Spis treści
Czym jest nawodnienie organizmu?
Odpowiednie nawodnienie, szczególnie w czasie upałów lub uprawiania sportów, jest bardzo ważne dla zachowania równowagi w organizmie. Ciało człowieka składa się w większości z wody. Nawodnienie organizmu pozwala na utrzymaniu właściwej temperatury ciała, zapewnia odżywianie komórek i nawilżenie stawów, pomaga zapobiegać infekcjom, wspomaga pracę serca, nerek, jelit.
Jednak nawodnienie obejmuje nie tylko uzupełnianie płynów i utrzymanie ich równowagi, ale także ich zatrzymywanie w organizmie. Oznacza to, że korzyści płynące z wypicia napoju nie zostaną szybko utracone z powodu oddawania moczu.
Pijemy sporadycznie, a wodę z organizmu tracimy cały czas. W gorące dni tracimy jej jeszcze więcej. Dlatego w czasie upałów należy pić jeszcze więcej płynów niż zwykle, czyli 3-4 litry na dobę.
Co pić w upały? Ten napój nawadnia lepiej niż woda
Według badania przeprowadzonego na szkockim Uniwersytecie St. Andrews, woda nie jest najbardziej nawadniającym napojem. W badaniu wzięło udział prawie 90 dorosłych zdrowych i odpowiednio nawodnionych osób. Naukowcy ze Szkocji obliczyli wskaźnik nawodnienia różnych napojów, biorąc pod uwagę ile wody dostarcza dany płyn i jak szybko jest on wydalany w postaci moczu. Każdy z uczestników wypił 1 litr wody lub innego napoju w ciągu pół godziny, a następnie sprawdzano ile moczu wydali w ciągu 4 godzin.
To badanie mówi nam wiele z tego, co już wiedzieliśmy: elektrolity – takie jak sód i potas – przyczyniają się do lepszego nawodnienia, podczas gdy kalorie zawarte w napojach powodują wolniejsze opróżnianie żołądka, a tym samym wolniejsze oddawanie moczu – powiedziała Melissa Majumdar, dyplomowana dietetyczka, specjalistka ds. trenerka i rzeczniczka Akademii Żywienia i Dietetyki, która nie była zaangażowana w badanie.
Wynik badania zaskakuje, ponieważ okazało się, że bardziej niż woda organizm nawadnia mleko. Dotyczyło to zarówno mleka odtłuszczonego, jak i pełnego. Jest to spowodowane tym, że zawiera cukier (laktoza), białko i tłuszcz, co pomaga spowolnić usuwanie płynów z żołądka i utrzymać nawodnienie przez dłuższy czas. Dodatkowo zawarty w nim sód zatrzymuje wodę w organizmie.
W gorące dni sięgaj po te napoje
Woda jest podstawą każdego napoju o działaniu nawilżającym. Sama również odpowiednio nawilża organizm, ale w czasie upałów, gdy tracimy jej bardzo dużo warto sięgać oprócz niej także po inne napoje. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że w czasie, gdy żar leje się z nieba nie mamy zbytniej ochoty na jedzenie, dlatego warto wybierać napoje, które oprócz wody dostarczą nam także wielu składników odżywczych i elektrolitów takie jak:
sok pomarańczowy – zawiera prawie 90 proc. wody oraz duże ilości potasu i węglowodanów, które utrzymują prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu i dodają energii,
woda kokosowa – zawiera elektrolity takie jak sód, potas, magnez. Do tego ma skład podobny do płynów ustrojowych organizmu. Przy tym jest także niskokaloryczna, ma niewielką ilość tłuszczów i cholesterolu,
woda z cytryną – ten prosty do przygotowania napój urozmaica smak wody, a przy tym dostarcza wielu witamin w tym witaminę C. Jej smak orzeźwia i chłodzi. Dodatkowo możesz do niej dodać listki mięty, cukier lub miód, szczyptę soli i lód, aby uzyskać naturalny chłodzący izotonik,
herbata miętowa – przygotowana najlepiej ze świeżych gałązek i listków mięty zalanych gorącą wodą. Możesz ją pić na ciepło i na zimno. Oprócz nawilżenia także schłodzi, dzięki zawartości mentolu,
maślanka – podobnie jak mleko pozwala na dłużej zatrzymać wodę w organizmie, dostarcza także wapń oraz witaminy z grupy B, a przede wszystkim B2 i B12, które korzystnie wpływają na układ odpornościowy i nerwowy.
Źródło:
A randomized trial to assess the potential of different beverages to affect hydration status: development of a beverage hydration index The American Journal of Clinical Nutrition