Depresja jest poważnym zaburzeniem nastroju, objawiającym się: poczuciem smutku, przygnębienia i niepokoju, obniżeniem nastroju, biernością i brakiem zainteresowania światem zewnętrznym, nadmierną sennością i brakiem apetytu. Oprócz tego depresji mogą towarzyszyć napady agresji i myśli samobójcze, które często poprzedzają odebranie sobie życia. Leczenie depresji jest sporym wyzwaniem zarówno dla psychiatrii, jak i psychologii. Na niekorzyść statystyk działa to, że wiele osób z depresją wstydzi się swojej choroby tak bardzo, że nie szuka nawet pomocy u specjalistów.
Leki przeciwdepresyjne
Najpowszechniejszym sposobem leczenia depresji jest farmakoterapia opierająca się na regularnym przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych. Ich działanie polega w głównej mierze na zwiększaniu poziomu aktywności neuroprzekaźników monoaminowych (norepinefryny, dopaminy i serotoniny). Już w latach 50. ubiegłego wieku pojawiły się dwie podstawowe grupy leków przeciwdepresyjnych. Obecnie dostępne są:
- Leki przeciwdepresyjne trójpierścieniowe(imipramina, amitryptilina, klomipramina, dezypramina).
- Inhibitory monoaminooksydazy (fenelzyna, izokarboksazid).
- Atypowe (heterocykliczne) leki drugiej generacji (trazodon, maprotylina).
- Selektywne inhibitory wychwytu serotoniny (fluoksetyna, sertralina, paroksetyna).
Zobacz również:
Ze względu na silnie uzależniający charakter leków przeciwdepresyjnych ich stosowanie zalecane jest wyłącznie w przypadku leczenia depresji umiarkowanej i ciężkiej. Ponadto większość leków podaje się początkowo w niewielkich dawkach, a następnie zwiększa się je stopniowo w zależności od reakcji pacjenta. Leczenie przeciwdepresantami trwa zazwyczaj ok. 4-6 miesięcy (jest to bardzo zindywidualizowane). Po tym czasie należy powoli i systematycznie zmniejszać dawkę leku, a przy tym stale obserwować reakcje pacjentów. Gwałtowne przerwanie farmakoterapii może grozić zespołem odstawiennym, a nawet reemisją choroby. W przypadku osób z nawracającymi epizodami depresji zalecane jest wdrożenie tzw. leczenia podtrzymującego.
Pozytywne efekty działania leków przeciwdepresyjnych dostrzegane są dopiero po ok. dwóch tygodniach regularnego stosowania
Skuteczność i zasadność stosowania leków przeciwdepresyjnych to kwestie kontrowersyjne i często podnoszone przez środowiska psychologów i psychiatrów. Szacuje się, że farmakoterapia jest skuteczna w leczeniu ok. 50-70% przypadków depresji. Na niekorzyść antydepresantów przemawia długa lista, stosunkowo często, występujących skutków ubocznych, wśród nich można wymienić:
- Suchość w ustach.
- Nieostre widzenie.
- Nadmierna senność i spowolnienie ruchowe.
- Poczucie silnego lęku.
- Przyśpieszony rytm serca.
- Bezsenność.
- Zwiększenie masy ciała.
- Zaburzenia erekcji.
- Napady drgawkowe.
- Wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
- Utrata łaknienia lub wręcz przeciwnie – jego wzrost.
- Spowolnienie psychoruchowe.
- Zaburzenia snu.
- Utrata energii i ciągłe zmęczenie.
- Terapie biologiczne w leczeniu depresji
Najpopularniejszą biologiczną terapią leczenia depresji są leki przeciwdepresyjne. Oprócz nich wyróżnia się także:
- Terapię wstrząsami elektrycznymi (ECT), która budzi wiele kontrowersji. Wiele osób uważa ją za metodę „niehumanitarną”, która powinna zostać zakazana. W latach 50. i 60. XX w. stanowiła ona podstawowy sposób leczenia depresji. Jednakże obecnie stosuje się ją niemal wyłącznie w leczeniu bardzo ciężkich przypadków depresji u osób, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi zadowalających rezultatów. Terapię elektrowstrząsową przeprowadza się z zastosowaniem minimalnej stymulacji elektrycznej w celu wywołania napadów drgawkowych. Przed tym jednak pacjentom podaje się środki uspokajające i zwiotczające mięśnie. Głównym celem tego typu leczenia depresji jest doprowadzenie do zmian w neuroprzekaźnikach i cechach neurobiologicznych, które w znacznym stopniu mogą odpowiadać za objawy depresji. W wielu badaniach wykazano, że konsekwencją zastosowania ECT jest zmiana procesów przepływu krwi w mózgu. Niemniej jednak terapię elektrowstrząsową stosuje się stosunkowo rzadko ze względu na ryzyko uszkodzenia mózgu (m.in. utratę pamięci krótkotrwałej).
- Fototerapia sezonowych zaburzeń nastroju (terapia światłem), która stosowana jest wyłącznie w przypadku sezonowych zaburzeń afektywnych (SAD). Ta postać depresji występuje głównie w okresie jesienno-zimowym z powodu ograniczonej ekspozycji na światło. Terapia ta polega na ok. 1-2-godzinnej ekspozycji na jasne strumienie światła.
- Pozbawienie snu, które jest eksperymentalnym sposobem leczenia depresji o stosunkowo ograniczonej dostępności. Opiera się ono na badaniu osób z depresją, które skłoniono do tego, by nie spały przez sześć nocy z rzędu. U ponad 80% pacjentów zaobserwowano wzrost poziomu nastroju. Terapia ta nadal pozostaje w fazie eksperymentalnej i wymaga przeprowadzenia dalszych badań.
Przeczytaj również na temat: SAINT jako nowa, skuteczna metoda walki z depresją
POLECANE: Wysłuchaj podcastu stronyZDROWIA na temat chorób psychicznych w społeczeństwie. Dowiedz się, jak rozpoznać nietypowe objawy depresji i w jaki sposób pomóc osobie borykającej się z tym problemem. Gościem jest dr Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, lekarz specjalista psychiatra, Centrum Terapii Dialog.
Leczenie depresji – psychoterapia
W przypadku zdiagnozowania depresji rekomendowanym rozwiązaniem jest połączenie leczenia biologicznego (farmakoterapii) z psychoterapią, która jest formą edukacji psychospołecznej i przewodnictwa w zakresie samopoznania. Podstawowym celem psychoterapii jest zmiana zachowań ludzkich, odkrycie schematów poznania i ułatwienie człowiekowi rozwoju osobistego i emocjonalnego. Osoby, zmagające się z depresją wymagają psychoterapii ukierunkowanej na zmianę sposobu zachowania, przeżywania i poznania. Ważne jest również zdiagnozowanie przyczyn depresji, a także czynników, które mogą przyczyniać się do zaostrzenia jej objawów.
Wsparcie psychiczne najbliższych osób nie może zastąpić psychoterapii, na której udzielana jest pacjentowi specjalistyczna pomoc wykwalifikowanego psychoterapeuty
Przeczytaj również:
Sposób leczenia depresji na psychoterapii może różnić się w zależności od nurtu systemowego tej formy pomocy w zwalczaniu chorób z zakresu zdrowia psychicznego. Wyróżnia się m.in.:
- Psychoterapię psychodynamiczną.
- Psychoterapię poznawczo-behawioralną (CBT).
- Psychoterapię humanistyczną.
- Psychoterapię Gestalt.
- Psychoterapię ericksonowską.
Psychoterapia psychodynamiczna
Psychoterapia psychodynamiczna to długoterminowa forma terapii, która zazwyczaj trwa ok. 2-5 lat (jest to uzależnione od indywidualnego stanu pacjenta). Bardzo ważną rolę w niej odgrywa silna więź pomiędzy pacjentem a terapeutą, która stanowi o sukcesie terapii. Podczas sesji terapeutycznej pacjent zachęcany jest do swobodnego dzielenia się swoimi uczuciami, myślami, fantazjami i skojarzeniami. W psychodynamicznym nurcie psychoterapii bardzo ważne jest to, że pacjent i terapeuta siedzą naprzeciw siebie. Na początkowych sesjach terapeuta zazwyczaj pozostaje „w cieniu”. Często można odnieść wrażenie, że jest on mocno zdystansowany czy wręcz chłodny. Wynika to z tego, że pełni on funkcję swojego rodzaju „przewodnika”, a jego rolą nie jest doradzanie pacjentowi i rozwiązywanie jego problemów. Terapeuta w terapii psychodynamicznej dostosowuje się do swojego rozmówcy – jeśli nie jest on jeszcze gotowy na ujawnienie swoich lęków, nie nalega i nie konfrontuje go bezpośrednio z największymi słabościami. Podczas terapii w tym nurcie bardzo często występuje zjawisko „przeniesienia”, które charakteryzuje się przeniesieniem konkretnych uczuć pacjenta na terapeutę. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy w przeszłości (w dzieciństwie) dochodziło do konfliktów emocjonalnych, a pacjent nie mógł właściwie przeżyć różnych wydarzeń. W psychoterapii psychodynamicznej terapeuta bardzo często przygląda się relacjom pacjenta z innymi osobami z otoczenia – pyta go, jak myśli, że widzą go inni, co on myśli o innych osobach etc. Kluczową rolę w tym nurcie gra przeszłość, która często stanowi podłoże problemów w dorosłym życiu. Psychoterapia psychodynamiczna nie jest adresowana do wszystkich – mogą ją przebyć jedynie osoby, które posiadają duży stopień samoświadomości i wewnętrzną przestrzeń do pracy nad sobą.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT)
Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT), nazywana niekiedy również terapią kognitywno-behawioralną, jest krótkoterminową formą pomocy. Trwa ona zwykle od kilku do kilkunastu miesięcy. Jest niezwykle skuteczna i polecana w leczeniu depresji i innych zaburzeniach nastroju. Terapia w tym nurcie opiera się na przekonaniu, że podłożem wszelkich zaburzeń psychicznych jest nieustanne powielanie tych samych schematów poznawczych. Podczas cyklicznych spotkań z pacjentem terapeuta, stosując różne techniki, pomaga pacjentowi zmienić sposób myślenia tak, by różne codzienne sytuacje, nie ewokowały nieprzyjemnych odczuć. Wśród podstawowych technik właściwych dla terapii poznawczo-behawioralnej można wymienić:
- Dialog sokratejski, który polega na zadawaniu pacjentowi pytań w taki sposób, by sam doszedł on do wniosku, co jest główną przyczyną jego problemów.
- Zapis myśli, który pozwala dokładnie przeanalizować uczucia, sądy i opinie, które rządzą życiem pacjenta. Dzięki tej technice może się on od nich zdystansować.
- Ekspozycja, która polega na celowym konfrontowaniu pacjenta z jego największymi lękami, w celu ich „oswojenia”. W takiej sytuacji pacjent opisuje swoje uczucia, a przy tym uczy się adekwatnych reakcji.
Bardzo ważną rolę w terapii behawioralnej osoby, cierpiącej na depresję gra uświadomienie jej o istnieniu tzw. myśli automatycznych, które pojawiają się w umyśle mimowolnie w odpowiedzi na konkretne wydarzenia. Przykładem jest np. myśl „jestem nieatrakcyjna fizycznie” wówczas, gdy chłopak nie oddzwania po randce. Przy czym w depresji myśli automatyczne pojawiają się zazwyczaj w kontekście świata, samego siebie i swojej przyszłości. Po zapoznaniu pacjenta z mechanizmami właściwymi dla powstawania depresji zazwyczaj przechodzi się do jego aktywizacji (zachęcania go do różnych działań).
Psychoterapia Gestalt
Psychoterapia Gestalt, zaliczana do nurtu humanistycznego, jest formą pomocy, bazującą na psychoanalizie i teorii pola psychologicznego. Jej nazwa pochodzi od niemieckiego słowa „Gestalt” , co dosłownie oznacza formę, postać lub figurę. Ważnym założeniem w tym nurcie jest przeświadczenie, że jednostka, po to by funkcjonować w społeczeństwie rezygnuje ze swoich autentycznych uczuć, a tym samym obniża swój potencjał. Ponadto w psychoterapii Gestalt ważne jest także założenie, że zachowanie danej jednostki determinowane jest przez jej otoczenie. Podstawową techniką terapeutyczną w tym nurcie jest dialog egzystencjalny, który polega m.in. na uświadomieniu pacjenta o jego emocjach i o sposobie, w jaki one powstają. Ta forma terapi polecana jest osobom z depresją, ponieważ umożliwia ona głęboki wgląd siebie, a także zrozumienie motywacji swoich emocji i doświadczeń. W tradycyjnej formie terapia ta składa się z czterech etapów: indywidualnej rozmowy, terapii otwarcia, rozwiązywania problemów i oceny.
Psychoterapia ericksonowska
Psychoterapia ericksonowska to forma terapii, która skupia się przede wszystkim na spoglądaniu w przyszłość. Twórca tego nurtu - Milton Erickson był pragmatykiem, uważającym że przeszłości nie można zmieniać, dlatego jedyne, co nam pozostaje to patrzenie z nadzieją w przyszłość. Podobnie, jak terapia behawioralna, jest ona krótkoterminowa – trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Jej podstawowym założeniem jest to, że ludzie zmieniają się nieustannie, a także posiadają wewnętrzną zdolność do przezwyciężania wszystkich przeciwności losu. Głównym zadaniem psychoterapeuty, który pracuje w nurcie ericksonowskim jest poszukiwanie i uświadamianie pacjentowi jego pozytywnych stron i możliwości, które w nim drzemią. Ważne jest porzucenie, pojawiającej się w terapii psychodynamicznej i poznawczo-behawioralnej (w mniejszym stopniu), eksploracji przeszłości na rzecz koncentrowania się na przyszłych doświadczeniach.
Najnowsze metody leczenia depresji
Leczenie depresji jest sporym wyzwaniem dla współczesnej medycyny, w ramach której badacze stale pracują nad opracowaniem nowych metod leczniczych tej choroby o podłożu psychicznym. Wśród najnowszych metod leczenia depresji można wymienić:
- Zabieg głębokiej stymulacji mózgu (DBS), który po raz pierwszy przeprowadzono w 1948 r. Wówczas zastosowano go do leczenia pacjenta cierpiącego na chorobę Parkinsona z towarzyszącą depresją. Zabieg ten polega na głębokiej stymulacji mózgu za pośrednictwem generatora ulokowanego w klatce piersiowej. Stymulacja ta odbywa się na trzech poziomach: neuronowym, makroobwodów neuronowych i neurochemicznym. Mimo że metoda ta często kojarzy się z innymi kontrowersyjnymi metodami stymulacji mózgu (m.in. elektrowstrząsami), to wiąże się ona z minimalnym ryzykiem nieodwracalnego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Podstawowym ograniczeniem zabiegu głębokiej stymulacji mózgu jest jego koszt, który może sięgać nawet 50. tyś zł. Co ważne, w 2009 r. Amerykańska Agencja Żywności i Leków uznała oficjalnie DBS za jedną z metod leczenia zaburzeń psychicznych.
- Zabieg stymulacji nerwu błędnego (VNS), który polega na stymulacji nerwu błędnego zmiennym prądem elektrycznym. Do tej pory temu zabiegowi zostało poddanych zaledwie 5. tyś osób (w tym kilka osób w Polsce). Niemniej jednak zdania badaczy na temat tej metody leczenia depresji są podzielone. Niektóre badania (np. te przeprowadzone przez zespół badawczy: Lomarev, Densolw i Nahas) wskazują na wysokie właściwości antydepresyjne VNS. Inne natomiast (zespół badawczy: Berry, Broglio, Bunker) prowadzą do wniosku, że efekty zabiegu stymulacji nerwu błędnego można przyrównać do efektu placebo.
- Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS), która jest najpowszechniejsza spośród wszystkich metod stymulacji mózgu w leczeniu depresji. Zabieg ten opiera się na udowodnionej tezie, że depresji towarzyszy zmniejszona czynność w obszarze lewej komory przedczołowej grzbietowo-bocznej. Wobec tego TMS polega na stymulacji tej części mózgu za pośrednictwem stymulatorów magnetycznych o wysokiej częstotliwości. Tę metodę leczenia depresji wdraża się jedynie w przypadku stale nawracających epizodów tej choroby.
- Przezczaszkowa stymulacja prądem stałym (DCS), która polega na stymulacji kory mózgowej słabym prądem stałym za pośrednictwem dwóch elektrod umieszczanych na środku głowy. Obecnie na etapie badań testowych jest łączenie farmakologii z DCS.
Źródła:
- Zyss T, Zięba A, Hesse R. Głęboka stymulacja mózgu - najnowszą fizykalną metodą leczenia depresji. Psychiatria Polska. 2010;3.
- Antosik-Wójcińska A., Nowoczesne metody leczenia depresji – DBS, VNS. Psychiatria po Dyplomie. 2014; 06. podyplomie.pl/psychiatria/17590,nowoczesne-metody-leczenia-depresji-dbs-vns
- Antosik-Wójcińska A., Poleszczyk A., Nowoczesne metody leczenia depresji – rTMS, tDCS. Psychiatria po Dyplomie. 2014;05.podyplomie.pl/psychiatria/17204,nowoczesne-metody-leczenia-depresji-rtms-tdcs.
- Aleksandrowicz J., Czabała J.Cz., Psychoterapia: edraurban.pl/layout_test/book_file/210/psych-t3-256-265.pdf.
- Trzebiatowska M., Depresja: pssenowysacz.wsse.krakow.pl/attachments/article/276/Hammen%20Constance%20-%20Depresja.pdf
ZOBACZ: Jak leczyć depresję?