Takie jedzenie zapycha żyły. „Bomby” cholesterolowe są nawet wśród produktów, które uznaje się za zdrowe. Zobacz rekordzistów

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Cholesterol może nie szkodzić, ale nadmiar na pewno nie wyjdzie nam na zdrowie. Ten składnik zapycha żyły zwłaszcza gdy pochodzi z niezdrowej diety. Dostarczają go nie tylko smalec czy jaja. Są też inne produkty, które mają dużo, a nawet jeszcze więcej tego związku. Niektóre źródła mogą zaskoczyć! Sprawdź, na które „bomby” cholesterolowe lepiej uważać.

Spis treści

Co zawiera najwięcej cholesterolu? Oto prawdziwe „bomby” cholesterolowe!

Osoby z zaburzeniami metabolicznymi często słyszą od lekarza, że muszą ograniczyć cholesterol w diecie. Najwięcej tego związku w polskim jadłospisie pochodzi z produktów mięsnych (ponad 1/3 spożywanych ilości), ok. 30 proc. cholesterolu dostarczają jajka, natomiast po kilkanaście procent dostarcza mleko i jego przetwory oraz tłuszcze zwierzęce, takie jak masło czy smalec (dane GUS dla przeciętnej polskiej diety). To jednak niejedyne produkty w daniach, które dostarczają do organizmu znaczne ilości tego związku!

Widok piętrowej kanapki z roztopionym serem i jajkiem sadzonym na wierzchu
Cholesterol pochodzi nie tylko z jajek, tłustego mięsa czy serów. Są produkty, które zawierają równie dużo cholesterolu, a nawet więcej (dla porównania: jajko to porcja 180 mg). LauriPatterson/Getty Images

Ograniczając wymienione pokarmy niekoniecznie zmniejszamy spożycie problematycznego związku. To dlatego, że cholesterolowymi „bombami” są też inne produkty i dania – nawet takie, które uznawane są za zdrowe.

Co to jest cholesterol? Na jego temat krąży wiele mitów

Cholesterol to związek tłuszczowy należący do steroli, inaczej zmodyfikowanych steroidów (dawniej: sterydów). Jest wytwarzany wyłącznie w organizmach zwierzęcych, a nie występuje w produktach roślinnych.

Na przykład w 100 g jajek (2 szt.) zawarte jest 360 mg cholesterolu, a tyle samo masła o zawartości 82 proc. tłuszczu to dawka 248 mg, kiełbasy salami – ponad 100 mg, a smalcu – 95 mg.

Sprawdź: Co zamiast masła? Zobacz, jakimi produktami je zastąpić

Wbrew temu, co można sądzić, cholesterol pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, m.in. stanowi prekursor do produkcji hormonów sterydowych, żółci niezbędnej do trawienia tłuszczów czy witaminy D. Buduje ponadto błony wszystkich komórek, a w szczególnej obfitości występuje w mózgu – odpowiednia ilość jest wręcz niezbędna, by zapewnić prawidłową pracę tego narządu i chronić go przed procesami neurodegeneracyjnymi.

Co ważne, cholesterol krążący we krwi (w postaci lipoprotein o niskiej i wysokiej gęstości, czyli „złej” LDL i „dobrej” HDL) to zasoby tego związku wytwarzane przez wątrobę. U zdrowych osób konsumpcja cholesterolu nie wpływa na jego stężenie oznaczane w ramach tzw. lipidogramu.

Gdy jednak występują zaburzenia lipidowe i związane ze stresem oksydacyjnym w organizmie (nasilony lub chroniczny stan zapalny), gospodarka cholesterolem zostaje zachwiana, a jego cząsteczki ulegają utlenianiu – w ten sposób z frakcji LDL powstaje płytka miażdżycowa. Zobacz, jakie są mniej znane produkty i dania bogate w cholesterol, które trzeba w takiej sytuacji ograniczyć.

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia