Spis treści
Kto choruje na endometriozę?
Endometrioza dotyka jedną na 10 kobiet w wieku reprodukcyjnym, ale chorują na nią także osoby młodsze i seniorki.
W przebiegu endometriozy występuje chroniczny ból i objawy, które często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Wynikają z obecności tkanki podobnej do endometrialnej poza macicą. Przyczyny tego stanu rzeczy do dziś nie zostały ustalone.
Sprawdź też: Toksyczny metal ciężki w tamponach. Alarmujące wyniki analiz
Badania Uniwersytetu Stanowego Michigan (MSU) sugerują jednak powiązanie rozwoju endometriozy z obecnością w organizmie kadmu, o czym poinformowano 24 lipca 2023 r. w piśmie „Human Reproduction”.
– Pomimo negatywnego wpływu endometriozy na jakość życia wciąż pozostaje ona zbyt mało zbadaną chorobą – powiedziała dr Kristen Upson, profesor na Wydziale Epidemiologii i Biostatystyki MSU, która kierowała nowymi pracami.
Czytaj też:
Kadm jest pierwiastkiem toksycznym, a przy tym metaloestrogenem, co oznacza, że w organizmie może zachowywać się jak hormon estrogen i zaburzać gospodarkę hormonalną. Głównym źródłem skażenie jest wdychanie dymu papierosowego, a także spalin i smogu. Obok zanieczyszczenia powietrza problemem jest także spożywanie warzyw z gleby o jego wysokiej zawartości.
– Poprzez przyglądanie się czynnikom środowiskowym, takim jak metal kadm, przybliżamy się do zrozumienia czynników ryzyka rozwoju tej choroby – dodała Mandy Hall, analityk na tym samym wydziale i główna autorka pracy.
Sprawdź też:
Narażenie na kadm jako przyczyna endometriozy?
Badanie MSU sprawdzające potencjalny związek między poziomem kadmu w organizmie i rozwojem endometriozą nie jest pierwszym, ale stanowi największą pracę, w której uwzględniono stężenie kadmu w moczu. Poziom ten jest odzwierciedleniem długoterminowego narażenia na ten toksyczny metal na przestrzeni 10-30 lat.
Zobacz także: Tydzień zamiast 8 lat. Polski test na endometriozę wykryje chorobę błyskawicznie. Czy będzie dostępny na NFZ?
Naukowcy poddali analizie dane z badania NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey), które objęło reprezentatywną część amerykańskiej populacji w latach 1999-2006, bo ponad 41 tys. osób. Z tej liczby eksperci wyodrębnili uczestniczki w wieku 20-54 lata, dla których dostępne były informacje nt. rozpoznania endometriozy.
Zobacz: Polscy naukowcy stworzyli test na endometriozę
Następnie podzielono kobiety na cztery grupy (kwartyle): w pierwszej znalazły się te z najniższym stężeniem kadmu w moczu, a w ostatniej – te z najwyższym.
Wykazano, że u pań z trzeciej i czwartej grupy chorobę diagnozowano dwukrotnie częściej niż u tych z grupy pierwszej. Natomiast wśród kobiet mających najwięcej metalu ciężkiego w moczu chorowało aż 60 procent osób.
Autorki badania podkreślają, że wnioski z ich pracy muszą być potwierdzone w kolejnych badaniach. Co ważne, stanowi ona część większego przedsięwzięcia poświęconego kobiecemu zdrowiu. Jego celem jest ustalenie codziennych źródeł narażenia na kadm i jego wpływu na rozwój chorób ginekologicznych.
Źródło: Toxic metal cadmium could be linked to the development of endometriosis, study suggests News Medical