Spis treści
Co najlepiej pić na anemię?
Na anemię najlepiej pić naturalne domowe napoje, które uzupełnią kluczowe związków do tworzenia czerwonych krwinek. Należą do nich zwłaszcza koktajle zawierające warzywa i owoce najbogatsze w żelazo, miedź i mangan, czyli pierwiastki krwiotwórcze, oraz witaminę C.
Anemia to stan niskiego poziomu hemoglobiny, która przenosi tlen w czerwonych krwinkach. Stąd objawy dotyczą niedotlenienia, powodując m.in. szybkie męczenie się i zawroty głowy. Najczęstszą przyczyną tego stanu jest niedobór składników krwiotwórczych, takich jak żelazo i witamina B12. Zwłaszcza tego pierwszego brakuje na potęgę kobietom, które co miesiąc tracą znaczne ilości krwi. Powodem problemów jest zmniejszone wchłanianie składników odżywczych, częste przy problemach jelitowych.
Zwiększone dawki niezbędnych związków dostarczą nie tylko leki i suplementy diety z żelazem. Także menu może istotnie wspomóc procesy tworzenia krwi, a zwłaszcza połączenia najbardziej wartościowych produktów.
Koktajl na anemię – składniki i przepis
Co powinien zawierać idealny koktajl przeciwko anemii? Jak najwięcej żelaza, a także witaminę C (kwas askorbinowy) i inne kwasy organiczne, które zwiększają przyswajanie tego pierwiastka.
Jak zrobić zielone smoothie na niedokrwistość?
Składniki smoothie na anemię:
1 kg buraków – oprócz żelaza (1,7 mg w 100 g) buraki zawierają także sporo manganu (0,44 mg) i miedzi (0,1 mg), a także związki wspomagające usuwanie z organizmu niewykorzystanego żelaza i usprawniające pasaż jelitowy;
50 g natki pietruszki (ok. 3/4 szklanki) – porcja 100 g to 5 mg żelaza, 0,6 mg miedzi i 0,4 mg manganu, oraz 177 mg witaminy C;
owoce jagodowe (0,5 kg) – kwaśne, czerwone i fioletowe owoce obfitują w witaminę C i inne związki kwasowe;
sok z cytryny (do smaku) – owoc zawiera kwas cytrynowy i 50 mg wit. C w 100 g.
Przygotowanie:
Wyciśnij sok z buraków najlepiej w wyciskarce wolnoobrotowej (z 1 kg uzyskasz ok. 0,5 l soku) i zmiksuj z podanymi produktami.
Jeżeli koktajl będzie za gęsty, dolej nieco wody albo soku np. pomarańczowego.
Optymalny smak zyskuje po co najmniej kilku godzinach od przygotowania.
Warto zwrócić uwagę szczególnie na dodatek owocowy – choć według tabel bogatymi źródłami witaminy C są owoce tropikalne, zwłaszcza kiwi i cytrusy, faktyczna zawartość tego składnika może być dużo niższa, dlatego lepiej postawić na rodzime owoce jagodowe.
Równie dobre, co świeże, są przy tym owoce mrożone i ich mieszanki. Wśród polecanych niekoniecznie są jednak czarne jagody, bo choć bogate w odżywczo, działają zapierająco. Z tego powodu mogą nasilić takie działanie produktów uzupełniających żelazo.
Owoce rekomendowane w tym koktajlu zawierają więcej korzystnych dla zdrowia związków, a są to:
maliny – zawierają 31,4 mg wit. C, 0,8 mg żelaza, 0,19 mg miedzi i 0,32 mg manganu w 100 g,
jeżyny – mają 21 mg witaminy C, 0,62 mg żelaza, 0,1 mg miedzi i 0,6 mg manganu
porzeczki – to 45 mg witaminy C w czerwonych i 182 mg w czarnych, a także 0,9- 1,2 mg żelaza, 0,1 mg miedzi, 0,7 mg manganu.
Do koktajlu można wrzucić też dodatkowe składniki. W żelazo szczególnie bogate są awokado (1 mg w 100 g) i marakuja (1,6 mg), której miąższ warto dodać na końcu, po zmiksowaniu całości.
Czego nie pić na anemię?
Eksperci żywienia podkreślają, by w przypadku anemii zwrócić uwagę na spożycie kawy i herbaty, a najlepiej maksymalnie je ograniczyć. Te codzienne napoje przyjmowane szczególnie po jedzeniu zmniejszają przyswajanie żelaza i mogą przyczyniać się do jego niedoborów oraz je pogłębiać.
Nawet popijanie zielonej herbaty między posiłkami może stać się przyczyną problemów, nie mówiąc już o przyjmowaniu skoncentrowanych dawek tego produktu w suplementach diety np. na odchudzanie, gdzie ten prozdrowotny produkt może stać się toksyczny.
Ciężką anemię od zielonej herbaty odnotowano m.in. w przypadku kobiety, która dowiedziała się o cennych właściwościach tego napoju i zaczęła pić go ilości dwóch szklanek dziennie, ale w postaci bardzo mocnego naparu. Napój przygotowany z ok. 10-15 g z 300-400 ml wody (podczas gdy dawka to zwykle 1,5-3 g na szkl.) piła pół godziny po posiłku, by odświeżyć oddech i poprawić trawienie. W wyleczeniu się z niedokrwistości pomogło jej odstawienie napoju.
Anemię może spowodować także wieloletnie sięganie po zieloną herbatę, jak to miało miejsce u pewnego mężczyzny, który przez 20 lat wypijał 1,5 l tego napoju dziennie. Jak czytamy w piśmie „Heliyon”, konsumpcja więcej niż 3 szkl. zielonej herbaty dziennie może prowadzić do niższego stężenia białka magazynującego żelazo – ferrytyny we krwi u kobiet po menopauzie.
Co więc pić po posiłkach? Polecamy herbatki ziołowe oraz rooibos, który powstaje z gałązek i kory afrykańskiego krzewu. Dzięki temu tak, jak herbata czarna, zawiera poprawiające trawienie garbniki. Występują jednak z mniejszej ilości i wraz z cennymi związkami mineralnymi, w tym żelazem.
Źródło danych: Tabele składu i wartości odżywczej żywności, PZWL