Spis treści
Grejpfrut a odchudzanie
Dieta grejpfrutowa to jedna z najstarszych diet cud, o której mówiło się już w latach 30. XX w. Powtarzano wówczas, że ten kwaśny i gorzki owoc cytrusowy zawiera enzymy spalające tłuszcz. Miały one działać w sytuacji, gdy grejpfrut jedzony jest przed posiłkami.
Trwająca 10-12 dni kuracja doczekała się wielu wersji (w tym także niezalecanej, skrajnie niskoenergetycznej diety 800 kcal dziennie) i była reklamowana jako sposób na pozbycie się nawet 5 kilogramów.
Dietą grejpfrutową najczęściej nazywa się jadłospis diety jajecznej z dodatkiem grejpfruta. Bywa, że autorstwo diety grejpfrutowo-jajecznej błędnie przypisuje się ekspertom z Kliniki Mayo czy nazywa dietą norweską.
Sprawdź też: Te osoby nie powinny jeść grejpfrutów. Zobacz przeciwwskazania
Zasady diety grejpfrutowej:
- jedzenie grejpfruta lub picie soku grejpfrutowego przed każdym posiłkiem,
- oparcie posiłków na produktach bogatych w białko, takich jak jajka, wieprzowina i inne rodzaje czerwonego mięsa,
- eliminacja cukru i węglowodanów (w tym ryżu, makaronu i ziemniaków),
- unikanie wielu warzyw, w tym skrobiowych,
- wypijanie 8 szklanek wody i 1 szkl. kawy dziennie.
Ile kalorii ma grejpfrut i jaki ma indeks glikemiczny? Zajrzyj do galerii i dowiedz się więcej o grejpfrucie.
Czy grejpfrut pomaga schudnąć?
W kilku badaniach poświęconych odchudzaniu grejpfruty były elementem skutecznej diety, nie ma jednak dowodów na to, by samo jedzenie owocu przyczyniało się do istotnego spadku masy ciała. Odchudza za to dieta niskokaloryczna, w której grejpfruty pełnią rolę lekkiego „wypełniacza” i pomagają trzymać się ograniczenia energii.
W trwającym 3 miesięce badaniu Kliniki Scripps wzięło udział 100 otyłych osób. Ci z nich, którzy zjadali porcję grejpfruta z każdym posiłkiem, zrzucili 1,6 kg, natomiast uczestnicy wypijający trzy razy dziennie sok grejpfrutowy schudli niecałe 1,5 kg. Choć doszło do tego bez zmiany diety i wprowadzenia aktywności fizycznej, spadki były niewielkie zwłaszcza w stosunku do masy ciała uczestników.
Efekt ten przypisuje się do pewnego stopnia działaniu zwiększającemu sytość grejpfruta. Produkty bogate w błonnik i wodę pomagają nawet mimowolni ograniczyć spożycie kalorii. Z tego powodu stanowią podstawę niezwykle efektywnej diety wolumetrycznej.
Są jednak prawda dowody na to, że związki z grejpfruta pomagają obniżać poziom glukozy i insuliny we krwi, a dzięki temu ograniczyć przybieranie na wadze oraz zmniejszyć poziom lipidów we krwi. To działanie ma flawonoid z grejpfruta o nazwie naryngina (naringina). Ma ona m.in. udowodnione działanie przeciw COVID-19.
Ile grejpfrutów można zjeść, żeby schudnąć?
Działanie zmniejszające wagę w cytowanym badaniu miało jedzenie w sumie 1,5 owocu dziennie – po połówce do każdego posiłku, albo wypijanie 3 szklanek soku.
Połówka grejpfruta to 50 kcal i 30 proc. dziennej dawki witaminy C, natomiast sok to ok. 40 kcal w szklance. Są to produkty niskokaloryczne, które pomagają zjadać mniej w ramach posiłków. Włączenie ich do diety pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę. Jak udowodniono, osoby jedzące regularnie grejpfruty mają niższe BMI, jednak może to wynikać ze stosowania diety, która ogólnie jest bogatsza w owoce i warzywa.
Natomiast odnośnie modnej diety grejpfrutowej należy pamiętać, że próby zrzucenia 5 kg w 10 dni to działanie niezdrowe i wiążące się ze złym samopoczuciem, które w końcu przyniesie odwrotny efekt do zamierzonego. Utracona waga to przede wszystkim woda, a skutkiem dużych restrykcji kalorycznych jest obniżenie tempa metabolizmu i zwiększenie apetytu. Skutek to efekt jojo.
Niekorzystne jest oparcie posiłków na czerwonym mięsie, którego nadmiar sprzyja rozwojowi raka czy cukrzycy typu 2. Wadą diety grejpfrutowej jest także bardzo ograniczona liczba produktów i małe porcje, co szybko pogłębia istniejące niedobory związków odżywczych w organizmie lub może się do nich przyczynić.
Czy można jeść dużo grejpfruta? Przeciwwskazania
Związki aktywne z grejpfruta wchodzą w interakcje z wieloma substancjami leczniczymi, nasilając lub osłabiając ich działanie, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Dotyczy m.in. leków obniżających ciśnienie krwi, a także poziom cholesterolu (statyny), antyarytmiczne, antyhistaminowe, sterydowe, uspokajające, przeciwzakrzepowe, hormonalne. Przyjmując te leki nie należy spożywać grejpfrutów. Przeciwwskazania dotyczą także alergii na te i inne cytrusy.
Jak więc jeść grejpfruta, żeby schudnąć? Warto łączyć go w lekkiej diecie wraz z innymi owocami – cytrusowymi, a także wszelkimi innymi, nie przekraczając dawki wynoszącej połówkę czy szklankę soku dziennie. Natomiast zjadanie 1,5 szt. owocu dziennie przez osoby zdrowe nie powinno trwać dłużej niż 2 tygodnie. Zamiast na niezdrowej diecie grejpfrutowej warto natomiast bazować na lekkiej, zbilansowanej diecie, złożonej z naturalnych produktów.
- The effects of grapefruit on weight and insulin resistance: relationship to the metabolic syndrome Journal of Medicinal Food
- The Grapefruit Diet: Does It Work for Weight Loss? Healthline