Spis treści
Jaki napój zbija ciśnienie? Dietetyczka zdradza przepis na koktajl
Dietetyczka Debbie Williams podzieliła się w swoich mediach społecznościowych prostym przepisem na zdrowy koktajl, który może pomóc w walce z nadciśnieniem. Do jego przygotowania potrzebujesz tylko trzech składników – seler naciowy, liście mniszka lekarskiego i zielone jabłko.
– Jeśli chcesz poprawić swoje ciśnienie krwi, wypróbuj ten sok – zachęca dietetyczka.
Składniki:
seler naciowy
garść liści mniszka lekarskiego
zielone jabłko
Koktajl na obniżenie ciśnienia krwi – przepis:
Przygotuj składniki, umyj je i pokrój. Wyjmij gniazda nasienne z jabłka.
Wszystkie składniki umieść w blenderze kielichowym lub sokowirówce.
Zmiksuj seler, jabłko i liście mniszka. W razie potrzeby dolej trochę wody.
Czy seler jest dobry na nadciśnienie?
Debbie Williams podczas przygotowywania napoju wyjaśniła, że sekretem selera jest jego zawartość ftalidów – naturalnych związków, które pomagają rozluźnić mięśnie ścian naczyń krwionośnych, poprawiając przepływ krwi i obniżając ciśnienie. Ftalidy można znaleźć także w jeżynach, ale to właśnie seler dostarcza ich w największej ilości.
Z kolei liście mniszka lekarskiego są bogate w potas, który również sprzyja regulacji ciśnienia krwi. Chociaż potrzebne są dalsze badania, dotychczasowe dowody sugerują, że mogą one wzmacniać ten efekt. Ważne jest jednak, by przed spożyciem dokładnie je umyć.
Dietetyczka dodała też, że zielone jabłko wspiera organizm, pomagając obniżyć zarówno ciśnienie krwi, jak i poziom cholesterolu.
– Nie mam nadciśnienia, ale jeśli ty masz, ten sok może być świetnym sposobem na jego kontrolowanie – mówi dietetyczka. – Możesz go także przechowywać w słoikach i mrozić na zapas.
Jakie produkty mają dużo potasu? Nie tylko mniszek
Jeśli liście mniszka lekarskiego nie są dla ciebie, możesz zastąpić je innymi produktami bogatymi w potas, takimi jak banany, kiwi czy daktyle. Jak wykazały badania, zwiększenie spożycia potasu może mieć kluczowe znaczenie w profilaktyce nadciśnienia.
– Wysoki poziom spożycia sodu i niski poziom spożycia potasu są powszechne, a oba są powiązane z wysokim ciśnieniem krwi i większym ryzykiem udaru mózgu, chorób serca i przedwczesnej śmierci – mówi dr Liping Huang z The George Institute. – Zawsze wiedzieliśmy, że potas odgrywa rolę w kontroli ciśnienia krwi, ale dopóki nie przeprowadziliśmy tych analiz, nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak ważny może być.
Jakie są objawy nadciśnienia?
Wysokie ciśnienie krwi często nie daje żadnych objawów, dlatego jedynym pewnym sposobem na jego wykrycie jest regularny pomiar. Czasami mogą wystąpić też inne objawy wskazujące na nadciśnienie:
ból w klatce piersiowej,
niewyraźne widzenie,
bóle głowy,
przemęczenie,
kołatanie serca.
Jeśli masz wątpliwości co do swojego ciśnienia krwi, skonsultuj się z lekarzem.
Źródła:
