Krwawienie po stosunku, które ma miejsce tuż po inicjacji seksualnej, wynika z przerwania mocno ukrwionej błony dziewiczej. Najsilniej krwawią te panie, u których błona dziewicza jest gruba i niezbyt elastyczna – co zdarza się stosunkowo rzadko. Niekiedy krew pojawia się jeszcze przy kilku kolejnych zbliżeniach, co świadczy o tym, że w trakcie pierwszego stosunku, błona dziewicza nie została całkowicie przerwana. Jeżeli jednak krew pojawia się u kobiety współżyjącej regularnie, nie możemy mówić o normalnej sytuacji. Czymś naturalnym jest uczucie zakłopotania, które temu towarzyszy, jednak krwawienie podczas stosunku i tuż po nim to nie tylko dyskomfort. Może to być objaw mniej lub bardziej poważnej choroby.
Dowiedz się:
Krwawienie po stosunku jako efekt otarć
Krwawienie po stosunku nie zawsze wskazuje na chorobę. Dość często zdarza się, że ich źródłem są otarcia powstałe podczas zbliżenia. Co ważne, nie dotyczy to wyłącznie młodych kobiet, które dopiero wkraczają do świata intymnych relacji damsko-męskich. Otarcia mogą też wystąpić u pań współżyjących regularnie. Mogą pojawić się w wyniku zbyt intensywnej i zbyt głębokiej penetracji. Bardziej prawdopodobną przyczyną jest jednak niedostateczne nawilżenie pochwy. W takim przypadku pomóc może wprowadzenie dłuższej i intensywniejszej gry wstępnej, celem zwiększenia poziomu pobudzenia seksualnego. Jeżeli to nie pomoże, problem najprawdopodobniej wynika z suchości pochwy. Jako doraźny środek doskonale sprawdzą się różnego rodzaju lubrykanty, ale dolegliwości nie należy bagatelizować. Konsultacja z ginekologiem jest konieczna.
10 sposobów na udany seks, czyli jak podnieść libido
Krwawienie po stosunku a suchość pochwy
Krwawienie po stosunku, u kobiet cierpiących na suchość pochwy, wynika z mikrourazów, które powstają na przedsionku i ściankach pochwy. Niewystarczające nawilżenie sprawia, że delikatne tkanki narażone są na uszkodzenia. Problemu nie należy bagatelizować, bowiem suchość może być objawem bądź wynikiem infekcji intymnej - bakteryjnej lub grzybiczej. Może też wskazywać na zaburzoną gospodarkę hormonalną (zbyt niski poziom estrogenów) i wbrew pozorom nie dotyczy to wyłącznie kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym. Suchość czasami powodowana jest przez hormonalne środki antykoncepcyjne. Problem ten dotyka także kobiet przyjmujących leki antydepresyjne, leczonych drogą antybiotykoterapii lub u których pojawiły się mięśniaki macicy.
Krwawienie po stosunku a nadżerka szyjki macicy
Krwawienie po stosunku może wskazywać na powstanie nadżerki. To niewielka ranka, która pojawia się w błonie śluzowej szyjki macicy, od strony pochwy. Najczęściej jest konsekwencją nieleczonych lub niedoleczonych stanów zapalnych i infekcji intymnych. Nadżerka może być też wynikiem urazów mechanicznych, które spowodowały na przykład liczne porody lub penetracja pochwy za pomocą ciała obcego (może to być nawet tampon). Nadżerka często pojawia się też u kobiet, które poroniły. Ponadto jest charakterystyczna dla pań prowadzących bujne życie seksualne i mających wielu partnerów (w ten sposób znacząco zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji).