Spis treści
Czym jest nagietek i jakie ma właściwości?
Nagietek lekarski (Calendula officinalis) to roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae), podobnie jak słonecznik, rumianek czy stokrotka. Hodowany jest on głównie jako roślina ozdobna w przydomowych ogródkach, ale wykorzystuje się go także w celach leczniczych i kosmetycznych. Pomarańczowe lub żółte płatki nagietka są także jadalne i można je dodawać np. do ciast czy sałatek.
Czytaj też: Tani kosmetyk z apteki działa jak drogie kremy. Maść z witaminą F świetnie działa na zmarszczki i trądzik
O leczniczym zastosowaniu nagietka pisała już w XII w. św. Hildegarda z Bingen. Opisała ona nagietek jako lek na zatrucia, który pomaga zneutralizować i usunąć truciznę. Obecnie takie działanie potwierdzają badania, ponieważ nagietek działa przeciwzapalnie, regeneruje wątrobę i usprawnia działanie przewodu pokarmowego. Surowcem zielarskim nagietka są jego kwiaty, z których można sporządzać wyciągi, nalewki czy maści. Nagietek może być więc stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
Kwiaty nagietka zawierają alkohole triterpenowe, saponiny trójterpenowe, flawonoidy (głównie glikozydy izoramnetyny i kwercetyny), karotenoidy (karoten, ksantofilen), polisacharydy, olejek eteryczny, kumaryny, kwasy fenolowe (kwas chlorogenowy), sterole, glikozydy sterolowe, glikozydy seskwiterpenowe, a także magnez i mangan.
Nagietek wykazuje działanie:
- przeciwzapalne,
- antyseptyczne,
- łagodzące,
- regenerujące,
- przeciwgrzybicze,
- rozkurczowe,
- antybakteryjne,
- antywirusowe,
- immunostymulujące,
- przeciwnowotworowe.
Na co pomaga maść nagietkowa?
Maść nagietkowa zawiera wyciąg z kwiatów nagietka (Calendulae anthodium extractum), ekstrahowany za pomocą oleju parafinowego lub etanolu oraz substancje pomocnicze takie jak wazelina biała i/lub parafina. Można ją kupić praktycznie w każdej aptece za mniej niż 10 zł. Stosuje się ją zewnętrznie na skórę szczególnie suchą i podrażnioną, rany oraz zmiany skórne takie jak wypryski, liszaje czy przebarwienia.
Maść nagietkowa może być bezpiecznie używana na błony śluzowe (np. przy żylakach odbytu). Ma ona właściwości antyseptyczne, łagodzące podrażnienia oraz regenerujące i gojące. Pobudza ziarninowanie rany, czyli jeden z etapów gojenia się skóry i wytwarzania naskórka, a także regenerację tkanek oraz syntezę kolagenu w skórze. Nagietek działa też przeciwdrobnoustrojowo, hamuje więc rozwój bakterii i grzybów, dzięki czemu odkaża ranę i zapobiega jej zainfekowaniu.
Sprawdź również: Nalewka z nagietka na trawienie, ból gardła i rany. Wypróbuj prosty przepis na leczniczą nalewkę do picia, płukania i okładów
Można ją więc stosować na uszkodzoną skórę w przypadku ran, obtarć naskórka, kontuzji, owrzodzeń czy stłuczeń. Maść działa przeciwzapalnie, łagodzi więc zapalenie skóry np. po oparzeniach, a także odmrożeniach i wysypkach skórnych. Można ją również stosować do wygojenia i pielęgnacji tatuaży.
Maść nagietkowa na trądzik, zmarszczki i suchą skórę
Maść nagietkową stosuje się w leczeniu atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i trądziku, także trądziku różowatego. Można nią smarować wybrane partie skóry najbardziej narażone na przesuszanie się takie jak łokcie, kolana, dłonie czy stopy. Można również nakładać ją na całą powierzchnię skóry.
Sprawdź również: Błyskawicznie nawilża i chłodzi, przynosi ulgę po opalaniu. Latem musisz ją mieć. To sekret zdrowej skóry. Jak działa woda termalna?
Sprawdzi się również w pielęgnacji skóry twarzy. Skutecznie wygładzi cerę i ujednolici jej koloryt, dzięki zawartości karotenoidów. Pozwoli więc pozbyć się przebarwień i wyprysków. Dzięki wspomaganiu syntezy kolagenu w skórze maść nagietkowa wygładzi także zmarszczki i zregeneruje podrażnioną i wysuszoną skórę twarzy.
Stosowanie maści nagietkowej i przeciwwskazania
Maść nagietkową nakładaj cienką warstwą na zmiany skórne, otarcia, rany lub podrażnienia 2-3 razy dziennie. Jeśli chcesz zregenerować suchą skórę lub zniwelować widoczność zmarszczek wystarczy, że będziesz stosować maść raz dziennie, ale regularnie i przez dłuższy czas.
Przeczytaj też: Kupisz za grosze, a działają jak lifting i botoks. Nie przepłacaj. Te tanie kosmetyki z apteki to najlepsze kremy przeciwzmarszczkowe
Maść nagietkowa jest produktem bezpiecznym dla większości osób, jednak nagietek może powodować reakcje alergiczne, szczególnie w przypadku zastosowania na otwarte rany czy otarcia. Maści nie można więc stosować w przypadku uczulenia na rośliny z rodziny Asteraceae (Compositae) lub inne składniki.
Przed zastosowaniem maści warto wykonać próbę uczuleniową. Posmaruj maścią skórę w mało widocznym miejscu np. w zgięciu łokcia. Jeśli w ciągu 24 godzin w tym miejscu nie wystąpi zaczerwienienie, pieczenie, świąd lub nie pojawią się wypryski, oznacza to, że możesz bezpiecznie używać maści nagietkowej.
Stosowanie maści nagietkowej nie jest również zalecane kobietom w ciąży i karmiącym piersią ze względu na brak danych na temat jej działania w tych grupach osób. Najlepiej przed jej zastosowaniem poradzić się lekarza.