Spis treści
Chleb tuczy, a białe bułki to zawsze zły wybór? 5 mitów na temat pieczywa
Produkty zbożowe, w tym również chleby i bułki, są obok warzyw i owoców podstawą w piramidzie żywienia opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia. Tymczasem wiele osób nie tylko ze względu na rosnące ceny, ale też panujące mody, np. na dietę bezglutenową, rezygnuje z jedzenia chleba.
Pieczywo jest szkodliwe i prowadzi do nadmiernego przybierania na wadze? Sprawdź, czy to prawda?
Wokół pieczywa narosło bowiem wiele krzywdzących mitów, które zarzucają mu głównie niską zawartość składników odżywczych oraz wpływ na przyrost masy ciała. Tymczasem to nie samo pieczywo jest winne, ale jego jakość.
Jak wybrać dobre pieczywo?
Kupując pieczywo warto sprawdzać jego skład i wybierać takie, które posiada tzw. czystą etykietę. Oznacza to, że znajdują się na niej tylko niezbędne do wypieku pieczywa składniki bez dodatku konserwantów, spulchniaczy czy emulgatorów.
Chleb o czystym składzie powinien zawierać tylko mąkę, wodę, sól, zakwas lub drożdże i dodatki typu orzechy, nasiona, ziarna.
Wybierając pieczywo kieruj się tymi wskazówkami:
- sprawdzaj skład,
- unikaj pieczywa z dodatkiem barwników i konserwantów,
- pamiętaj, że ciemne pieczywo nie zawsze jest razowe, ponieważ może być zrobione z mąki pszennej barwionej karmelem lub słodem jęczmiennym,
- zwróć uwagę na typ mąki, im wyższa liczba tym lepiej (najlepiej 2000 i wyższe),
- pieczywo pszenne nie musi być gorszej jakości, wykonane z mąki orkiszowej, pszennej razowej lub graham jest zdrowe i bezpieczne dla osób z problemami trawiennymi,
- celiakia lub nietolerancja glutenu nie zmusza do rezygnacji z jedzenia bułek lub chleba, na rynku dostępne jest również pieczywo bezglutenowe z mąki kukurydzianej czy ryżowej.
Te mity na temat pieczywa są najpopularniejsze. Przestań w nie wierzyć!