Spis treści
Jak zrobić zdrowe kanapki? Najgorsze i najlepsze dodatki do pieczywa
Aby zrobić zdrowe kanapki, trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednie pieczywo i dodatki do niego. To od nich zależy, czy jedzenie pieczywa będzie niezdrowe jak sięganie po fast food, czy też pomoże zadbać o dobrą, zbilansowaną dietę.
Zaletą posiłku w postaci kanapki – a częściej dwóch złożonych razem w sandwich – jest wygoda przygotowania, zabierania na wynos i jedzenia. Skompletowanie zdrowej kanapki na śniadanie czy inny posiłek nie powinno być trudne, gdy sprawdzisz nasze podpowiedzi.
Zobacz w naszej galerii najgorsze dodatki do kanapki, których lepiej unikać, oraz lepsze wybory zamiast nich.
Jakie kanapki są najzdrowsze?
Najzdrowsze kanapki to te, które dostarczają jak najwięcej niezbędnych składników odżywczych i minimum tych szkodliwych. Odpowiedni wybór produktów to absolutna podstawa, są jednak pewne szczegóły, w które warto się zagłębić, by jedzenie pieczywa z dodatkami było korzystne dla organizmu.
Czytaj też: Jak jeść chleb na diecie?
- Tostowanie chleba – wiele osób podpieka swoje pieczywo w tosterze czy opiekaczu. Ceną za chrupkie i twarde brzegi są jednak często poranione dziąsła i wnętrze ust, co może doprowadzić do stanów zapalnych. Rumiane brzegi są nie tylko trudne do zjedzenia, ale też szczególnie niekorzystne w diecie osób z cukrzycą i insulinoopornością, gdyż zaburzają glikemię bardziej niż pieczywo niepoddane tostowaniu.
- Niedobór smarowidła – sucha kanapka nie jest smaczna, ciężko się ją gryzie i może się łatwo rozlecieć, szkoda więc nie posmarować pieczywa. Warto wybrać lżejszą opcję i pokryć kromkę w całości niż np. próbować pokryć kromkę chleba łyżeczką masła. Ten dodatek nie jest jednak zabroniony, zwłaszcza gdy reszta kanaki nie jest tłusta.
- Nadmiar warzyw – mało kto zjada za dużo warzyw, przeważnie mamy ich w diecie za mało. Nie warto jednak pomieścić zbyt dużo w jednej kanapce, po warzywa i tak trzeba sięgać regularnie w ciągu dnia. Zbyt duża ilość może sprawić, że sandwich się rozpadnie (albo pospadają z otwartej kanapki), co dotyczy zwłaszcza warzyw mokrych. Warto całkiem zrezygnować z pomidora, ew. położyć cienkie plasterki na masło, a pomiędzy kromkami ograniczyć liczbę najbardziej mokrych dodatków. To m.in. ogórki zwykłe, małosolne i kiszone, papryka świeża i konserwowa, rzodkiewki, cukinia, tarta marchewka, buraczki. Więcej wody bez jej wydzielania w kanapce dodadzą sałaty oraz kiełki.
- Nieodpowiednie krojenie – dodatki do pieczywa powinny być pokrojone cienko, co ułatwia ich równomierne rozłożenie oraz gryzienie kanapki. Składniki nie będą wypadać czy się ciągnąć, łatwiej będzie też nie przesadzić z ich ilością.
- Zła kolejność dodatków – kanapka będzie stabilniejsza, jeśli zaczniesz od cięższych dodatków (jak np. mięso, tofu), a lżejsze dasz na wierzch, jak np. plastry awokado, ser, warzywa, a na końcu sałata. Użyj np. pasty do pieczywa, by przykleić nią do kanapki wędlinę, oraz sosu, by podobnie przylepić na niego plasterki warzyw do sera.
- 7 Ways You're Ruining Your Sandwich Prevention
- How healthy are your favourite sandwich fillings? British Heart Foundation