Drenaż limfatyczny – na czym polega i jakie daje efekty? Zastosowanie limfodrenażu nóg, twarzy i ręki. Przeciwwskazania do masażu uciskowego

Agata Orzełowska
Drenaż limfatyczny to masaż przeciwdziałający obrzękom. Zwykle wykonuje się go w obrębie nóg, twarzy, rąk i brzucha
Drenaż limfatyczny to masaż przeciwdziałający obrzękom. Zwykle wykonuje się go w obrębie nóg, twarzy, rąk i brzucha Antonio Diaz/123RF
Drenaż limfatyczny to zabieg mający na celu poprawienie krążenia limfatycznego, a tym samym redukcję obrzęków tkanek i stymulację procesów metabolicznych. Masaż limfatyczny jest pomocny w wielu problemów, jednak do jego wykonywania istnieje szereg przeciwwskazań. Wyjaśniamy, na czym polega limfodrenaż, jakie daje efekty, kiedy się go stosuje oraz u kogo jest wskazany, a u kogo nie.

Na czym polega i jak działa drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny, znany też jako masaż limfatyczny lub limfodrenaż, to metoda terapii uciskowej polegająca na masażu twarzy lub ciała. Ma na celu pobudzenie krążenia krwi i limfy, co pozwala zredukować obrzęki i widoczność cellulitu, a także sprawić, że skóra stanie się bardziej jędrna. Najczęściej wykonywany jest w obrębie nóg i twarzy, a także rąk i brzucha.

Zobacz: Masaż limfatyczny Tanaka to jeden z najlepszych liftingów twarzy.

Drenaż limfatyczny polega na uciskaniu ciała w taki sposób, by przyspieszyć i poprawić przepływ limfy (inaczej chłonki) i w ten sposób zlikwidować jej zastoje w skórze i w tkance podskórnej. W wyniku jej nagromadzenia tworzy się stan zapalny, a naczynia chłonne stają się twarde i zwłókniałe.

Obrzęki limfatyczne i choroby układu limfatycznego wpływają niekorzystnie na układ odpornościowy i ogólnie na stan organizmu. Limfa jest bowiem płynem nie tylko usuwającym toksyny, ale też rozprowadzającym limfocyty pochodzące z węzłów chłonnych. Kiedy przepływ nie odbywa się prawidłowo, nie tylko tworzą się nieestetyczne obrzęki, ale też obniża się zdolność organizmu do zwalczania infekcji.

Podczas limfodrenażu nie masuje się węzłów chłonnych, a jedynie ich okolice – wykonuje się ruchy mające na celu przesuwanie i przepychanie chłonki wzdłuż naczyń limfatycznych, w kierunku najbliższych węzłów chłonnych.

Zabieg wykonywany jest w gabinecie kosmetycznym lub w salonie masażu – ręcznie lub za pomocą specjalnego urządzenia do masażu limfatycznego. Efekt drenażu zapewniają też inne zabiegi, m.in. wyszczuplające i antycellulitowe. Masaż można też wykonywać samodzielnie, najłatwiej w obrębie twarzy np. za pomocą rollera.

Przeczytaj także:

Jakie efekty daje drenaż limfatyczny? Ile kosztuje i jak często

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Robiłam sobie taki zabieg na cellulit, w połączeniu z dietą, piciem cisowianki i ćwiczeniami dał fajne rezultaty. Przed wakacjami zamierzam to powtórzyć, bo cellulit ma to do siebie, że lubi powracać.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia