Krwawienie po stosunku – przyczyny. Dlaczego pojawienia się plamienie po stosunku i jakie choroby może oznaczać?

Artur Białek
Nie tylko krwawienie po stosunku, ale właściwe każde krwawienie z dróg rodnych, które pojawia się poza okresem, powinno być diagnozowane w gabinecie ginekologicznym.
Nie tylko krwawienie po stosunku, ale właściwe każde krwawienie z dróg rodnych, które pojawia się poza okresem, powinno być diagnozowane w gabinecie ginekologicznym. vgstudio (123RF)
Krwawienie po stosunku jest czymś zupełnie normalnym w przypadku kobiet, które przeżywają swój pierwszy raz. Jeżeli jednak nie jest to pierwsze zbliżenie, takie objawy mogą wskazywać, że w organizmie kobiety dzieje się coś niedobrego. Przyczyny krwawienia lub plamienia po stosunku mogą być niegroźne, jednak bywają też następstwem poważnej choroby.

Krwawienie po stosunku, które ma miejsce tuż po inicjacji seksualnej, wynika z przerwania mocno ukrwionej błony dziewiczej. Najsilniej krwawią te panie, u których błona dziewicza jest gruba i niezbyt elastyczna – co zdarza się stosunkowo rzadko. Niekiedy krew pojawia się jeszcze przy kilku kolejnych zbliżeniach, co świadczy o tym, że w trakcie pierwszego stosunku, błona dziewicza nie została całkowicie przerwana. Jeżeli jednak krew pojawia się u kobiety współżyjącej regularnie, nie możemy mówić o normalnej sytuacji. Czymś naturalnym jest uczucie zakłopotania, które temu towarzyszy, jednak krwawienie podczas stosunku i tuż po nim to nie tylko dyskomfort. Może to być objaw mniej lub bardziej poważnej choroby.

Dowiedz się:

Krwawienie po stosunku jako efekt otarć

Krwawienie po stosunku nie zawsze wskazuje na chorobę. Dość często zdarza się, że ich źródłem są otarcia powstałe podczas zbliżenia. Co ważne, nie dotyczy to wyłącznie młodych kobiet, które dopiero wkraczają do świata intymnych relacji damsko-męskich. Otarcia mogą też wystąpić u pań współżyjących regularnie. Mogą pojawić się w wyniku zbyt intensywnej i zbyt głębokiej penetracji. Bardziej prawdopodobną przyczyną jest jednak niedostateczne nawilżenie pochwy. W takim przypadku pomóc może wprowadzenie dłuższej i intensywniejszej gry wstępnej, celem zwiększenia poziomu pobudzenia seksualnego. Jeżeli to nie pomoże, problem najprawdopodobniej wynika z suchości pochwy. Jako doraźny środek doskonale sprawdzą się różnego rodzaju lubrykanty, ale dolegliwości nie należy bagatelizować. Konsultacja z ginekologiem jest konieczna.

Co robić, by mieć większą ochotę na seks i łatwiej osiągać orgazm? Sprawdź, jak styl życia i dieta wpływają na libido, potencję i satysfakcję w łóżku. Przedstawiamy patenty, których skuteczność potwierdzono w badaniach naukowych.Libido to inna nazwa dla popędu seksualnego, czyli chęci i gotowości do intymnych zbliżeń. We współczesnym świecie ma tylu „wrogów”, że o ochotę na seks nieraz trzeba wręcz się starać. Przeszkadza nam głównie zmęczenie, brak czasu i psychiczna presja. Często wystarczy jednak zadbać o te obszary, wspólne zajęcia i dobrą dietę, by poczuć przypływ ochoty na miłość. Co więc pomaga zacieśnić fizyczną więź z partnerem?

10 sposobów na udany seks, czyli jak podnieść libido

Krwawienie po stosunku a suchość pochwy

Krwawienie po stosunku, u kobiet cierpiących na suchość pochwy, wynika z mikrourazów, które powstają na przedsionku i ściankach pochwy. Niewystarczające nawilżenie sprawia, że delikatne tkanki narażone są na uszkodzenia. Problemu nie należy bagatelizować, bowiem suchość może być objawem bądź wynikiem infekcji intymnej - bakteryjnej lub grzybiczej. Może też wskazywać na zaburzoną gospodarkę hormonalną (zbyt niski poziom estrogenów) i wbrew pozorom nie dotyczy to wyłącznie kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym. Suchość czasami powodowana jest przez hormonalne środki antykoncepcyjne. Problem ten dotyka także kobiet przyjmujących leki antydepresyjne, leczonych drogą antybiotykoterapii lub u których pojawiły się mięśniaki macicy.

Krwawienie po stosunku a nadżerka szyjki macicy

Krwawienie po stosunku może wskazywać na powstanie nadżerki. To niewielka ranka, która pojawia się w błonie śluzowej szyjki macicy, od strony pochwy. Najczęściej jest konsekwencją nieleczonych lub niedoleczonych stanów zapalnych i infekcji intymnych. Nadżerka może być też wynikiem urazów mechanicznych, które spowodowały na przykład liczne porody lub penetracja pochwy za pomocą ciała obcego (może to być nawet tampon). Nadżerka często pojawia się też u kobiet, które poroniły. Ponadto jest charakterystyczna dla pań prowadzących bujne życie seksualne i mających wielu partnerów (w ten sposób znacząco zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji). 

Nadżerka nie daje znać o swoim istnieniu w sposób jednoznaczny, bowiem towarzyszące jej objawy bardzo często pojawiają się także przy innych dolegliwościach. Jednym z objawów występujących przy nadżerce jest krwawienie w trakcie stosunku lub tuż po nim. Plamienia mogą pojawiać się też między miesiączkami oraz w formie upławów z krwią. Objawem nadżerki u wielu kobiet jest też ból podbrzusza po stosunku.

Nie każda nadżerka jest groźna dla zdrowia i sama w sobie nie stwarza zagrożenia dla życia kobiety. Jednak zaniedbana i nieleczona zmiana może doprowadzić do rozwoju nowotworu szyjki maci. Konsekwencją może być też zakażenie jajowodów i bezpłodność. 

Leczenie nadżerki szyjki macicy polega na eliminacji stanu zapalnego. Jeżeli ranka jest bardzo mała, jest spora szansa, że zagoi się samoczynnie. W innych przypadkach, lekarz usuwa nadżerkę poprzez koagulację chemiczną, a duże rany – poprzez wypalanie zmienionego chorobowo obszaru prądem elektrycznym. 

Krwawienie po stosunków a zapaleniu przydatków

Krwawienie po stosunku to jeden z symptomów zapalenia przydatków. W takim przypadku, nie wyodrębnia się stanu zapalnego jednego z narządów miednicy mniejszej, bowiem stan zapalny bardzo łatwo przenosi się z jednego miejsca na kolejne. Infekcja jest wynikiem działalności bakterii beztlenowych i tlenowych – paciorkowców, gronkowców, dwoinek rzeżączki i chlamydii. Patogeny najczęściej przedostają się do przydatków przez pochwę i macicę. Znacznie rzadziej do zakażenia dochodzi drogą zstępującą.

Przeczytaj również:

Poza krwawieniem, charakterystycznym objawem zapalenia przydatków jest silny ból w podbrzuszu, który osiąga najwyższy poziom w trakcie stosunku. Pojawiają się też: osłabienie organizmu, gorączka, biegunka i wymioty.

Zapalenie przydatków leczy się antybiotykami o szerokim spektrum działania. Czasami lekarz może zastosować terapię skojarzoną, polegającą na podawaniu kilku leków jednocześnie. 

Krwawienie po stosunku a zapalenie szyjki macicy

Krwawienie po stosunku często pojawia się u kobiet, u których rozwinął się stan zapalny obszaru łączącego pochwę z jamą macicy, czyli tzw. szyjki. Choroba jest o tyle problematyczna, że najczęściej przebiega bezobjawowo. U niektórych kobiet pojawiają się krwawienia po stosunku i między miesiączkami, ból odczuwany w trakcie zbliżenia, ropne upławy, w których czasami pojawia się śluz, ból brzucha, świąd pochwy i sromu.

Zapalenie szyjki macicy najczęściej jest jedną z konsekwencji chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak: kiła, chlamydioza, rzeżączka, rzęsistkowica lub opryszczka narządów płciowych. Czasami problem wynika z obecności patogenów, takich jak: gronkowce, paciorkowce, ureaplasma czy grzyby. Źródłem może być też reakcja alergiczna lub stan zapalny wywołany wkładką domaciczną. Zapalenie szyjki macicy, przechodzące w stan przewlekły, jest typową konsekwencją urazów, powstających podczas porodu. 

Dowiedz się więcej na temat:

Leczenie zapalenia szyjki macicy polega na farmakologicznym wyeliminowaniu infekcji oraz niedopuszczeniu do rozprzestrzenienia się zakażenia do macicy i jajowodów. Leki dobierane są stosownie do źródła problemu.

Krwawienie po stosunku a zapalenie błony śluzowej macicy

Krwawienie po stosunku to jeden z objawów zapalenia błony śluzowej macicy. Często towarzyszy temu ból podbrzusza po stosunku, ale nie tylko wtedy. Krwawienia i bóle brzucha mogą wystąpić także między miesiączkami. Czasami pojawia się też stan podgorączkowy.

Dolegliwość ta najczęściej jest następstwem zabiegów wewnątrzmacicznych, zakażenia bakteryjnego, do którego doszło podczas operacji położniczych, oraz zabiegów diagnostycznych. Stan zapalny może też pojawić się po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej. 

Zapalenie w stanie przewlekłym leczone jest terapią hormonalną. Jeżeli zostanie zdiagnozowane odpowiednio wcześnie, wystarczy złuszczenie błony śluzowej i antybiotykoterapia.

Krwawienie po stosunku jako objaw zapalenia pochwy

Krwawienie po stosunku może być objawem zapalenia pochwy – jednej z najczęstszych kobiecych dolegliwości intymnych. Źródłem problemu jest przeważnie zachwianie równowagi flory bakteryjnej pochwy i wynikająca z tego działalność drobnoustrojów chorobotwórczych – grzybów, pasożytów i bakterii. 

Jednym z objawów jest krew podczas stosunku. Ponadto przy zapaleniu pochwy zbliżeniom często towarzyszy też ból. Pozostałe symptomy to świąd i pieczenie okolic intymnych, wyraźne zaczerwienienie sromu i pochwy, ból odczuwalny podczas oddawania moczu i upławy. 
Leczenie zapalenia pochwy jest uzależnione od źródła problemu. Zależnie od rodzaju infekcji, lekarz przepisuje antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze. 

Krwawienie po stosunku a endometrioza

Krwawienie po stosunku może wskazywać na endometriozę, czyli na gruczolistość zewnętrzną. Ta wciąż tajemnicza dolegliwość skutkuje występowaniem komórek błony śluzowej macicy (endometrium) poza nią, najczęściej w obrębie pęcherza moczowego, narządów rozrodczych, jelita grubego czy okrężnicy. Najnowsza teoria, oparta na wcześniejszych badaniach, wskazuje, że endometrioza może mieć podłoże genetyczne, hormonalne, odpornościowe oraz środowiskowe. 

Wczesnym objawem endometriozy jest ból w podbrzuszu po stosunku i podczas menstruacji. Ból może towarzyszyć także oddawaniu moczu lub stolca. Pojawia się krwawienie podczas stosunku i między miesiączkami. Chorujące kobiety doświadczają zmiany cyklu, mają problem z zajściem w ciążę. Endometrioza może doprowadzić do bezpłodności, np. gdy ognisko pojawi się w jajowodach, doprowadzając do ich niedrożności. 

Leczenie przyczynowe endometriozy wciąż jeszcze nie jest możliwe. Terapia polega na łagodzeniu skutków choroby. Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i hormonalnych. Lekarz może zadecydować o konieczności wykonania operacji, np. celem przywrócenia płodności. Konieczne może być wycięcie ognisk choroby, zwłaszcza u kobiet z endometriozą głęboko naciekającą. 

Krwawienie po stosunku a atroficzne zapalenie pochwy

Krwawienie po stosunku może pojawiać się u kobiet, u których doszło do rozwoju atroficznego zapalenia pochwy, zwanego też zanikiem pochwy. Dolegliwość ta jest charakterystyczna dla kobiet w wieku pomenopauzalnym, choć może pojawić się także u młodszych pań. Ze względu na jej charakterystykę, jedną z najpoważniejszych konsekwencji jest znaczne pogorszenie jakości życia seksualnego. Choroba doprowadza do stopniowego ograniczenia grubości nabłonka ścian pochwy, a w rezultacie – do jej zaniku. 

Jako główną przyczynę atrofii pochwy wymienia się hipoestrogenizm, czyli niedobór estrogenów. W wyniku zaburzeń hormonalnych, zmniejsza się dopływ krwi do tkanek i ich natlenienie, pochwa staje się znacznie mniej elastyczna, zanika produkcja śluzu.  Objawami atrofii pochwy są upławy, świąd okolic intymnych i suchość pochwy, w następstwie czego może pojawić się krew po stosunku i w trakcie jego trwania. Zbliżenie wywołuje uczucie dyskomfortu i ból. Chora odczuwa ból podczas chodzenia, pojawia się silne parcie na pęcherz moczowy, oddawaniu moczu towarzyszy ból, a nawet drobne urazy pochwy skutkują pojawieniem się nadżerek nabłonka.

Leczenie atroficznego zapalenia pochwy polega na uzupełnieniu niedoboru estrogenów, drogą hormonalnej terapii zastępczej. W przypadku niewielkich zmian stosowane jest miejscowe leczenie hormonalne. 

Krwawienie po stosunku a mięśniaki macicy

Krwawienie po stosunku może wskazywać na obecność mięśniaków w macicy. Pod tą nazwą kryją się guzy gładkokomórkowe, które w większości przypadków są łagodne. 

Przyczyny ich powstawania wciąż jeszcze nie zostały do końca poznane. Mogą im sprzyjać zaburzenia gospodarki hormonalnej, o czym świadczy fakt, że większość kobiet, u których wystąpiły, cechuje wysoki poziom estrogenów i niski poziom progesteronu. 

Objawy mięśniaków są bardzo zróżnicowane i zależą od miejsca ich występowania. Z krwawieniem po stosunku mamy do czynienia wtedy, gdy guz rośnie w kierunku błony śluzowej macicy (tzw. mięśniak podśluzówkowy).

Mięśniaki, które nie wywołują żadnych dolegliwości, nie wymagają leczenia. Jeżeli guz daje objawy, lekarz może zalecić leczenie środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Czasami mięśniak wymaga leczenia hormonami, które doprowadzają do jego zmniejszenia. 

Krwawienie po stosunku a polipy macicy

Krew po stosunku może być wywołana polipami macicy. Są to fragmenty przerośniętej śluzówki, występujące w postaci bezszypułowej i uszypułowanej. Podobnie jak mięśniaki, polipy mają charakter łagodnych guzów, a za ich powstawanie odpowiadać mogą także zaburzenia hormonalne. Mogą rozwijać się w szyjce macicy (polipy szyjkowe) oraz wewnątrz macicy (polipy endometrialne).

Krwawienia po stosunku i międzymiesiączkowe i przedłużające się miesiączki to objawy charakterystyczne dla rozrośniętych polipów, mniejsze nie dają żadnych symptomów. 

Pierwszy etap leczenia polega na przyjmowaniu hormonów. Jeżeli rezultat nie będzie zadowalający, lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu zabiegu łyżeczkowania lub histeroskopii. 

Warto przeczytać też:

Krwawienie po stosunku a choroby przenoszone drogą płciową

Krwawienie po stosunku jest jednym z charakterystycznych objawów wielu chorób przenoszonych drogą płciową. Dolegliwości, którym może towarzyszyć krew po stosunku, to:

  • opryszczka warg sromowych,
  • grzybica pochwy,
  • kłykciny kończyste,
  • chlamydioza,
  • rzeżączka,
  • kiła.

Każda z tych chorób może mieć fatalne skutki, jeżeli pozostanie nieleczona. W przypadku podejrzenia zarażenia, należy niezwłocznie udać się do ginekologa. 

Krwawienie po stosunku może być symptomem złośliwego nowotworu

Krwawienie po stosunku czasami jest objawem nowotworu złośliwego. Taki symptom może dać rak szyjki macicy, rozpoznawany u 5 proc. kobiet, u których pojawiła się krew po stosunku. 

Dowiedz się więcej:

Może to być także objaw nowotworu pochwy. Choroba ta jest jednak bardzo rzadka. Oprócz krwawienia po stosunku, chora może zaobserwować trudności w oddawaniu moczu i towarzyszący temu ból, krwawe upławy, często pojawia się też przykry zapach z pochwy. 

Krew może też świadczyć o nowotworze endometrium. Przypadłość ta najczęściej dotyka kobiet w wieku po menopauzalnym, z nadwagą i które nie rodziły dzieci, dlatego każde krwawienie powinno być w takim przypadku konsultowane z lekarzem. 

Rak piersi, jajnika, sromu, trzonu oraz szyjki macicy to nowotwory kobiece, które bywają podstępne trudne do zdiagnozowania w pierwszej fazie choroby. Ich objawy poznasz na kolejnych slajdach.

Te objawy mogą świadczyć o raku szyjki macicy lub piersi. Na...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia