Czym jest owulacja?
Owulacja, inaczej określana jako jajeczkowanie, jest jednym z etapów cyklu miesiączkowego kobiety. To właśnie wtedy następuje pęknięcie pęcherzyka Graffa i dojrzałe, gotowe do zapłodnienia jajeczko jest uwalniane do jajnika. Następnie przemieszcza się jajowodem w kierunku macicy.
Należy pamiętać, że termin owulacja odnosi się wyłącznie do chwili uwolnienia jajeczka w jajniku. Bardzo ważne w tym przypadku są zatem również dni płodne. Jest to czas przed i po owulacji, w którym rezultatem odbycia stosunku seksualnego może być zapłodnienie i ciąża. W związku z tym, bardzo wiele kobiet stara się określić swoje dni płodne, aby zwiększyć swoje szansę na zajście w ciążę, lub wręcz przeciwnie – ograniczyć je do minimum, na przykład poprzez powstrzymanie się od współżycia.
Moment owulacji uznaje się za szczyt płodności, natomiast dni tuż przed i po niej, określane są właśnie jako dni płodne kobiety. Zazwyczaj jest to 5 dni przed owulacją i 4 dni po jajeczkowaniu.
Rozpiętość czasowa wynika z faktu, iż plemnik jest w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet przez 5 dni. Jeśli zatem dojdzie do stosunku tuż przed owulacją, istnieje szansa, że plemnik będzie wciąż zdolny do zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej. Ponieważ z powodu wielu różnych owulacja może zostać w danym cyklu opóźniona, cztery dni następujące po jej zakończeniu stanowią margines błędu.
U ludzi owulacja odbywa się w sposób ukryty, podczas gdy u większości ssaków jest w jakiś sposób sygnalizowana przez samicę, na przykład w postaci cieczki u psów. Na szczęście jednak owulacja daje pewne objawy, które wskazują na to, że dojrzała komórka jajowa rozpoczyna swoją wędrówkę wzdłuż jajowodu. Choć ich obserwacja nie należy do najprostszych, pozwalają na określenie przybliżonego terminu dni płodnych u kobiety, kiedy może ona zajść w ciążę.
Owulacja – objawy
Sygnały wskazujące na wystąpienie momentu jajeczkowania mogą się pojawiać zarówno przed, jak i po owulacji. Aby jednak mieć pewność, iż faktycznie oznaczają one dni płodne, obserwacje należy prowadzić przez co najmniej 3 kolejne cykle. Wówczas będziemy mogli dopiero stwierdzić, czy istnieje duże prawdopodobieństwo tego, iż dany symptom rzeczywiście jest związany z jajeczkowaniem.