Zioła lecznicze pomogą zwalczyć infekcje. Po co sięgnąć przy grypie i COVID-19? Zioła, które sprawdzą się jako naturalny lek przeciwwirusowy

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Te rośliny znamy z suplementów diety, ziołowych leków, a nawet z kuchni. Do ich licznych zalet należy działanie przeciwwirusowe – nie tylko w stosunku do „zwykłych” wirusów przeziębienia i grypy, ale nawet koronawirusa. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Te rośliny znamy z suplementów diety, ziołowych leków, a nawet z kuchni. Do ich licznych zalet należy działanie przeciwwirusowe – nie tylko w stosunku do „zwykłych” wirusów przeziębienia i grypy, ale nawet koronawirusa. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. freepik
Lecznicze zioła mogą być naturalnym lekiem przeciwwirusowym. Leczenie przeziębienia, grypy, a nawet COVID-19, wspomogą rośliny, które mamy w kuchni. Niektóre z nich są też dostępne w gotowych preparatach, często do stosowania do ust i nosa. Zobacz najskuteczniejsze przeciwwirusowe zioła i roślinne produkty.

Spis treści

Zioła lecznicze na wyciągnięcie ręki. Co z listy roślinnych leków przeciwwirusowych wybrać?

Przeciwwirusowe zioła to poszukiwane środki naturalne, które mogą uzupełnić profilaktykę i leczenie niezbyt nasilonych infekcji wirusowych – z COVID-19 włącznie. Już w trakcie pandemii naukowcy coraz częściej zwracali się w swoich badaniach kierunku surowców roślinnych, które są znane z wysokiej skuteczności i bezpieczeństwa stosowania.

Rośliny lecznicze o działaniu antywirusowym najlepiej działają przy podawaniu na błony śluzowe jamy ustnej i nosa, np. w preparatach w aerozolu (produkty takie są na polskim rynku), ale także w domowych płukankach czy po prostu przy spożywaniu. Mogą one hamować miejscowo inwazję wirusa na organizm drogą pokarmowo-oddechową. Są wśród nich zarówno produkty dobrze znane z półki z przyprawami albo ziołowej apteczki, te stosowane leczniczo w różnych powszechnych schorzeniach, jak bardziej egzotyczne.

Dowiedz się więcej na temat:

Jak działają roślinne środki przeciwwirusowe?

Substancje aktywne z przeciwwirusowych roślin działają plejotropowo, to jest równocześnie na różne sposoby. M.in. przeciwdziałają wiązaniu się koronawirusa SARS-Co-2 z receptorami ACE2 na powierzchni komórek, hamują działanie enzymów niezbędnych dla namnażania i przeżycia wirusa, zmniejszają działanie zapalnych związków związanych z rozwojem tzw. burzy cytokin, a także pomagają ograniczać uszkodzenia tkanek, np. w naczyniach krwionośnych czy płucach.

Roślinne środki antywirusowe to produkty w większości bezpieczne, bo stosowane w tradycyjnej w medycynie ludowej w różnych częściach świata, a także szeroko wykorzystywane we współczesnej fitoterapii.

Terapią ziołami wspierano w Chinach konwencjonalne leczenie infekcji na początku walki z koronawirusem SARS-CoV-2, a wiele ze składników takich mieszanek poddano badaniom. Dzięki temu przybyło dowodów na korzystne działanie związków roślinnym, które w badaniach laboratoryjnych hamowały namnażanie się koronawirusa lub powodowały jego neutralizację.

Należy przy tym pamiętać, że zastosowanie ziół może pomóc w ochronie przed zakażeniem, a także zmniejszać jego nasilenie, ale nie zastąpi podstawowych środków profilaktycznych, takich jak szczepienia, osłanianie ust i nosa, higiena oraz izolowanie się od chorych.

Przeczytaj także:

Najskuteczniejsze związki zwalczające wirusy

Do najskuteczniejszych związków aktywnych o działaniu przeciwwirusowym należą polisacharydy – żelujące polimery złożone z cukrów prostych, a także antyoksydanty.

Dowiedz się więcej o polisacharydach z artykułu: Te zioła to wewnętrzny „opatrunek” dla organizmu. Właściwości lecznicze zapewnia rodzaj błonnika. Zobacz, na jakie choroby pomaga

Do szczególnie polecanych antyoksydantów należą związki z grupy polifenoli, a zwłaszcza:

  • kurkumina – występuje w kłączu kurkumy,
  • kemferol – znajduje się w bardzo wielu produktach, m.in. herbacie, warzywach kapustowatych i cebulowych, szpinaku, winogronach, wiśniach, borówkach, kaparach, miłorzębie japońskim,
  • katechiny – jest w zielonej herbacie, kakao, czerwonym winie, owocach, nasionach strączkowych,
  • naryngenina – występuje w grejpfrucie, oregano, pomidorach,
  • kwercetyna – jest obecna m.in. w jabłkach, cebuli, oraz wielu innych owocach, zwłaszcza jagodowych, warzywach i produktach roślinnych,
  • teaflawina – zawiera ją fermentowana herbata, czyli czarnej, pu-erh i oolong, a także owoce granatu,
  • punikalagina – można ją znaleźć w owocach granatu.

Antyoksydanty i polisacharydy z roślin leczniczych najlepiej działają w towarzystwie związków, z którymi naturalnie występują w surowcu – dlatego większą skuteczność wywierają wyciągi wodne i wodno-alkoholowe niż pojedyncze, wyizolowane związki.

Kliknij w zdjęcie i sprawdź, które rośliny lecznicze to silne związki zwalczające wirusy oddechowe.

Te rośliny znamy z suplementów diety, ziołowych leków, a nawet z kuchni. Do ich licznych zalet należy działanie przeciwwirusowe – nie tylko w stosunku do „zwykłych” wirusów przeziębienia i grypy, ale nawet koronawirusa. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zioła lecznicze pomogą zwalczyć infekcje. Po co sięgnąć przy...

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia