Parestezje, czyli mrowienie i drętwienie kończyn. Jakie mają przyczyny i jak je leczyć? Z jakich chorób wynika parestezja rąk, nóg, twarzy?

Tomasz Skrobacz
Mrowienie i drętwienie rąk może być objawem chorób naczyniowych
Mrowienie i drętwienie rąk może być objawem chorób naczyniowych Olga Yastremska/123RF
Parestezja to objaw polegający na mrowieniu i drętwieniu kończyn górnych lub dolnych, a także innych części ciała, np. palców, twarzy, pleców. Może też pojawiać się uczucie kłucia, pieczenia czy ochłodzenia. Dolegliwości takie mogą mieć rozmaite podłoże. Ich pojawienie się może wynikać z błahej przyczyny, takiej jak stres i chwilowe przemęczenie, jednak mogą być też spowodowane występowaniem poważnych chorób, np. cukrzycy. W żadnym wypadku nie należy ich bagatelizować. Sprawdź, czym dokładnie są parestezje rąk czy nóg, u kogo występują, o czym mogą świadczyć, jakie badania należy wykonać, by zdiagnozować ich przyczynę, a także na czym polega ich leczenie.

Czy jest parestezja?

Parestezja to nieprawidłowe wrażenia płynące ze skóry, które wiążą się z wrażeniem mrowienia i drętwienia i zwykle występują w obrębie kończyn. Pacjenci skarżą się także na uczucie ciepła, które często pojawia się w opuszkach palców, pieczenie skóry, kłucie lub miejscowe oziębienie. Wszystkie te objawy wywołują dyskomfort, mogą ograniczać sprawność ruchową i czucie, co często bywa przyczyną rozdrażnienia. Nie są jednak bolesne.

Parestezje to tzw. czucie opaczne. Często mówi się o nich jako o przeczulicy. Są bowiem wynikiem niewłaściwego odczuwania bodźców, które u większości ludzi nie wywołują żadnych efektów ubocznych. Mogą nimi być ruchy kończyn lub dotyk.

Objawy parestezji występują nie tylko jako reakcja organizmu na konkretny impuls, ale trapią pacjenta cierpiącego na tę dolegliwość również bez żadnego powodu i to nierzadko przez długi czas.

Mrowienie i drętwienie nóg jest częstym skutkiem ich niedotlenienia, które najczęściej jest związane z niedokrwieniem kończyn dolnych na tle miażdżycowym.

Przeczytaj także:

Objawy parestezji – nie tylko mrowienie i drętwienie rąk i nóg

Mrowienie i drętwienie kończyn od czasu do czasu dotyka każdego człowieka. W większości przypadków pojawia się jako naturalny efekt chwilowego zaburzenia krążenia krwi. Najczęściej krótkotrwałe uczucie dyskomfortu w kończynach jest następstwem np. długotrwałego stania lub siedzenia w niekomfortowej pozycji. Nierzadko powodem jest także długotrwałe uciskanie ręki czy nogi podczas snu.

Jeżeli parestezje pojawiają się w takich właśnie okolicznościach, są zwykle naturalną reakcją organizmu na opisane warunki. W żadnym wypadku nie wolno ich jednak lekceważyć w sytuacji, gdy mają charakter regularny i występują bez wyraźnego powodu, w tym stanowią następstwo bodźców, które nie powinny wywoływać takich reakcji (jak np. delikatny dotyk).

Dowiedz się więcej na temat:

Możliwe przyczyny parestezji. O jakich chorobach może świadczyć mrowienie i drętwienie?

Parestezje są fizycznym efektem uszkodzenia nerwów obwodowych o charakterze stałym lub czasowym. Destrukcja może być krótkotrwała i wynikać z błahej przyczyny, która nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Mrowienie kończyn, drętwienie, dziwne uczucie ciepła, świąd skóry czy kłucie może być wynikiem niedoboru magnezu. To składnik mineralny, który odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowo-mięśniowych. Kiedy jego stężenie jest zbyt niskie, dochodzi do zaburzenia zdolności ich przekazywania. Problem powinna rozwiązać suplementacja diety tym pierwiastkiem.

Wśród innych niegroźnych przyczyn można wymienić przemęczenie, przetrenowanie fizyczne mięśni czy nawet złe samopoczucie. Stany depresyjne i stres są częstym źródłem występowania drętwienia kończyn i ich mrowienia.

Kiedy jednak objawy pojawiają się regularnie od dłuższego czasu, nie wolno sprawy bagatelizować i należy niezwłocznie udać się do lekarza. Parestezje mogą być bowiem wywołane wieloma poważnymi chorobami, które grożą niepełnosprawnością, a nawet śmiercią. Zalicza się do nich:

  • cukrzyca,
  • miażdżyca,
  • niedokrwienie mózgu,
  • choroby kardiologiczne,
  • dyskopatia,
  • zwyrodnienie kręgosłupa,
  • stwardnienie rozsiane,
  • nowotwór,
  • niedoczynność tarczycy.

Niektóre choroby wywołują objawy, które są bardziej typowe. Dla przykładu, w przypadku dolegliwości związanych z zaburzeniami pracy serca pojawiają się głównie mrowienie lewej ręki, a przy cukrzycy często dochodzi do drętwienia ust.

Choroby tarczycy długo nie dają o sobie znać, a chorujący narząd nie boli. Tarczyca jest na tyle mała, że nie widać jej gołym okiem, a jej widoczne powiększenie objawia się już w zaawansowanej fazie choroby. Tarczyca może chorować głównie z powodu niedoczynności i nadczynności, na skutek tych schorzeń mogą wystąpić choroby autoimmunologiczne takie jak Hashimoto i choroba Gravesa-Basedowa, a także nowotwór. Jakie mogą być przyczyny rozwoju tych chorób? Sprawdź!

Kiedy tarczyca choruje… 9 czynników przyczyniających się do ...

Leczenie parestezji

Parestezje można leczyć jedynie wtedy, kiedy same przybierają charakter choroby. Może tak być np. w przypadku niedoboru magnezu lub potasu. Wtedy należy podawać suplementy diety bądź lekarstwa uzupełniające poziom tych pierwiastków w organizmie.

Najczęściej jednak patologiczne mrowienie i drętwienie kończyn nie jest chorobą, a stanowi efekt innego schorzenia. Walkę z nimi poprzedza diagnostyka. Po ustaleniu schorzenia odpowiadającego za ich występowanie lekarz podejmuje działania medyczne wymierzone w tę chorobę. Leczenie lub neutralizowanie schorzenia podstawowego powinno przynieść pacjentowi ulgę i zwalczyć częstotliwość występowania niekomfortowego mrowienia czy drętwienia.

Sprawdź także:

Czy parestezjom można zapobiec?

Istnieje sposób na to, by skutecznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się parestezji. Perzde wszystkim należy prowadzić tryb życia, który zapobiega zapadnięciu na chorobę podstawową, której objawem może być właśnie drętwienie i mrowienie.

Równie istotna jest odpowiednia dieta. Powinna ona być bogata w składniki mineralne i witaminy których niedobór może wywoływać zaburzenie przewodzenia impulsów nerwowych. Chodzi przede wszystkim o spożywanie produktów bogatych w magnez i potas oraz witaminę PP (niacynę), która odpowiada za właściwe ukrwienie mózgu.

Ograniczenie czynności niepowołanych również może być istotne. Każdy, kto chce zapobiec pojawianiu się parestezji, nie powinien nadużywać kawy i alkoholu. Są to używki, które przyczyniają się do usuwania z moczem nadmiernych ilości składników mineralnych.

Osoby, które uprawiają sporty siłowe, powinny uważać z doborem ciężaru. Stosowanie maksymalnych obciążeń zazwyczaj prowadzi do przeforsowania mięśni i stawów, co zaburza przekazywanie impulsów nerwowych i może stawać się przyczyną występowania głównie drętwienia przemęczonych kończyn. Umiar w treningu na pewno zminimalizuje ryzyko pojawiania się parestezji.

Instrukcja obsługi zdrowego kręgosłupa – jak siedzieć, wstaw...

ZOBACZ: Ćwiczenia na kręgosłup i stawy kolanowe. Na czym polega fitness sylwetkowy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia