Spis treści
Kto nie powinien jeść maku? Te osoby muszą unikać makowca i kutii
Mimo dobroczynnych właściwości tych drobnych niebieskich ziarenek nie wszyscy mogą bezpiecznie po niego sięgać. W galerii podpowiadamy, kto powinien go unikać.
Zajrzyj do naszej galerii i zobacz, kto nie powinien jeść maku:
Czy mak jest zdrowy? Właściwości odżywcze maku
Mak niebieski to niewielkie ziarenka pochodzące z jednorocznej rośliny, należącej do gatunku makowatych. Często uznawany jest za trudny do wyplenienia chwast. Pierwotnym miejscem występowania maku niebieskiego była Azja, jednak jego uprawa z powodzeniem przyjęła się w Europie, a jego największym producentem są Czechy. Mak można kupić w różnej formie: ziaren niezmielonych lub mielonych, a także w puszce z dodatkiem rodzynek i mleka.
Ziarna maku są bardzo kaloryczne, ponieważ w 100 g zawierają aż 524 kcal. Dodatkowo taka sama porcja stanowi źródło 23,7 g białka, 4,2 g węglowodanów oraz ogromnej ilości tłuszczu – 42, 9 g, jednak tylko 5,5 g stanowią nasycone kwasy tłuszczowe, natomiast reszta to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Warto również wspomnieć, że suche ziarna maku niebieskiego stanowią również źródło błonnika pokarmowego, a porcja 100 g zawiera aż 20,5 g tego składnika.
Dodatkowo mak stanowi źródło wielu cennych witamin i związków mineralnych:
- witamina B1 – 0,854 mg,
- witamina B2 – 0,1 mg,
- witamina B3 – 0,896 mg,
- witamina B5 – 0,324 mg,
- witamina B6 – 0,247 mg,
- kwas foliowy – 82 mcg,
- witamina E – 1,77 mg,
- sód – 26 mg,
- potas – 719 mg,
- wapń – 1438 mg,
- żelazo – 9,76 mg,
- magnez – 347 mg,
- fosfor – 870 mg,
- miedź – 1,63 mg,
- mangan – 6,71 mg,
- cynk – 7,9 mg,
- selen – 13,5 mcg.
Ziarna maku to znakomite roślinne źródło żelaza i wapnia, dlatego ten produkt polecany jest szczególnie osobom będącym na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej.
Dowiedz się więcej: Co zrobić z masy makowej? Sprawdź przepisy na makowiec, kutię i nie tylko
Właściwości zdrowotne maku. Przy jakich dolegliwościach pomaga?
Mak zazwyczaj kojarzony był z środkiem nasennym, jednak to niejedyne jego zastosowanie. Zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że regularne spożywanie produktów z makiem może obniżać poziom cholesterolu LDL i podwyższać poziom HDL, pod warunkiem, że produkty te nie będą zawierały znacznych ilości cukru i tłuszczów utwardzanych, np. margaryn.
Mak dzięki zawartości błonnika pokarmowego pobudza perystaltykę jelit i przesuwa niestrawione resztki pokarmowe w dalsze części jelit. Warto również wspomnieć, że zawartość składników czynnych sprawia, że ziarna maku zmniejszają podrażnienia błon śluzowych górnych dróg oddechowych oraz ułatwiają odkrztuszanie zalegającej w płucach wydzieliny.
Jakie jeszcze właściwości wykazuje mak niebieski? Fitoterapeuci zaznaczają, że może on działać:
- przeciwmiażdżycowo,
- przeciwzapalnie,
- uspokajająco,
- przeciwlękowo,
- przeciwzaparciowo,
- przeczyszczająco
- przeciwkaszlowo.
Warto wspomnieć, że surowcem zielarskim są również kwiaty maku polnego, wykazują one wiele właściwości zdrowotnych. Najczęściej stosuje się je jako napar na kaszel lub jako środek nasenny.