Spis treści
Leczenie endometriozy implantem?
Endometrioza to choroba dotykająca co najmniej jednej kobiety na dziesięć, choć liczba ta może być mocno niedoszacowana. Do tej pory pozostaje wiele niewiadomych, co dotyczy zwłaszcza przyczyn rozwoju endometriozy i sposobów skutecznego leczenia. Tradycyjne metody nie są skuteczne i często wiążą się z poważnymi skutkami ubocznymi. Nową koncepcją jest zastosowanie specjalnego żelowego implantu, który jest przeznaczony do stosowania w jajowodach.
W ramach teorii przyczyn endometriozy zakłada się między innymi, że podczas miesiączki dochodzi do cofania się krwi poprzez jajowody do jamy brzusznej. Zawiera komórki wyściółki macicy (endometrium), które w ramach tej koncepcji osadzają się w jamie brzusznej. Tam tworzą ogniska reagujące na zmiany poziomów hormonów w organizmie. W rezultacie powstają stan zapalny, ból i blizny, a także niepłodność.
Czytaj też: Nietypowe objawy endometriozy
Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH Zurich) oraz Szwajcarskiego Federalnego Laboratorium Nauki i Technologii Materiałowej (EMPA) stwierdzili, że jajowód można zatkać implantem z miękkiego żelu, zapobiegając migracji komórek.
W tym celu opracowali pierwszy implant hydrożelowy do jajników, który wykonany jest z materiału o konsystencji podobnej do galaretki. Jego zaletą jest fakt, że nie uszkadza tkanek, a organizm nie traktuje go jak ciało obce, które trzeba odrzucić. Badacze przestawili swój projekt na łamach pisma „Advanced Materials”.
Co wiemy o hydrożelowym implancie dla kobiet?
Nowo opracowany implant hydrożelowy ma unikatową strukturę, jest biokompatybilny i może zostać umieszczony w jajowodach bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych operacji. Wszystko dlatego, że hyrożele pęcznieją w kontakcie z cieczą.
Innowacyjny implant jest elastyczny i ma początkowo długość około 2 mm. Można wprowadzić go do obu jajowodów za pomocą instrumentu do badania jamy macicy (histeroskopu) w ramach podczas niechirurgicznego zabiegu. W miejscu przeznaczenia zwiększa swoje rozmiary ponad dwukrotnie. Pierwsze eksperymenty na zwierzętach wykazały, że implant pozostaje stabilny w badanym czasie i nie wywołuje reakcji odrzucenia. Najpierw jednak prowadzono badania z użyciem zwierzęcych oraz ludzkich jajowodów, które usunięto np. w trakcie leczenia raka jajnika.
– Nasz implant hydrożelowy można łatwo i szybko zniszczyć za pomocą światła UV lub specjalnego roztworu, dzięki czemu biorczynie nie będą musiały poddawać się inwazyjnej i ryzykownej operacji, jeśli zdecydują się na odwrócenie procedury – powiedziała Inge Herrmann z ETH.
Terapia i profilaktyka endometriozy oraz antykoncepcja w jednym
Implant hyrożelowy umieszczany w jajnikach ma spełniać kilka funkcji, ponieważ hydrożel działa jako bariera zarówno dla krwi, jak i plemników, działając jak antykoncepcja. A jeśli dojdzie do rozwoju choroby, wówczas zapobiega rozprzestrzenianiu się ognisk endometriozy.
Choć autorzy wynalazku złożyli już zgłoszenie patentowe, muszą jeszcze odpowiedzieć na wiele pytań. Nie jest bowiem jasne, czy samo zablokowanie jajowodów wystarczy, aby zapobiec rozwojowi endometriozy. Nie wiedzą też jeszcze, jak implant zachowa się w długim czasie czy podczas intensywnej aktywności fizycznej. Wszystko wskazuje jednak, że rozwiązanie to jest bardzo obiecujące.
Źródło: Reversible Mechanical Contraception and Endometriosis Treatment Using Stimuli-Responsive Hydrogels Advanced Materials
Źródło: