Spis treści
Najlepsze i najgorsze diety dla naszego serca. Poznaj opinię ekspertów
Specjaliści z AHA wzięli pod lupę 10 popularnych diet, oceniając je pod kątem wpływu na zdrowie kardiometaboliczne. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w najnowszym wydaniu czasopisma „Circulation”. Najwyżej oceniane plany żywieniowe to:
- Dieta w stylu DASH – pierwsze miejsce przyznano jej za niską zawartość soli i cukru, alkoholu i przetworzonej żywności; jej główne składniki to produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, owoce i warzywa. Może zawierać białko zwierzęce, ale zaleca spożywanie chudego mięsa i owoców morza.
- Dieta w stylu śródziemnomorskim – ma podobne założenie do diety DASH, ale dopuszcza spożywanie alkoholu i słodyczy. Opiera się na produktach dostarczających kwas alfa-linolenowy z grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-3, a głównym źródłem tłuszczu jest – wg jej założeń – oliwa z oliwek.
Diety niskotłuszczowe oraz niskowęglowodanowe stanowiły środek rankingu, podczas gdy dieta paleo (nazywana dietą jaskiniowców), diety bardzo niskowęglowodanowe i ketogeniczne, w tym słynna dieta keto, znalazły się na dole listy, ze względu na ograniczenia dotyczące spożycia owoców i pełnych ziaren, przy jednoczesnym wysokim poziomie tłuszczów nasyconych.
– AHA jest przeciwna obecności soli w diecie w przypadku wysokiego ciśnienia krwi, a sód jest ważną częścią diety ketogenicznej – powiedział dr Christopher Gardner, profesor medycyny na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, przewodniczący komitetu przygotowującego przegląd diet.
Co jeść, aby mieć zdrowe i mocne serce? Lista produktów
Według dietetyków, osoby chcące dbać o zdrowie swojego serca powinny zadbać o to, aby ich jadłospis był bogaty w:
- produkty pełnoziarniste np. makaron razowy, brązowy ryż, chleb razowy, bułki grahamki, naturalne kasze i płatki zbożowe,
- warzywa nieskrobiowe np. zielone warzywa liściaste, ogórek, pomidor, papryka, cukinia, kalafior i brokuł,
- chude mięso (drób, wołowina, cielęcina, królik) i ryby np. łosoś, śledź, makrela czy sardynki.
Osoby cierpiące na choroby układu krążenia lub znajdujące się w grupie ryzyka, powinny unikać: tłuszczów nasyconych, rafinowanych cukrów i przetworzonej żywności.
Źródła: