszym kraju choruje na nią 900 tysięcy kobiet. Endometrioza może też jednak występować zarówno przed pierwszą miesiączką, jak i po menopauzie – to ok. 3-4 proc. kobiet z obu tych grup. Niektóre statystyki mówią o tym, że w Polsce liczba chorych na endometriozę sięga już 2 milionów.