Drętwienie prawej ręki – przyczyny dolegliwości
Drętwienie prawej ręki to dolegliwość, która powoduje nieprzyjemne uczucie utraty czucia i władzy w kończynie, a także odczuwanie bólu, pieczenia, mrowienia i podobne symptomy.
Do najczęstszych przyczyn drętwienia prawej ręki należą zwłaszcza:
- Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa szczególnie w odcinku szyjnym, które dotykają kostnych części kręgów.
- Dyskopatia w odcinku szyjnym kręgosłupa, nazywana też przepukliną kręgosłupa – zwykle powoduje drętwienie samych palców, a dochodzi do niej na skutek zwyrodnienia lub uszkodzenia krążka międzykręgowego (dysku), który wysuwa się i zaczyna naciskać na nerwy i rdzeń kręgowy. Ucisk może być też wywierany na naczynia krwionośne w kanale kręgowym, a to z kolei powoduje właśnie drętwienie prawej ręki, czasem także uczucie mrowienia i cierpnięcia dłoni oraz palców.
- Zespół rowka nerwu łokciowego – schorzenie jest wynikiem ucisku na nerw łokciowy, a jego objawy to drętwienie prawej ręki, mrowienie, dolegliwości bólowe, osłabienie czucia i siły mięśni.
- Zespół cieśni nadgarstka – rozwija się w konsekwencji długotrwałego ucisku na przebiegający w kanale nadgarstka nerw pośrodkowy, gdy powstaje stan zapalny i obrzęk nerwu i/lub okolicznych tkanek. W kanale nadgarstka pojawiają się patologiczne zmiany, wywołując dolegliwości bólowe, drętwienie prawej dłoni i niemożność zaciśnięcia palców w pięść. Przyczyną tych zaburzeń może też być reumatoidalne zapalenie stawów. W dalszym przebiegu choroby następuje osłabienie chwytu prawej ręki. Dolegliwości bólowe oraz drętwienie prawej ręki są zazwyczaj najsilniejsze w nocy i powodują wybudzanie się ze snu oraz trudności z zasypianiem.
- Udar mózgu – jest stanem krytycznym, pojawiającym się wyniku zatrzymania dopływu krwi do mózgu. Może dojść wtedy także do powstania niedowładu lub całkowitego paraliżu jednej strony ciała. Objawem udaru mózgu może być też drętwienie ręki lewej – zależnie od tego, która półkula mózgowa została pozbawiona krwi niosącej tlen i składniki odżywcze.
- Guz mózgu – gdy guz zlokalizowany jest w lewej półkuli mózgu, może uciskać rejony odpowiedzialne za kontrolę prawej strony ciała i powodować dolegliwości w prawej ręce.
Jedną z najczęstszych przyczyn drętwienia i mrowienia w prawej ręce jest w naszym praworęcznym społeczeństwie jest zespół cieśni nadgarstka. W wielu przypadkach rozwija się pod wpływem zbyt długiej pracy przy komputerze, szczególnie w nieprawidłowej pozycji ciała. Problem dotyczy zwłaszcza osób używających myszki bez odpowiedniej podkładki, która ma żelową poduszkę na nadgarstek.
Drętwienie prawej ręki może też być spowodowane samą niewłaściwą pozycją ciała, podczas której uciskane są nerwy i naczynia krwionośne. Może się tak zdarzyć np. w sytuacji, gdy przez wiele wyciągamy ramiona do przodu. W nieprawidłowej pozycji często układamy się też w nocy, dlatego drętwienie prawej ręki podczas snu to dość częsta przypadłość. Wystarczy wówczas przez kilka minut wykonywać energiczne ruchy ręką, tak by pobudzić krążenie i dopływ krwi do zdrętwiałej kończyny.
Przeczytaj również:
Ból, drętwienie i mrowienie prawej ręki i palców prawej dłoni – kiedy zgłosić się do lekarza?
Drętwienie prawej ręki, które często się powtarza lub nie przechodzi, zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Jeżeli jednak zachodzi podejrzenie, że jest spowodowane przybieraniem nieprawidłowego ułożenia ciała podczas snu lub pracy, w pierwszej kolejności należy wyeliminować potencjalnie przyczyniające się do tego czynniki.
Drętwienia prawej ręki nie należy bagatelizować z tego powodu, że objaw ten może to wskazywać na rozwijający się stan zapalny lub poważną chorobę neurologiczną, których przebieg z czasem się pogarsza. Wprowadzenie odpowiedniego leczenia może zahamować rozwój patologicznych zmian.
W przypadku podejrzenia udaru mózgu, któremu towarzyszą inne typowe objawy, m.in. zaburzenia ruchu i mowy, konieczna jest jak najszybsza hospitalizacja i wdrożenie specjalistycznego leczenia, ponieważ jest to stan zagrażający życiu pacjenta.
Dowiedz się więcej na temat:
Drętwienie prawej ręki – jak leczyć ten problem?
Drętwienie prawej ręki jest leczone w sposób uzależniony od przyczyny występowania tej dolegliwości, powinno być więc poprzedzone wykonaniem odpowiednich procedur diagnostycznych. W tym celu może zlecić badania metodą RTG, USG lub tomografii komputerowej. Odpowiednia metoda terapii dobierana jest na podstawie uzyskanych wyników.
W przypadku, gdy drętwienie prawej ręki czy jej palców spowodowane jest dyskopatią lub zwyrodnieniem szyjnego odcinka kręgosłupa, wskazana jest fizjoterapia i wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń rehabilitacyjnych – początkowo pod okiem terapeuty, a następnie samodzielnie w domu.
Jeśli przyczyną drętwienia prawej ręki i palców jest stan zapalny nerwów lub okolicznych tkanek, lekarz najprawdopodobniej przepisze leki przeciwzapalne w postaci doustnych tabletek lub maści. Należy jednak liczyć się z faktem, że przy zespole cieśni nadgarstka niejednokrotnie konieczne jest wykonanie operacji.
ZOBACZ: Jak objawia się wstrząs mózgu? Ekspert: Roman Mantaj, ratownik medyczny, WSPR w Szczecinie