Tabletki przeciwbólowe: rodzaje, zastosowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania. Jakie tabletki przeciwbólowe bez recepty są najsilniejsze?

Martyna Robek
Najpopularniejszymi tabletkami przeciwbólowe są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Dostępne są one bez recepty.
Najpopularniejszymi tabletkami przeciwbólowe są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Dostępne są one bez recepty. 123rf.com
Tabletki przeciwbólowe obejmują bardzo dużą grupę leków. Wśród nich wyróżniamy m.in.: leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, naturalne środki przeciwbólowe, opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwbólowe na receptę i inne. Dowiedz się, czym są poszczególne rodzaje leków, a także jakie są silne leki przeciwbólowe i czy leki przeciwbólowe w ciąży nie są szkodliwe.

Leki przeciwbólowe w ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy w okresie ciąży możliwe jest przyjmownie jakichkolwiek leków przeciwbólowych. Najlepiej byłoby, gdyby udało się obejść bez nich całkowicie, ale co zrobić, jeśli nie jest to możliwe? Warto przed zażyciem tabletki skonsultować się z lekarzem, by omówić możliwe działania, także te niepożądane. Bezwzględnie zabronione jest stosowanie opioidowych leków przeciwbólowych. W ciąży zażywać można jedynie paracetamol (np. Apap). Należy to robić jedynie w rzadkich, koniecznych sytuacjach. Sprawdzi się on na ból o umiarkowanym nasileniu. Ważne jest, by pod żadnym pozorem nie wybierać leków złożonych o przedłużonym działaniu. Pamiętajmy - tabletki przeciwbólowe w ciąży należy zażywać wyłącznie pod kontrolą i z zalecenia lekarza.

Zobacz także: Lek przeciwbólowy wycofany ze sprzedaży przez GIF. Może zawierać odłamki szkła. Jest niebezpieczny dla pacjentów i personelu medycznego

Środki przeciwbólowe - najważniejsze informacje

Leki przeciwbólowe skutecznie niwelują nieprzyjemne dolegliwości bólowe, ale ich przyjmowanie powinno być rozważne. Zbyt częste łykanie tabletek może wywołać niebezpieczne schorzenia żołądka; nie służy też osobom z nadciśnieniem. Część z nich (zwłaszcza silne leki przeciwbólowe) ma także właściwości uzależniające, dlatego tym bardziej powinniśmy zachować ostrożność. Zatem, gdy prosimy w aptece o silny lek przeciwbólowy - dokładnie zapoznajmy się z dołączoną do niego ulotką i nigdy nie stosujmy go, gdy nie ma takiej konieczności. Gdy zbyt długo przyjmujemy tabletki o działaniu przeciwbólowym, warto zastosować leki osłonowe na żołądek. Zapobiegają one powstawaniu choroby wrzodowej, którą mogą wywołać niesteroidowe leki przeciwzapalne. Są one konieczne, gdy stosujemy regularnie któryś z tych leków: diklofenak, ibuprofen, naproksen, kwas acetylosalicylowy (aspiryna), ketoprofen.

Leki mogą wzajemnie wzmacniać swoje działanie lub je osłabiać. Sprawdź, których leków nie należy ze sobą łączyć i czym może to grozić! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Nie łącz ze sobą tych leków bez konsultacji z lekarzem. Pozn...

Podstawowy podział leków przeciwbólowych

Wśród leków przeciwbólowych wyróżnia się:

  • Opioidowe środki przeciwbólowe - są to mocne tabletki przeciwbólowe, zazwyczaj stosowane w leczeniu szpitalnym, w przypadku bardzo ciężkich i bolesnych chorób, a także po operacjach.
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) - są to rozmaite maści i tabletki, które działają na ból o niewielkim i średnim nasileniu. Są to jednocześnie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Mają one działanie przeciwgorączkowe.

Najsilniejszy lek przeciwbólowy bez recepty

Leki przeciwbólowe bez recepty to najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne. Mechanizm ich działania opiera się na hamowaniu cyklooksygenaz, które pobudzają receptory bólowe. Działają one łagodząco na doznawanie bólu. Świetnie sprawdzają się one w przypadkach:

Silne leki przeciwbólowe bez recepty nigdy nie będą miały tak mocnego działania, jak te, które są przepisywane przez specjalistę.

Leki przeciwbólowe bez recepty - lista

Niesteroidowe leki przeciwbólowe dzielimy na trzy grupy:

  • NLPZ I generacji - np. ketoprofen, kwas acetylosalicylowy (aspiryna), diklofenak, naproksen, ibuprofen.
  • NLPZ II generacji - np. nimesulid, meloksykam.
  • NLPZ III generacji - np. celekoksyb.

Zobacz też:

Tabletki przeciwbólowe na receptę

Tabletki przeciwbólowe mocne to opioidowe leki o działaniu przeciwbólowym. Mechanizm ich działania to blokowanie receptorów opioidowych, które występują w okolicach rdzenia kręgowego oraz mózgu. Najpopularniejsze opioidowe leki przeciwbólowe to morfina, tramadol czy kodeina. Są one stosowane po ciężkich operacjach oraz w przypadku bardzo poważnych chorób, takich jak nowotwory. Pamiętajmy, że silne leki przeciwbólowe na receptę należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego i nigdy nie wolno samodzielnie nie zwiększać dawek.

Przedawkowanie leków przeciwbólowych

Jeśli przedawkujemy niesteroidowe leki przeciwbólowe, to grożą nam wrzody żołądka i krwawienia z dwunastnicy. Mogą też poważnie zagrozić pracy serca, a także obniżyć działanie leków na nadciśnienie. Przedawkowanie opioidowych leków przeciwbólowych jest szczególnie niebezpieczne. Są one bowiem silnie uzależniające i ich euforyczne działanie może nas szybko do siebie przyzwyczaić. Przedawkowanie tak silnej substancji, jak morfina grozi śmiercią. Oprócz tego ten rodzaj leków może prowadzić do depresji oddechowej, ponieważ objawia się zmniejszeniem częstotliwości oraz głębokości oddechów.

Dr Piotr Gryglas o wpływie leków przeciwbólowych na organizm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia