Zamiast chleba masz do wyboru te produkty. Zamienniki pieczywa pomogą ci oszczędzać setki kalorii i chudnąć!

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Mała zmiana w diecie, a takie efekty! Zrezygnuj na jakiś czas z pieczywa, wybierając pyszne zamienniki. Dzięki temu schudniesz łatwiej, szybciej i więcej, wciąż jedząc ulubione dania. Zobacz nasz wybór produktów, które doskonale sprawdzają się jako alternatywy dla chleba i bułek.

Spis treści

Co jeść na diecie zamiast chleba?

Dieta bez chleba wielu osobom wydaje się nierealna i niesmaczna, tymczasem może być całkiem inaczej. Pieczywo można łatwo zastąpić innymi produktami, które są smaczne, lekkie i zdrowe.

Stos krakersów serowych
Dieta bez pieczywa sprawi, że twoje odchudzanie nabierze rozpędu. Zamienników chleba i bułek jest mnóstwo! Nie wierzysz? Obejrzyj naszą galerię.

Na zdjęciu: krakersy z parmezanu. Wystarczy zetrzeć ser, nałożyć na pergamin i upiec. LauriPatterson/Getty Images

Zobacz w naszej galerii, czym zastąpić pieczywo w diecie. Przy każdej propozycji zamienników chleba i bułek podajemy także ich kaloryczność i zawartość węglowodanów.

Sprawdź też: Keto czy niskocukrowa? Która dieta lepiej działa na metabolizm?

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Czy warto odstawić pieczywo?

Pieczywo jest często wykluczane w kuracjach odchudzających, jak również w leczniczych dietach eliminacyjnych. Dlatego, że stanowi główne źródło węglowodanów, a więc energii. Ograniczanie ich spożycia ułatwia utratę nadwagi zwłaszcza wtedy, gdy dieta jest niskowęglowodanowa i/lub niskoglikemiczna (Dieta IG). Takie menu pomaga normować poziom glukozy we krwi, co pozwala spalać więcej tłuszczu.

Tymczasem jednak chleb i bułki to dla wielu osób podstawa jadłospisu. Można zastąpić je innymi produktami, które przedstawiamy w galerii.

Niezależnie od powodu, dla którego chcemy unikać pieczywa, wciąż należy spożywać pewne ilości węglowodanów. Warto więc pamiętać o sięganiu po inne ich źródła, które zapewniają je w skromniejszych ilościach, takie jak warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, oleiste i pestki. Wciąż można przy tym jeść posiłki, które są podobne do tych z wyrobami mącznymi.

Kto nie może jeść pieczywa?

Zamienniki pieczywa poszukiwane są z wielu powodów. Chleb i bułki produkowane są głównie z mąk pszennych i żytnich, stanowią źródło glutenu. Białko to, obecne w wielu rodzimych zbożach, u sporej grupy osób wywołuje reakcje nietolerancji lub nadwrażliwości. Jest absolutnie zakazane dla chorych z celiakią.

Sprawdź: Najgorsze dodatki do kanapki

Powodem do rezygnacji ze spożywania pieczywa jest też obecność w większości wyrobów dostępnych na rynku drożdży piekarniczych, które nie są wskazane dla wielu osób ze względów zdrowotnych. Mogą m.in. powodować reakcje nadwrażliwości u osób z nietolerancją drożdży, a często także z nietolerancją glutenu.

Zarówno w diecie bezglutenowej, jak i diecie bezdrożdżowej, można spożywać wypieki przygotowane na zakwasie oraz dania z ziaren innych niż pszenica, żyto, orkisz czy jęczmień. A także zastąpić je warzywnymi alternatywami dla chleba!

Ze względu na wysoką zawartość węglowodanów (zwykle 14-18 g przy dawce ok. 100 kcal w kromce 40 g) tradycyjny chleb znajduje się też na liście produktów wykluczanych lub ograniczanych w jadłospisach niskowęglowodanowych, takich jak:

  • dieta wysokobiałkowa,
  • dieta wysokotłuszczowa,
  • dieta ketogeniczna, którą stosuje się m.in. w leczeniu padaczki lekoopornej,
  • dieta paleolityczna, w której nie występują ziarna zbóż.
Dodaj firmę Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia