Leki przeciwbólowe w ciąży
Wiele kobiet zastanawia się, czy w okresie ciąży możliwe jest przyjmownie jakichkolwiek leków przeciwbólowych. Najlepiej byłoby, gdyby udało się obejść bez nich całkowicie, ale co zrobić, jeśli nie jest to możliwe? Warto przed zażyciem tabletki skonsultować się z lekarzem, by omówić możliwe działania, także te niepożądane. Bezwzględnie zabronione jest stosowanie opioidowych leków przeciwbólowych. W ciąży zażywać można jedynie paracetamol (np. Apap). Należy to robić jedynie w rzadkich, koniecznych sytuacjach. Sprawdzi się on na ból o umiarkowanym nasileniu. Ważne jest, by pod żadnym pozorem nie wybierać leków złożonych o przedłużonym działaniu. Pamiętajmy - tabletki przeciwbólowe w ciąży należy zażywać wyłącznie pod kontrolą i z zalecenia lekarza.
Środki przeciwbólowe - najważniejsze informacje
Leki przeciwbólowe skutecznie niwelują nieprzyjemne dolegliwości bólowe, ale ich przyjmowanie powinno być rozważne. Zbyt częste łykanie tabletek może wywołać niebezpieczne schorzenia żołądka; nie służy też osobom z nadciśnieniem. Część z nich (zwłaszcza silne leki przeciwbólowe) ma także właściwości uzależniające, dlatego tym bardziej powinniśmy zachować ostrożność. Zatem, gdy prosimy w aptece o silny lek przeciwbólowy - dokładnie zapoznajmy się z dołączoną do niego ulotką i nigdy nie stosujmy go, gdy nie ma takiej konieczności. Gdy zbyt długo przyjmujemy tabletki o działaniu przeciwbólowym, warto zastosować leki osłonowe na żołądek. Zapobiegają one powstawaniu choroby wrzodowej, którą mogą wywołać niesteroidowe leki przeciwzapalne. Są one konieczne, gdy stosujemy regularnie któryś z tych leków: diklofenak, ibuprofen, naproksen, kwas acetylosalicylowy (aspiryna), ketoprofen.
Tych leków nie łącz ze sobą bez konsultacji z lekarzem! List...
Podstawowy podział leków przeciwbólowych
Wśród leków przeciwbólowych wyróżnia się:
- Opioidowe środki przeciwbólowe - są to mocne tabletki przeciwbólowe, zazwyczaj stosowane w leczeniu szpitalnym, w przypadku bardzo ciężkich i bolesnych chorób, a także po operacjach.
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) - są to rozmaite maści i tabletki, które działają na ból o niewielkim i średnim nasileniu. Są to jednocześnie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Mają one działanie przeciwgorączkowe.
Najsilniejszy lek przeciwbólowy bez recepty
Leki przeciwbólowe bez recepty to najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne. Mechanizm ich działania opiera się na hamowaniu cyklooksygenaz, które pobudzają receptory bólowe. Działają one łagodząco na doznawanie bólu. Świetnie sprawdzają się one w przypadkach:
- Kontuzji.
- Bólów głowy.
- Bólów miesiączkowych.
- Bólów zębów.
- Reumatoidalnego zapalenia stawów.
- Bólów mięśni związanych z przeziębieniem lub grypą.