Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne stosowania i odstawienia pigułek. Tak doustna antykoncepcja hormonalna wpływa na organizm

Natalia Falarz
Ponieważ antykoncepcja hormonalna wpływa na organizm kobiety, ważne jest, żeby dobrać ją w porozumieniu z lekarzem ginekologiem. Ponadto tabletki antykoncepcyjne dostępne są tylko na receptę.
Ponieważ antykoncepcja hormonalna wpływa na organizm kobiety, ważne jest, żeby dobrać ją w porozumieniu z lekarzem ginekologiem. Ponadto tabletki antykoncepcyjne dostępne są tylko na receptę. Jcomp/GettyImages
Tabletki antykoncepcyjne to jeden z najskuteczniejszych środków umożliwiających zapobieganie ciąży. Dobór właściwej pigułki wymaga przeprowadzenia wnikliwego wywiadu lekarskiego, a czasami nawet badań. Inne tabletki proponuje się nałogowym palaczkom, a inne kobietom karmiącym piersią. W związku z tym wybór musi być dokładny, by zastosowana metoda była skuteczna i bezpieczna.

Spis treści

Tabletki antykoncepcyjne. Jakie są ich rodzaje?

Tabletki antykoncepcyjne różnią się pomiędzy sobą składem oraz mechanizmem działania. Pigułki hormonalne zaczęto doceniać po tym, jak badania wykazały, że estrogen i progesteron mają decydujące znaczenie podczas współżycia w różnych fazach cyklu menstruacyjnego. Zauważono, że kobiety nie zachodzą w ciążę wtedy, gdy w cyklu przeważa progesteron. Dlatego jego syntetyczna wersja miała spore znaczenie podczas powstawania antykoncepcyjnej terapii hormonalnej.

Czytaj też: Badania hormonalne wykonaj w określonej fazie cyklu. Sprawdź, jakie są normy i jak zinterpretować wyniki badania hormonów kobiecych

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zawierają dwa rodzaje żeńskich hormonów: progestagen i estrogen. Pierwszy z wskazanych hormonów hamuje jajeczkowanie, zmniejszając przepuszczalność śluzu dla plemników. Utrudnia to transport komórki jajowej do jamy macicy i wpływa na błonę śluzową, nie dopuszczając do implantacji zarodka. Estrogen odpowiada za zatrzymanie rozwoju pęcherzyka w jajniku. Z dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych nie mogą korzystać kobiety:

  • karmiące piersią,
  • palące po 35. roku życia,
  • cierpiące na nadwagę lub otyłość,
  • chorujące na cukrzycę z powikłaniami,
  • chore na raka piersi, jajnika, trzonu macicy i odbytnicy.
Profilaktyka to nie tylko zdrowy tryb życia, to także robienie regularnych badań. Zobacz na kolejnych slajdach, które z nich i jak często powinny wykonywać osoby zdrowe, spoza grupy podwyższonego ryzyka.

Badania profilaktyczne mogą uratować Ci życie! Większość z n...

Estrogen znajdujący się w pigułkach dwuskładnikowych powoduje łatwiejsze krzepnięcie krwi, dlatego kobiety chorujące na zakrzepicę, nadciśnienie lub inne choroby serca powinny wybrać dla siebie inną metodę antykoncepcji. Estrogen zwiększa bowiem ryzyko pojawienia się: zakrzepicy żył głębokich, zatoru płucnego, udaru oraz zawału serca. Estrogeny stabilizują błonę śluzową macicy, dlatego zapobiegają krwawieniom i poleca się je paniom cierpiącym na niedokrwistość.

Czytaj także: Nie będzie tabletki „dzień po” bez recepty? Wniosek nie uzyskał większości głosów

Natomiast po porodzie można przyjmować tabletki dwuskładnikowe tylko wtedy, gdy nie karmi się piersią. Tabletki zaczyna się brać po 3 tygodniach od urodzenia dziecka. Jeśli tabletki zaczyna przyjmować się później niż 21 dni po porodzie to konieczne jest zastosowanie dodatkowej metody ochronnej przez kolejne 7 dni.

Przeczytaj również:

Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zawierają tylko progestagen, czyli syntetyczny odpowiednik progesteronu. Hamują one jajeczkowanie i zwiększają lepkość śluzu macicy, po to, by był mniej przepuszczalny dla plemników. Uniemożliwia to zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Skuteczność tej metody jest wysoka, natomiast wymagana jest regularność w przyjmowaniu pigułek.
Pigułki jednoskładnikowe polecane są kobietom karmiącym piersią, ponieważ tylko minimalna ilość progestagenu przedostaje się do mleka matki. Przyjmowanie tabletek jednoskładnikowych po porodzie można rozpocząć w dowolnym momencie połogu, niezależnie od pojawienia się menstruacji. Należy mieć na uwadze to, że skuteczność progestagenu jest bezpośrednio związana z systematycznością jego przyjmowania. Uwaga! Podczas przyjmowania tabletek jednoskładnikowych nie robi się przerw.

Warto przeczytać:

Skutki uboczne stosowania pigułek antykoncepcyjnych

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych zostały poznane dzięki wynikom licznych badań przeprowadzonych pod tym kątem. Przyjmowanie tabletek jednoskładnikowych wywołać może:

  • powiększenie się piersi i ich większą tkliwość,
  • wzrost masy ciała,
  • większą drażliwość,
  • bóle głowy,
  • nieżyty żołądka,
  • wzrost bądź spadek libido,
  • nasilenie lub pojawienie się trądziku.

Są to jednak skutki pojawiające się zazwyczaj w pierwszym okresie przyjmowania pigułek hormonalnych jednoskładnikowych. Zanikają one z czasem, do paru miesięcy. Jeszcze przed wyborem właściwej metody należy poinformować ginekologa o wszystkich chorobach i dolegliwościach, by mógł on jak najlepiej dobrać tabletki dla konkretnej pacjentki. W trakcie przyjmowania tabletek wszystkie niepokojące dolegliwości również należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Jeśli organizm nie toleruje stężenia syntetycznych hormonów w konkretnych pigułkach, to należy je wymienić na inne.

Zobacz: Tabletki antykoncepcyjne i depresja – zagrożenie rośnie zwłaszcza u młodych kobiet. Zobacz też nowe ustalenia na temat wieloletniego ryzyka

Niezależnie od tego, czy tabletki antykoncepcyjne są jednoskładnikowe, czy dwuskładnikowe, u niektórych kobiet, wrażliwych na wysoką dawkę hormonów, pojawiają się:

  • nudności i bóle głowy,
  • zaburzenia nastroju i podatność na stany depresyjne,
  • problemy z masą ciała wynikające na przykład z zatrzymania wody w organizmie,
  • obniżenie libido aż u 30% kobiet ze względu na zmniejszenie suchości śluzówki pochwy,
  • krwawienia międzymiesiączkowe sygnalizujące, że dawka hormonów w przyjmowanym preparacie nie jest wystarczająca,
  • ból brzucha w podbrzuszu wskazujący na nieodpowiednio dobrane tabletki,
  • pojawienie się trądziku,
  • zwiększone ryzyko zachorowania na grzybicę pochwy,
  • powiększenie żylaków i pojawienie się pajączków ze względu na obniżenie sprężystości naczyń krwionośnych.

Oczywiście podczas pojawienia się jakiegokolwiek z objawów należy wykluczyć inne stany chorobowe lub czynniki mogące wpływać na pojawienie się symptomów wskazanych powyżej.

Przeczytaj również:

Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie powoduje zazwyczaj uciążliwych skutków ubocznych, ponieważ pigułki najnowszej generacji minimalizują ryzyko negatywnego wpływu na organizm. Aczkolwiek gospodarka hormonalna każdej kobiety reaguje inaczej i każdy organizm potrzebuje też czasu, by dojść do normy.
Skutki uboczne pojawiające się najczęściej po odstawieniu tabletek są następujące:

  • zaburzenia cyklu menstruacyjnego pod postacią nieregularnego okresu lub jego braku,
  • przybieranie na wadze,
  • pogorszenie kondycji skóry i włosów.

Zaburzenia cyklu menstruacyjnego są najczęstszym powikłaniem wynikającym z zaprzestania stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Pojawić mogą się:

  • spóźniający się okres,
  • nieregularny okres,
  • brak okresu po odstawieniu.

Głównym objawem odstawienia tabletek jest krwawienie, jednak nie jest to jeszcze miesiączka. To tak zwane krwawienie z odstawienia. Jest naturalną reakcją organizmu, wskazującą na początek uregulowania się cyklu miesięcznego. Miesiączki mogą być bardziej obfite i bolesne. Po około pół roku po odstawieniu tabletek sytuacja powinna się ustabilizować.

Powody odstawienia antykoncepcji hormonalnej to najczęściej chęć posiadania potomstwa oraz skutki uboczne związane ze stosowaniem pigułek. Jeśli kobieta chce zajść w ciążę, to musi liczyć się z tym, że jest to również predyspozycja indywidualna. Aczkolwiek w pierwszych miesiącach od odstawienia tabletek płodność kobiety jest wyraźnie zwiększona. Lekarze zalecają, aby ze staraniem się o dziecko poczekać około 3 do 4 miesięcy po odstawieniu pigułek. To pozwala organizmowi zregenerować się i odbudować gospodarkę hormonalną.

Sprawdź także:

Jak uniknąć działań niepożądanych przy stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej?

Kobiety, które zdecydują się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej, powinny poznać metody, dzięki jakim zniwelują ryzyko pojawienia się skutków ubocznych związanych ze stosowaniem tabletek. Na przykład aby uniknąć spadku libido, należy dbać o higienę osobistą oraz dostarczać organizmowi składników umożliwiających zredukowanie stresu.
Ważne jest przyjmowanie:

  • antyoksydantów wraz z pożywieniem,
  • witamin z grupy B: wit. B1, B6 i kwasu foliowegow postaci suplementu diety.

Aby usunąć nadmiar wody z organizmu, warto pić napary z:

  • mniszka lekarskiego,
  • pokrzywy,
  • zielonej herbaty,
  • opuncji figowej,
  • nasion winogron.
Trwa głosowanie...

Jaką formę antykoncepcji uważasz za najskuteczniejszą?

ZOBACZ: Wpływ diety na gospodarkę hormonalną
Ekspert: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, ginekolog-położnik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kasia

Przez tabletki moje libido strasznie spadło, z resztą żeby to był jedyny problem.. Odstawiłam i kupiłam sobie taki mały niepozorny tester owulacyjny afrodyta. W życiu nie pomyślałabym, że to może być skuteczne, jednak przekonałam się, że jest i wyznaczam sobie dni płodne na podstawie badania swojej śliny i nie muszę się truć hormonami

P
Patrycja

Może warto zastanowić sie nad używanieniem diafragma caya jest to dobra alternatywa dla kobiet które nie chca truc sie tabletkami. Diafragma jest równiez skuteczna i bezpieczna

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia