Spis treści
Dlaczego noga drętwieje podczas siedzenia?
Drętwienie nogi podczas siedzenia wynika z ucisku wywieranego na ciało. W pozycji siedzącej jego masa spoczywa na pośladkach i części ud, co powoduje kompresję tkanek.
Efektem siedzenia jest nacisk na nerwy (m.in. nerw kulszowy) oraz naczynia krwionośne. Skutkuje to dolegliwościami takimi, jak ból, drętwienie i mrowienie czy uczucie palenia. Zmniejsza też dopływ krwi, czego efektem jest niedostateczny dopływ krwi. Gdy dodatkowo przyciskamy nogi do krawędzi fotela czy krzesła, blokada krążenia może być jeszcze większa i doprowadzić do problemów.
Drętwieniu nóg sprzyja szczególnie siedzenie na sofach, kanapach i łóżkach. Miękkie siedzisko zwykle zapada się, ale przy krawędzi pozostaje twarde. Nawet niewielka różnica w podporze może z czasem doprowadzić do niedokrwienia nogi.
Najczęściej jednak przyczyną drętwienia jest siedzenie ze skrzyżowanymi kolanami, czyli noga na nogę oraz noga oparta o kolano. Spędzanie w niej powyżej 3 godzin dziennie prowadzi do rozwoju wad postawy, które powodują dolegliwości bólowe i drętwienie kończyn.
Również unoszenie nóg, które wspomaga układ krążenia, może być niekorzystne w dłuższym terminie. Opierając je np. o krawędź stołu uciskamy bowiem łydki, ścięgna Achillesa czy pięty, co może stać się przyczyną ich drętwienia i bólu.
Również samo siedzenie bez ruchu może przyczynić się do drętwienia nóg, ponieważ mięśnie pozostają napięte i z czasem się męczą. Inne przyczyny problemu to zbyt obcisłe ubrania – zwłaszcza spodnie ze stretchu czy bielizna wyszczuplająca.
Źródłem problemu może być ponadto noszenie w kieszeniach przedmiotów, które przy siedzeniu uciskają nerwy pośladków (np. smartfon czy portfel).
Jeżeli drętwienie nóg nie jest oczywistym skutkiem siedzenia – zwłaszcza w złej pozycji – może wskazywać na groźny problem medyczny, zwykle naczyniowy albo neurologiczny. Czesto jego źródłem jest niedobór witamin (m.in. B6 i B12), cukrzycę, chorobę Raynauda, spondylozę kręgosłupa.To także objaw wielu chorób przewlekłych i skutek udaru mózgu.
Co oznacza drętwienie nóg od kolan w dół?
Jest wiele przyczyn drętwienia i bólu nóg od kolan w dół, który dotyczy zwłaszcza łydek. O ile najczęstsze przyczyny problemu to brak dostatecznej ilości ruchu, zaburzenia elektrolitowe, niedobory magnezu i potasu, a także miażdżyca i choroby neurologiczne, jest to także częsty skutek złego siedzenia.
Siedząc niekoniecznie na fotelu do pracy, ale również na co dzień, np. na kanapie, często przyciskamy łydki do ścianek mebla. Ten nawyk często nie jest świadomy i wymaga zwrócenia uwagi na ew. przyczyny problemu.
Jest też wiele innych sposobów, na jakie możemy uciskać swoje nogi. Zakładanie nóg, odchylanie jednej nogi w bok czy opieranie stóp o podstawę fotela biurowego czy gamingowego również może przyczynić się do problemów. W tym ostatnim przypadku warto mieć na nogach solidniejsze obuwie, bo przyciskanie do elementów konstrukcji stóp w butach z cienkimi podeszwami może doprowadzić do ich bólów, a nawet zapalenia rozcięgna podeszwowego.
Większość dnia siedzisz - w pracy lub w domu? Poznaj 9 skutków ubocznych siedzenia
Siedzimy w pracy, w samochodzie, w komunikacji publicznej. Siedzimy też w czasie wolnym. Siedzący tryb życia zdominował naszą codzienność. Nie oznacza to jednak, że to coś dobrego. Długotrwałe siedzen...
Co na drętwienie nogi przy siedzeniu?
W przypadku drętwienia nogi od siedzenia często trzeba zmienić jego sposób – albo krzesło i/lub biurko. W pierwszej kolejności warto upewnić się, czy winowajcą nie jest brzeg siedziska. W takiej sytuacji pomóc może poduszka piankowa, kwadratowa albo ergonomicznie wycięta i dopasowana do pośladków.
Powodem drętwienia nogi lub obu nóg podczas siedzenia najczęściej jest nieodpowiednie ustawienie krzesła w stosunku do długości nóg i wysokości stołu. Jeśli siedzisko jest zbyt wysoko, jego krawędź będzie uciskać nerwy nóg od spodu. Jeśli to nerw kulszowy, który biegnie przez pośladek i tył uda, powoduje to ból całej nogi.
Aby temu zapobiec, należy opuścić siedzisko albo podnieść kolana wyżej za pomocą podnóżka. Tu pojawia się kwestia blatu biurka lub stołu, który musisz mieć wtedy wyżej. W przeciwnym przypadku będziesz unosić przy nim ramiona, co doprowadzi do bólu pleców między łopatkami i w obrębie karku. Jeśli pod stołem nie będą swobodnie mieścić się kolana, doprowadzi to do ich odruchowego zablokowania i w konsekwencji do bólu kolan.
Instrukcja obsługi zdrowego kręgosłupa – 10 zaleceń na co dzień
Większość Polaków cierpi z powodu bólów kręgosłupa. Winny jest nie tylko nieaktywny tryb życia, a przede wszystkim nieprawidłowe pozycje, jakie przyjmujemy na co dzień. Przed bólem pleców można się je...
W przypadku pracy w domu warto poszerzyć repertuar pozycji, w których spędzamy godziny na siedząco. Warto naprzemiennie siedzieć również po turecku czy w siadzie prostym, np. na łóżku z solidnym oparciem pod plecami. Nie należy jednak sięgać po poduszkę pod pośladki, bo w tej pozycji łatwo o ucisk nerwów wyżej niż w przypadku krzesła, czego skutkiem jest ból biegnący wzdłuż całej nogi.
Siedzenie w opisany sposób pomoże wyleczyć dolegliwości związane z uciśnięciem nogi na krześle. Dodatkowo zaleca się duże ilości ruchu, np. spacerów oraz ćwiczeń na nogi. A także masaż bolącego miejsca oraz stosowanie kremu lub żelu przeciwzapalnego i/lub wspomagającego krążenie krwi, np. z heparyną czy diosminą, jak również doustne przyjmowanie diosminy z heparyną oraz ziół w suplementach diety na krążenie.
Jeżeli zignorujesz problem, może się niebezpiecznie nasilić. Skutkiem niedokrwienia tkanek mogą być zmiany zapalne i martwicowe, powikłaniem może być zapalenie żył. Jeżeli powyższe zalecenia nie przynoszą skutku i dolegliwości utrzymują się powyżej tygodnia, należy skonsultować się z lekarzem.
Źródła:
Czy siedzenie ze skrzyżowanymi nogami jest zdrowe? Centrum Rehabilitacji Rehasanka
Leg Numbness From Sitting Too Long | Leg Numbness Treatment RxWellness
Numbness in Your Lower Leg Healthline