Spis treści
Co zamiast mięsa? Roślinne zamienniki biją rekordy popularności
Ograniczanie spożycia mięsa to kwestia zdrowia. Coraz więcej mówi się o jego szkodliwości, a dietetycy od lat zalecają, by zmniejszyć spożycie do 0,5 kg tygodniowo (a maksymalnie 80 g dziennie), przy czym ilość ta dotyczy porcji przed obróbką termiczną. Teraz to także konieczność związana ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem środowiska. Stąd promocja roślinnych zamienników produktów mięsnych (i innych odzwierzęcych), dzięki której produktów takich przebywa dosłownie z tygodnia na tydzień.
Sprawdź też: Zmniejsz porcje mięsa o 50 g i wybieraj te produkty. Tak zmaleje ryzyko chorób serca i cukrzycy
W porównaniu z tradycyjnym jadłospisem zbilansowana dieta roślinna obniżać zagrożenie rozwojem chorób serca, cukrzycy i wszystkich rodzajów nowotworów. Pomaga pozbyć się nadwagi i utrzymać szczupłą sylwetkę, a także poprawia komfort pacjentów z chorobami zapalnymi jelit. Do najzdrowszych należą przy tym tradycyjne alternatywy dla mięsa, które są wytwarzane w prosty sposób i bez zbędnych dodatków.
Polecamy ponadto:
Dzień Bez Mięsa to okazja, by przekonać się do roślinnych produktów
By zachęcać ludzi do wypróbowania diety bezmięsnej, ustanowiony został Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa (ang. Meatout Day), który obchodzony jest 20 marca. To okazja, by spróbować nowych smaków i się do nich przekonać, a dzięki temu chociaż czasem sięgać po roślinne produkty.
Zobacz: Dieta wegetariańska jest zdrowa i smaczna! Korzyści to szczuplejsze ciało i dłuższe życie
Osoby, które nie chcą lub nie mogą całkiem rezygnować z mięsa, mogą zrobić to częściowo, stosując dietę fleksitariańską, która nosi też nazwę semiwegetariańskiej – ona także przynosi korzyści dla zdrowia. Ważne jednak, by wykluczone produkty zwierzęce zastępować mądrze roślinnymi, co pozwoli zapewnić sobie odpowiednie dawki niezbędnych składników.
Co wybierać zamiast mięsa? Kliknij w zdjęcie i zobacz.