Spis treści
- Kiedy brać magnez – rano czy wieczorem?
- Magnez na czczo czy po jedzeniu?
- Ile magnezu dziennie przyjmować?
- Jak magnez wpływa na organizm o różnych porach dnia?
- Jakie są objawy braku magnezu w organizmie?
- Jakie formy magnezu najlepiej się wchłaniają?
- Co wypłukuje magnez?
- Czy magnez może zakłócać działanie innych leków i suplementów?
Kiedy brać magnez – rano czy wieczorem?
Decyzja o porze dnia, w której przyjmujemy magnez, zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i stylu życia, a także od tego, jak nasz organizm reaguje na ten minerał. Jeśli zależy nam na efektach, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, by suplementy z magnezem przyjmować regularnie.
Wielu specjalistów radzi, by suplementować magnez wieczorem, zwłaszcza z powodu jego potencjalnego wpływu na relaksację organizmu i lepszą jakość snu. Magnez wykazuje korzystny wpływ na układ nerwowy oraz wspomaga procesy regeneracyjne.
Kolejną korzyścią przyjmowania magnezu wieczorem jest lepsza jego absorpcja. W ciągu dnia magnez może być wypłukiwany z organizmu przez takie substancje jak kawa, herbata, alkohol czy napoje z fosforanami (np. cola).
Stosowanie magnezu rano również ma swoje zalety. Ponieważ pierwiastek uczestniczy w procesach wytwarzania energii, przyjmowanie go o poranku może działać pobudzająco. Stosowany rano, poprawia też koncentrację.

Magnez na czczo czy po jedzeniu?
Najlepszym czasem na suplementację jest przyjmowanie magnezu w trakcie posiłku lub tuż po nim, ponieważ wtedy przyswajalność tego minerału jest wyższa. Ważne jest, by tabletki popijać dużą ilością wody i unikać przyjmowania magnezu na pusty żołądek. Branie tabletek zawierających magnez na czczo może doprowadzić do wystąpienia takich dolegliwości jak rozwolnienie, mdłości czy wymioty.
Ile magnezu dziennie przyjmować?
Zapotrzebowanie na magnez u dorosłych różni się w zależności od szeregu czynników, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia oraz styl życia. Magnez jest niezbędnym minerałem, który pełni kluczową rolę w wielu procesach fizjologicznych, w tym w produkcji energii, funkcjonowaniu mięśni, układu nerwowego oraz w utrzymaniu zdrowych kości.
Zgodnie z rekomendacjami National Institutes of Health (NIH), zalecana dzienna dawka magnezu dla dorosłych mężczyzn wynosi 400–420 mg, natomiast dla kobiet: 310–320 mg. Wartości te mogą różnić się w zależności od wieku, ciąży czy laktacji.
Zwiększone zapotrzebowanie na magnez występuje również u osób prowadzących intensywny wysiłek fizyczny, borykających się z przewlekłymi chorobami lub przyjmujących leki wpływające na gospodarkę magnezową.
Jak magnez wpływa na organizm o różnych porach dnia?
Magnez przyjmowany rano może wspierać produkcję energii i wspomagać metabolizm, co pomaga w rozpoczęciu aktywnego dnia. Wieczorem natomiast jego działanie jest bardziej relaksujące, wspomaga regenerację organizmu, a także poprawia jakość snu, redukując stres i napięcie.
Przyjmowany ok. 13:00 czy 14:00, może być dobrym rozwiązaniem, gdy czujemy spadek energii lub stres. Suplement z magnezem stosowany o tej porze pomaga przywrócić równowagę i zmniejszyć zmęczenie.
Jakie są objawy braku magnezu w organizmie?
Objawy niedoboru magnezu to przede wszystkim:
skurcze mięśni rąk i nóg,
problemy ze snem,
uczucie niepokoju,
osłabienie, zmęczenie,
zawroty głowy, szczególnie przy zmianach pozycji
podwyższone ciśnienie krwi,
podwyższone tętno,
pogorszenie stanu włosów,
Jakie formy magnezu najlepiej się wchłaniają?
Cytrynian magnezu uchodzi za jedną z najlepszych i najczęściej polecanych form magnezu – głównie ze względu na bardzo wysoką przyswajalność, która może sięgać nawet 90 proc. To właśnie połączenie magnezu z kwasem cytrynowym sprawia, że organizm łatwo go wykorzystuje.
Mleczan magnezu również jest bardzo dobrze przyswajalny, łagodny dla żołądka i polecany osobom z wrażliwym układem trawiennym. Często stosowany przy niedoborach magnezu wynikających z diety lub wzmożonego stresu.
Sprawdź w naszym quizie, co ma więcej białka, składnika, który wpływa na wchłanianie magnezu.
Co wypłukuje magnez?
Niektóre produkty i nawyki mogą znacznie obniżać poziom magnezu w organizmie. Do czynników, które szczególnie sprzyjają niedoborom magnezu, należą:
napoje moczopędne: kawa, herbata, napoje energetyczne, leki moczopędne i przeczyszczające,
alkohol – przyspiesza wydalanie magnezu przez nerki,
kofeina – zwiększa utratę magnezu z moczem,
fosforany i kwas fosforowy (np. w coli) – utrudniają wchłanianie magnezu,
tłuszcze nasycone – zmniejszają przyswajanie magnezu w jelitach,
dieta uboga w białko,
niektóre leki – np. antybiotyki, leki przeczyszczające, antykoncepcja hormonalna,
suplementy zawierające duże ilości wapnia – mogą konkurować z magnezem o wchłanianie,
przewlekły stres – zwiększa zapotrzebowanie na magnez i przyspiesza jego zużycie.
Czy magnez może zakłócać działanie innych leków i suplementów?
Magnez może wpływać na działanie niektórych leków i suplementów. Może zmniejszać wchłanianie niektórych antybiotyków, takich jak tetracykliny czy chinolony (np. cyprofloksacyna). W takim przypadku warto przyjmować suplement w odstępie co najmniej kilku godzin od antybiotyku.
Warto również wiedzieć, że magnez może negatywnie wpływać na wchłanianie żelaza, zmniejszając jego skuteczność w organizmie. Dzieje się tak, ponieważ oba minerały rywalizują o te same mechanizmy transportowe w jelitach, co prowadzi do ich ograniczonego wchłaniania, gdy są przyjmowane jednocześnie.
W przypadku wapnia i magnezu, oba minerały również mogą wzajemnie ograniczać swoją przyswajalność, ponieważ konkurują o te same receptory w obrębie jelit.Aby uniknąć tych problemów, najlepiej jest przyjmować preparaty zawierające magnez, wapń i żelazo w odstępach co najmniej czterech godzin.
Suplementacja magnezu lub spożywanie dużych ilości produktów bogatych w ten minerał (np. szpinaku, siemienia lnianego czy selera) może osłabiać wchłanianie niektórych substancji leczniczych, takich jak kaptopril, zmniejszając skuteczność terapii.
Podobna ostrożność jest wskazana u pacjentów stosujących doustne leki przeciwzakrzepowe, np. acenokumarol czy warfarynę. Magnez może ograniczać ich przyswajanie.
Źródła:
Źródło: Instytut Żywności i Żywienia (Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja)
Jabłecka A, Korzeniowska K, Skołuda A, Cieślewicz A. Preparaty magnezu. Farm Współczesna 2011; 4: 29-32.
Iskra M, Krasińska B, Tykarski A. Magnez – rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka. Arter Hypertens 2013; 17: 447-459
Stosowanie preparatów magnezu w praktyce lekarza rodzinnego, Michał Jędrzejek, Agnieszka Mastalerz-Migas, Przemysław Bieńkowski, Wojciech Cichy.