Seitan na talerzu. Ten zamiennik mięsa jest bardziej popularny, niż myślisz. Nie dla wszystkich to równie dobra opcja

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nazwa może nasuwać oczywiste skojarzenia, jednak produkt ten jest niezwykle rozpowszechniony. Tak naprawdę seitan jest obecny w większości zamienników mięsa na rynku. Codziennie spożywają go tysiące osób, czy jednak jest zdrowy?

Spis treści

Co to jest seitan i jak smakuje?

Seitan to produkt nazywany chińskim mięsem lub mięsem pszennym, który powstaje z białka pszennego – glutenu w połączeniu z wodą (i przyprawami) po obróbce termicznej. Tak uzyskany zamiennik mięsa może niezwykle wiernie odtwarzać jego cechy – od struktury po smak.

Wygląda jak mięso i tak samo smakuje. Uzyskany z glutenu seitan zapewnia odpowiednią konsystencję i stanowi bazę, do której można dodawać różne przyprawy
Wygląda jak mięso i tak samo smakuje. Uzyskany z glutenu seitan zapewnia odpowiednią konsystencję i stanowi bazę, do której można dodawać różne przyprawy Adela Srinivasan/Getty Images

Samo połączenie glutenu z wodą nie posiada smaku, uzyskuje się go za pomocą odpowiednich dodatków. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, białko pszenne występuje w przeważającej części roślinnych wędlin i kiełbas, a także w burgerach i innych rodzajach nie-mięsnych dań.

Choć seitan jest tradycyjnym produktem kuchni Azji Wschodniej, gdzie udokumentowano jego wytwarzanie już w szóstym wieku naszej ery, nigdy nie był tak popularny, jak teraz, gdy coraz więcej osób stosuje diety wegańskie i wegetariańskie.

Czy białko pszenne jest niskiej jakości?

Białko pszenne, które pozyskuje się poprzez wypłukiwanie skrobi z mąki pszennej, nie jest niestety białkiem kompletnym. Ponieważ nie zawiera odpowiednich ilości wszystkich niezbędnych aminokwasów, uważany jest za białko niskiej jakości.

W glutenie (i seitanie) brakuje lizyny, jednak związek ten można dostarczyć do organizmu wraz z innymi produktami białkowymi, zwłaszcza nasionami roślin strączkowych. Dlatego wyroby, w których występują także białko sojowe czy grochowe, mogą być bardziej wartościowe.

Zamienniki mięsa z seitanu spożywane w urozmaiconej diecie wegańskiej też nie powinny być problemem, bo z założenia występują w niej nasiona strączkowe, tofu czy mleko sojowe, dostarczając brakujący aminokwas.

Ile białka i kalorii ma seitan?

Seitan jest bogaty w białko, a przy tym stosunkowo ubogi w węglowodany, tłuszcz i kalorie. W porcji 100 g może być 130-150 kcal i aż 25-30 g białka, to jest więcej niż polędwicy wołowej. Ma przy tym mniej niż 10 g węglowodanów i poniżej 5 g tłuszczu w tej samej porcji. To tłuszcz wolny od cholesterolu i o niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych.

Wskutek przetwarzania gluten pszenny traci witaminy, ale zachowuje pewne ilości żelaza, wapnia i innych mikroskładników.

Czy seitan jest zdrowy?

Choć czyste białko pszenne to produkt wysokoprzetworzony, uzyskany z niego seitan może być elementem zdrowej diety. Zależy to od rodzaju pozostałych składników występujących w wyrobie przetworzonym, jak i domowym. Przygotowanie go samodzielnie z użyciem naturalnych surowców pozwala otrzymać najbardziej korzystny produkt podobny do mięsa.

Wpływ seitanu na zdrowie to jednak kwestia kontrowersyjna, ponieważ niektóre osoby nie powinny jeść glutenu. W żadnej ilości nie jest wskazany w przypadku osób z celiakią, czyli chorobą trzewną, u których powoduje stan zapalny prowadzący do uszkodzenia jelit. Przeciwwskazaniem są również zła tolerancja glutenu i (rzadka) alergia na białko pszenne. Co ważne, nietolerancja może pojawić się w przebiegu chorób jelit.

Ponieważ gluten jest ciężkostrawny, zwłaszcza spożycie go w zbyt dużych ilościach może prowadzić do niestrawności, uczucia ciężkości, przelewania się w brzuchu, odbijania, wzdęć i gazów oraz zaparć. W przypadku złej tolerancji może przyczynić się do występowania biegunek, bólów brzucha, senności, braku energii, rozdrażnienia, a także objawów depresyjnych.

Choć osoby, które dobrze tolerują gluten, niekoniecznie powinny sięgać po seitan codziennie, jedzony kilka razy w tygodniu urozmaici dietę i uzupełni ją w białko.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia