Te osoby nie powinny jeść rabarbaru. Kompot lub ciasto z rabarbarem mogą im zaszkodzić. Kto powinien unikać spożywania tego warzywa?

Agata Siemiaszko
Kto powinien unikać jedzenia rabarbaru i dlaczego? Dowiedz się z kolejnych slajdów, dla kogo to warzywo nie jest zalecane. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Kto powinien unikać jedzenia rabarbaru i dlaczego? Dowiedz się z kolejnych slajdów, dla kogo to warzywo nie jest zalecane. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Valeria Boltneva / Pexels
Rabarbar jest świetnym źródłem witamin, związków mineralnych i błonnika pokarmowego, a w łodygach zawarta jest rapontycyna, która może wspomagać leczenie trądziku hormonalnego, oraz zmniejszać uciążliwość objawów związanych z menopauzą. Niestety rabarbar zawiera także duże ilości kwasu szczawiowego i moczowego, co sprawia, że nie wszyscy mogą go jeść. Zobacz, kto i dlaczego nie powinien się spożywać tego sezonowego warzywa.

Spis treści

Kto powinien unikać jedzenia rabarbaru?

Niestety rabarbar, mimo licznych zalet, należy do produktów o dużej zawartości kwasu szczawiowego (nawet 1336 mg na 100 g), dlatego nie każdy może cieszyć się z jego właściwości zdrowotnych. W galerii przedstawiamy, w jakich schorzeniach i dlaczego należy unikać jedzenia tego warzywa.

Rabarbar nie dla każdego! Kto powinien go unikać?

Co się dzieje z organizmem, gdy jesz truskawki? Zobacz, dlaczego warto po nie sięgać

Co się dzieje z organizmem, gdy jesz truskawki? Zobacz, dlaczego warto po nie sięgać

Truskawki są bogatym źródłem witamin i związków mineralnych, a w szczególności witaminy C, która jako silny antyoksydant chroni komórki przed wolnymi rodnikami tlenowymi oraz spowalnia proces starzeni...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Właściwości odżywcze rabarbaru. Ile kalorii ma rabarbar?

Sezon na rabarbar rozpoczyna się już na początku kwietnia, a jego smakiem możemy cieszyć się do lipca. Z rabarbaru można przygotować dżemy, kompot, a także smaczne ciasto, na które przepis znajdziesz tu: Wyjątkowe ciasto z rabarbarem i budyniem.

Jest to niskokaloryczna roślina, ponieważ w porcji 100 g zawiera jedynie 15 kcal. Dodatkowo znajdziemy tam 0,5 g białka, znikome ilości tłuszczu (0,2 g) i 4,6 g węglowodanów, w tym 3,2 g błonnika pokarmowego.

Rabarbar jest znakomitym źródłem potasu, ponieważ w 100 g zawiera aż 136 mg tego pierwiastka. Regularne spożywanie tego warzywa może korzystnie wpływać na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i zmniejszać ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Rabarbar w 94 proc. składa się z wody, dzięki czemu nawadnia organizm. Stanowi również źródło rapontygeniny, czyli związku o silnych właściwościach przeciwnowotworowych, szczególnie w przypadku raka piersi i prostaty.

Dodatkowo porcja 100 g tego warzywa jest źródłem:

  • witaminy A – 10 μg,
  • witaminy B1 – 0,023 mg,
  • witaminy B2 – 0,029 mg,
  • witaminy B3 – 0,11 mg,
  • witaminy B6 – 0,03 mg,
  • witaminy E – 0,18 mg,
  • witaminy C – 9 mg,
  • wapnia – 52 mg,
  • magnezu – 13 mg,
  • żelaza – 0,6 mg,
  • cynku – 0,13 mg.

Ilość witamin i związków mineralnych ulega zmniejszeniu podczas obróbki termicznej, dlatego rabarbar warto spożywać na surowo, w postaci koktajlu lub jako dodatek do sałatki.

Co jeść w maju? Te sezonowe warzywa i owoce kuszą smakiem i kolorem

Co jeść w maju? Te sezonowe warzywa i owoce kuszą smakiem i kolorem

Jedzenie produktów sezonowych wpływa pozytywnie na nasze zdrowo. Właśnie dlatego warto sięgać po warzywa i owoce, które trafiają prosto „z pola na nasze talerze”. Wybierając je, wspieramy nie tylko na...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia