Możliwe przyczyny bólu łydek
Ból łydek związany jest zwykle z przemęczeniem mięśni nóglub powstaniem w nich tzw. zakwasów po nadmiernym wysiłku fizycznym. Może być też jednak skutkiem długotrwałego braku ruchu (w pozycji siedzącej, a zwłaszcza stojącej, a także nienaturalnej). Wskazuje wtedy na zaburzenia krążenia krwi w obrębie kończyn dolnych. Ból może mieć rozmaity charakter w zależności od podłoża problemu.
Natomiast jeśli bolesna jest tylko jedna łydka, czemu towarzyszy charakterystyczne uczucie rozpierania i powiększenie jej obwodu o więcej niż 2 cm, i dodatkowo pojawia się silny obrzęk i ocieplenie kończyny, objawy te mogą oznaczać rozwój zakrzepicy żył. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ przy zbyt późno rozpoczętym leczeniu może dojść do groźnych dla życia powikłań, np. powstania zatoru płucnego lub udaru mózgu.
Ból w łydce może mieć też inne przyczyny. Dolegliwości związane są zazwyczaj ze schorzeniami takimi jak[/b]:
- Stan zapalny żył kończyn dolnych.
- Zapalenie mięśni.
- Powikłania po grypie.
- Przewlekła niewydolność żylna, a więc tendencja do powstawania żylaków.
Dowiedz się więcej na temat:
Ból łydek może mieć podłoże wirusowe. Wówczas pojawiają się objawy takie jak:
- Podwyższona temperatura ciała.
- Katar.
- Kaszel.
- Silny ból w kończynach dolnych.
Po paru dniach mogą pojawić się problemy z chodzeniem, a ból łydki będzie bardziej odczuwalny. Dolegliwość ta mija zwykle do 7 dni. Jeśli ból w nodze nie ma podłoża wirusowego.
Bolące łydki to często wynik przetrenowania. Odczuwają go biegacze, tym bardziej, kiedy mają źle dopasowane obuwie, czy też zapominają o koniecznej rozgrzewce przed treningiem. Odczuwany przez sportowców ból łydki w okolicy piszczeli fachowo określa się jako shin splints (sztywna łydka). Ból łydki może też występować u dzieci i wtedy związany jest z tak zwanymi bólami wzrostowymi.
Zobacz też:
Leczenie bólu łydki
Leczenie bólu łydki zależy od tego, jaka jest przyczyna odczuwanego bólu. Kiedy bóle w łydce są rezultatem infekcji wirusowej, to należy udać się do lekarza rodzinnego. Zazwyczaj wdraża się wtedy domowe metody leczenia:
- Zażywanie preparatów eliminujących objawy przeziębienia.
- Pozostawanie w łóżku.
- Picie ciepłych herbat ziołowych.
- Spożywanie dużej ilości warzyw zawierających substancje o działaniu wzmacniającym, do jakich zalicza się na przykład czosnek.
- Spożywanie domowego syropu z cebuli.
Jeżeli natomiast przyczyna bólu łydek związana jest z pojawieniem się zakrzepicy żył głębokich to, należy udać się do chirurga naczyniowego, który wykona badanie dopplerowskie – USG żył i tętnic. Najczęściej leczenie po zdiagnozowaniu zakrzepicy żylnej opiera się na podawaniu leków przeciwzakrzepowych, uśmierzających objawy.
Jeśli ktoś boryka się z bólem mięśni z powodu przeciążenia to ulgę, przyniosą mu miejscowe masaże łydek oraz natryski z naprzemiennie zimnej i gorącej wody. Dzięki temu poprawi się krążenia i zmniejszy się ból.
Przewlekłą niewydolność żylną i związane z tym bóle łydek można zniwelować poprzez regularną aktywność fizyczną oraz stosowanie maści i żeli na bazie wyciągu z arniki górskiej lub kasztanowca.
Ból łydek zazwyczaj nie powoduje groźnych dla zdrowia lub życia pacjenta powikłań. W przypadku zakrzepicy żył nie można jednak zaniedbać leczenia, ponieważ nieleczona może przedostać się do serca i wywołać zator. To z kolei może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego. Warto więc pamiętać o działaniach profilaktycznych. Będą to:
- Regularny wysiłek fizyczny (umiarkowany).
- Ograniczenie używek.
- Zastosowanie odpowiedniej diety.
Dowiedz się więcej na temat:
ZOBACZ: Uczucie ciężkich nóg po całym dniu pracy? To mogą być żylaki!
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?