Spis treści
Woda kokosowa to naturalny izotonik. Ma wiele leczniczych właściwości
Woda kokosowa jest pozyskiwana z niedojrzałych, zielonych orzechów kokosowych (Cocos nucifera), czyli owoców palmy kokosowej mających 6-7 miesięcy. Znajduje się ona w ich wnętrzu, dzięki czemu miąższ kokosa zachowuje swoją świeżość i jędrność nawet kilka miesięcy po zerwaniu go z drzewa. W jednym owocu znajduje się nawet 1 szklanka płynu. Woda kokosowa to nie to samo co mleczko kokosowe, ponieważ to ostatnie wytwarzane jest z miąższu dojrzałego kokosa i zawiera ono dużo więcej tłuszczu niż woda.
Zobacz również: Orzeźwiająca lemoniada arbuzowa nawadnia, odmładza i wspomaga odchudzanie. Działa jak izotonik. Wypróbuj przepis na domowy napój
Woda kokosowa zawiera do 95 proc. wody i niewielkie ilości tłuszczu (0,2 g w 100 ml). Jest ona także niskokaloryczna, ponieważ 100 ml wody kokosowe ma zaledwie 19 kcal. Bogata jest za to w składniki mineralne takie jak sód, wapń, potas, fosfor, magnez i niewielkie ilości żelaza, cynku, miedzi i manganu. W wodzie kokosowej znajdują się także nieduże ilości witaminy C i witamin z grupy B.
Zawartość elektrolitów w wodzie kokosowej jest na podobnym poziomie co w osoczu krwi, dlatego napój tak skutecznie nawadnia i odżywia organizm. W czasie II wojny światowej wodę kokosową stosowano do transfuzji, ponieważ brakowało krwi naturalnej. Taka metoda nadal jest używana w krajach słabo rozwiniętych.
Woda kokosowa jest także głównym składnikiem nata de coco, który jest deserem o galaretowatej konsystencji, a powstaje ze sfermentowanej wody kokosowej. W procesie fermentacji bakteryjnej wytwarzany jest również ocet kokosowy. Wodę kokosową można pić samą lub dodawać do smoothies, koktajli, sorbetów czy deserów.
Czy olej kokosowy jest zdrowy czy nie? Zobacz, co mówią badania
Olej kokosowy to popularny rodzaj kuchennego tłuszczu, który cieszy się opinią produktu leczniczego, a jednocześnie bywa uważany za szkodliwy. Wszystko dlatego, że na rynku występują różne jego rodzaj...
Woda kokosowa dla sportowców i rekonwalescentów
Woda kokosowa dzięki właściwościom nawadniającym i uzupełniającym ilość elektrolitów w organizmie chętnie wykorzystywana jest jako naturalny napój izotoniczny przez sportowców. W trakcie ćwiczeń wraz z potem i oddychaniem organizm bardzo szybko traci wodę i składniki mineralne takie jak potas, magnez i sód. Woda kokosowa bardzo skutecznie je uzupełnia. Przywraca także odpowiednią objętość krwi. Z tego samego względu woda kokosowa polecana jest również jako remedium na kaca.
Zobacz też: Lepszy niż piña colada. Tropikalny koktajl na odchudzanie syci na długo. Wypij zamiast posiłku
Woda z kokosa dobroczynnie wpływa także na układ krążenia, rozrzedza krew, dzięki czemu zapobiega zakrzepom. Nawodnienie, odżywienie oraz działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne wody kokosowej sprawia, że jest ona polecana osobom po operacjach, a także rekonwalescentom po ciężkich chorobach.
Obniża także poziom cholesterolu i tym samym zmniejsza ryzyko miażdżycy. Woda kokosowa obniża także ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Jednak badania dowodzące takich jej właściwości przeprowadzane były tylko na zwierzętach. Należy więc odnosić się do nich z rezerwą.
Nie kupuję tylko robię w 5 minut z tego, co mam w kuchni. Najlepszy napój na upały
Tym napojem naprawdę da się napić. Skutecznie nawadnia w upalny dzień. Zapewniam, że nie będzie ci się chciało zaraz znowu pić, jak po wypiciu kupnych napojów. Domowy izotonik uzupełni też poziom elek...
Woda kokosowa ułatwia odchudzanie i dba o urodę
Woda kokosowa przyspiesza metabolizm oraz wspomaga trawienie, ponieważ zawiera błonnik, który usprawnia pracę jelit. Przy tym jest niskokaloryczna, dzięki czemu wspomaga odchudzanie. Napój ten dobroczynnie wpływa na układ pokarmowy, warto więc po niego sięgnąć w czasie problemów z trawieniem, biegunek i wymiotów.
Woda kokosowa niweluje także szkodliwe działanie wolnych rodników, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia się komórek i skóry. Jej właściwości nawadniające wpływają na wygląd skóry, uelastyczniają ją i ujędrniają, dzięki czemu niwelują widoczność zmarszczek i wygładzają skórę.
Napój ten dobrze jest również popijać w czasie przeziębienia czy grypy, ponieważ ma on także właściwości antywirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwalergiczne. Dodatkowo wspomaga odporność i przyspiesza zdrowienie. Wspiera oczyszczanie z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii, ponieważ działa moczopędnie. Dzięki temu oczyszcza również drogi moczowe i nerki i zapobiega odkładaniu się kamieni nerkowych.
Masło shea – właściwości i zastosowanie na włosy, twarz i ciało
Masło shea, inaczej karite, to tłuszcz pozyskiwany z orzechów masłosza (Butyrospermum parkii). Znane jest z odżywczych właściwości i korzystnego działania na organizm. Znajduje szerokie zastosowanie w...