Drenaż limfatyczny – na czym polega i jakie daje efekty? Zastosowanie limfodrenażu nóg, twarzy i ręki. Przeciwwskazania do masażu uciskowego

Agata Orzełowska
Drenaż limfatyczny to masaż przeciwdziałający obrzękom. Zwykle wykonuje się go w obrębie nóg, twarzy, rąk i brzucha
Drenaż limfatyczny to masaż przeciwdziałający obrzękom. Zwykle wykonuje się go w obrębie nóg, twarzy, rąk i brzucha Antonio Diaz/123RF
Drenaż limfatyczny to zabieg mający na celu poprawienie krążenia limfatycznego, a tym samym redukcję obrzęków tkanek i stymulację procesów metabolicznych. Masaż limfatyczny jest pomocny w wielu problemów, jednak do jego wykonywania istnieje szereg przeciwwskazań. Wyjaśniamy, na czym polega limfodrenaż, jakie daje efekty, kiedy się go stosuje oraz u kogo jest wskazany, a u kogo nie.

Na czym polega i jak działa drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny, znany też jako masaż limfatyczny lub limfodrenaż, to metoda terapii uciskowej polegająca na masażu ciała. Ma na celu pobudzenie krążenia krwi i limfy, co pozwala zredukować obrzęki i widoczność cellulitu, a także sprawić, że skóra stanie się bardziej jędrna. Najczęściej wykonywany jest w obrębie nóg i twarzy, a także rąk i brzucha.

Drenaż limfatyczny polega na uciskaniu ciała w taki sposób, by przyspieszyć i poprawić przepływ limfy (inaczej chłonki) i w ten sposób zlikwidować jej zastoje w skórze i w tkance podskórnej. W wyniku jej nagromadzenia tworzy się stan zapalny, a naczynia chłonne stają się twarde i zwłókniałe.

Obrzęki limfatyczne i choroby układu limfatycznego wpływają niekorzystnie na układ odpornościowy i ogólnie na stan organizmu. Limfa jest bowiem płynem nie tylko usuwającym toksyny, ale też rozprowadzającym limfocyty pochodzące z węzłów chłonnych. Kiedy przepływ nie odbywa się prawidłowo, nie tylko tworzą się nieestetyczne obrzęki, ale też obniża się zdolność organizmu do zwalczania infekcji.

Podczas limfodrenażu nie masuje się węzłów chłonnych, a jedynie ich okolice – wykonuje się ruchy mające na celu przesuwanie i przepychanie chłonki wzdłuż naczyń limfatycznych, w kierunku najbliższych węzłów chłonnych.

Zabieg wykonywany jest w gabinecie kosmetycznym lub w salonie masażu – ręcznie lub za pomocą specjalnego urządzenia do masażu limfatycznego. Efekt drenażu zapewniają też inne zabiegi, m.in. wyszczuplające i antycellulitowe. Masaż można też wykonywać samodzielnie, najłatwiej w obrębie twarzy np. za pomocą rollera.

Przeczytaj także:

Jakie efekty daje drenaż limfatyczny? Ile kosztuje i jak często

Drenaż limfatyczny sprawia, że krew i limfa krążą sprawniej, dzięki czemu komórki i tkanki ciała są lepiej dotlenione i odżywione, sprawniej przebiegają też procesy metaboliczne. Dzięki takiemu zabiegowi skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Za jego sprawą można zredukować cellulit oraz poprawić krążenie w kończynach dolnych, by pozbyć się uczucia ciężkich nóg.

Przeprowadza się też masaż limfatyczny twarzy, likwidując w ten sposób obrzęki zastoinowe i spowodowane nimi stany zapalne. Po drenażu cera zyskuje zdrowszy wygląd i poprawia się owal twarzy. Co więcej, masaż limfatyczny twarzy korzystnie wpływa na stan całego organizmu.

Warto przeczytać:

Drenaż limfatyczny jest także pomocny przy bólu zatok. Masaż pozwala przepchnąć nagromadzony pod skórą płyn limfatyczny i sprawia, że chłonka zaczyna krążyć szybciej i lepiej. Zapobiega też powstawaniu nowych zatorów limfy.

Zabieg drenażu limfatycznego ciała, zarówno ręcznego, jak i mechanicznego, trwa około pół godziny. Jego cena to około 70 zł za jeden zabieg. Zazwyczaj stosuje się serię 10 zabiegów wykonywanych nawet codziennie. Dla podtrzymania efektów masaż limfatyczny stosuje się natomiast 1-2 razy w tygodniu.

Drenaż limfatyczny wykonywany manualnie to zabieg fizjoterapeutyczny. Gdy jest natomiast przeprowadzany z użyciem maszyny do masażu, nosi nazwę presoterapii. Polega na tym, że pacjent zakłada specjalny kombinezon napełniany powietrzem – może on obejmować same nogi, cała dolną część ciała, brzuch, ramiona. Kombinezon uciska określone punkty ciała, powodując zwiększony przepływ limfy. Dzięki takiemu masażowi udrożnione zostają węzły limfatyczne, co pomaga oczyścić organizm z toksyn i zlikwidować obrzęki.

Masz obrzęki nóg, bóle i inne objawy niedokrwienia? Na problemy z krążeniem pomogą zioła i naturalne suplementy diety. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pomogą na ciężkie nogi i obrzęki. Skuteczne zioła i suplemen...

Wskazania i zastosowanie drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny jest sprawdzonym sposobem w leczeniu obrzęków limfatycznych, tłuszczowych i innych. Masaż limfatyczny nóg opuchliznę i jest wskazany przy niewydolności krążenia kończyn dolnych (tak zwany syndrom zimnych nóg).

Zabieg ten stosuje się także w celu redukcji cellulitu, przy zespole ciężkich nóg, w profilaktyce żylaków, po zabiegu liposukcji. Drenaż limfatyczny pomaga też usunąć z organizmu toksyczne produkty przemiany materii i poprawia kondycję skóry oraz wszystkich narządów wewnętrznych (komórki i tkanki są lepiej dotlenione i odżywione).

Przeczytaj również:

Drenaż limfatyczny jest przydatny w przypadku wtórnego obrzęku ręki po mastektomii (operacji usunięcia piersi przy zmianach nowotworowych) oraz obrzęku nogi po histerektomii (usunięciu macicy w leczeniu raka szyjki macicy). Dowodzą tego wyniki badania opisanego na łamach „VASA – European Journal of Vascular Medicine”.

W badaniach wykazano również, że drenaż limfatyczny stanowi dobrą i skuteczną metodę fizjoterapeutyczną w terapii przeciwobrzękowej po nowotworach piersi. Masaż limfatyczny jest przydatny zwłaszcza w pierwszej fazie obrzęku limfatycznego, podczas intensywnej, codziennej fizjoterapii.

Również wskazania do presoterapii obejmują leczenie cellulitu i odchudzanie, rehabilitację pourazową, leczenie obrzęków oraz profilaktykę choroby zakrzepowo-zatorowej, niewydolności żylnej i limfatycznej.

Dowiedz się więcej na temat:

Przeciwwskazania i działania niepożądane drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny jest na ogół zabiegiem bezpiecznym, choć w przypadku manualnego wykonywania masażu przez niedoświadczoną osobę może dojść do powikłań, np. w przypadku zbyt mocnego ucisku w niektórych miejscach może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Zabieg drenażu limfatycznego nie powinien powodować dyskomfortu, a odczuwanie bólu powinno być powodem do jego przerwania.

Po masażu limfatycznym na skórze mogą pojawić się Zabieg drenażu limfatycznego nie powinien powodować dyskomfortu, a odczuwanie bólu powinno być powodem do jego przerwania., które znikają po kilku dniach. Jest to zależne od metody wykonywania zabiegu, np. raczej nie powstają przy masażu głowicą przez specjalny kombinezon, podczas gdy niemal zawsze tworzą się po masażu bańką chińską. Jest to również uwarunkowane indywidualnymi cechami, np. zasinienia częściej mają osoby z cerą naczynkową czy zmniejszoną krzepliwością krwi.

Do drenażu limfatycznego istnieją też przeciwwskazania. Należą do nich zwłaszcza:

  • uszkodzenia skóry w obszarze zabiegu – rany, stany zapalne skóry, wysypka alergiczna,
  • ogólne infekcje wirusowe i bakteryjne,
  • stany podgorączkowe i gorączka,
  • obrzęki powstałe w wyniku ostrych stanów zapalnych,
  • okres po usunięciu zęba lub jego ropnia,
  • ropne zapalenie migdałków,
  • guzki w węzłach chłonnych,
  • zapalenie żył,
  • żylna choroba zakrzepowa,
  • miażdżyca,
  • wady i niewydolność serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • nadczynność tarczycy,
  • choroba nowotworowa,
  • zapalenie naczyń chłonnych,
  • gruźlica płuc.

W zależności od rodzaju zabiegu (m.in. wykonywanego manualnie i mechanicznie) przeciwwskazań może być więcej, co należy uprzednio ustalić.

Charakterystyczna pomarańczowa skórka na udach czy pośladkach to cellulit. Jak skutecznie go zwalczać? Warto wiedzieć, które informacje na jego temat są faktami, a które to mity. Sprawdź!

Skąd się bierze cellulit i co naprawdę na niego działa? Zoba...

ZOBACZ: Masaż bańką chińską. Na czym polega i jakie efekty zapewnia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia