Spis treści
Na czym polega ablacja? Przeszła ją m.in. Dorota Wellman
Ablacja to zabieg, który może pomóc skorygować arytmię. Polega na usunięciu lub nacięciu tkanki w sercu, która powoduje zaburzenia rytmu serca. Wykorzystuje ona ciepło lub zimno do tworzenia niewielkich blizn w sercu, które blokują wadliwe sygnały serca i przywracają prawidłowe bicie serca.
W zależności od rodzaju nieregularnego bicia serca, ablacja może być jedną z pierwszych metod leczenia lub wtedy, kiedy leki lub inne metody leczenia nie działają.

W przypadku Doroty Wellman problemy kardiologiczne pojawiły się po przejściu COVID-19.
– Po półtora miesiąca pojawiło się migotanie przedsionków – wyznała w rozmowie podczas programu „Dzień dobry TVN”.
Kiedy leczenie farmakologiczne nie dawało zadowalających skutków, a ataki trwały nawet ponad 20 godzin, dziennikarka zdecydowała się na ablację. Jak mówi, z decyzją zwlekała dwa lata.
Ablacja jest zalecana, jeżeli:
leki stosowane w leczeniu nieregularnego bicia serca nie są skuteczne,
leki stosowane w leczeniu nieregularnego bicia serca powodują poważne skutki uboczne,
u pacjenta występuje typ nieregularnego bicia serca, który dobrze reaguje na to leczenie (np. zespół Wolffa-Parkinsona-White'a lub częstoskurcz nadkomorowy),
występuje wysokie ryzyko nagłego zatrzymania akcji serca lub innych powikłań.
Ablacja najczęściej jest wykonywana przy użyciu cewników, które są wprowadzane przez naczynie krwionośne. Rzadziej ablacja wykonywana jest podczas operacji serca.
Jakie są skutki uboczne ablacji?
Choć ablacja jest zabiegiem uważanym za bezpieczny i skuteczny, to podobnie jak w przypadku każdej procedury medycznej mogą wystąpić skutki uboczne. Możliwe zagrożenia mogą obejmować:
krwawienie lub zakażenie w miejscu umieszczenia cewnika,
uszkodzenie naczyń krwionośnych,
uszkodzenie zastawek serca,
zakrzepy krwi w nogach lub płucach,
udar mózgu lub zawał serca,
zwężenie żył płucnych.
Uszkodzeniu mogą też ulec nerki przez kontrast użyty podczas zabiegu.
Przed zabiegiem lekarz może zapytać cię o wszelkie inne schorzenia, w tym cukrzycę lub choroby nerek.
Do ablacji raczej nie kwalifikują się:
kobiety w ciąży,
osoby z niekontrolowanymi chorobami serca (np. niewydolność serca w zaawansowanym stadium),
pacjenci z ciężkimi infekcjami.
Ile godzin trwa ablacja?
Ablacja serca trwa zwykle od 3 do 6 godzin. Czas ten zależy od rodzaju nieregularnego bicia serca poddawanego zabiegowi.
Lekarz prawdopodobnie zaleci, aby pacjent nie jadł ani nie pił niczego po północy w noc poprzedzającą zabieg. Konieczne może być zaprzestanie przyjmowania leków, które mogą zwiększać ryzyko nadmiernego krwawienia, w tym aspiryny lub innych rodzajów leków rozrzedzających krew, choć niektórzy kardiolodzy zalecają kontynuowanie przyjmowania tych leków. Zostanie to ustalone przed zabiegiem z lekarzem.
Zazwyczaj pacjent otrzymuje leki, które pomagają mu się zrelaksować. Lekarz wprowadza jeden lub więcej cewników do naczynia krwionośnego i prowadzi je do serca. Czujniki na końcówce cewnika wysyłają sygnały elektryczne i rejestrują aktywność elektryczną serca. Zespół medyczny wykorzystuje te informacje do znalezienia obszaru, który powoduje nieregularne bicie serca.
Podczas zabiegu pacjent nie powinien odczuwać żadnego dyskomfortu. Jeśli odczuwasz silny ból lub duszność, poinformuj o tym zespół opieki medycznej.
Jak długo leży się w szpitalu po zabiegu ablacji?
W zależności od stanu zdrowia pacjent może wrócić do domu tego samego dnia lub spędzić noc w szpitalu. Niektóre osoby po ablacji odczuwają niewielki ból. Nie powinien on trwać dłużej niż tydzień. Przez około siedem dni należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów. Większość osób może powrócić do codziennych czynności w ciągu kilku dni po zabiegu. Zauważają też poprawę jakości życia.
– Jestem jak nowo narodzona. Namawiam pacjentów, żeby decydowali się na ten zabieg, bo on naprawdę działa. To cud medycyny współczesnej – mówi Dorota Wellman.
Istnieje szansa, że nieregularne bicie serca może powrócić. W takim przypadku zabieg może zostać powtórzony lub lekarz może zasugerować inne metody leczenia.
Źródła:
Cardiac Ablation Cleveland Clinic
Cardiac ablation Mayo Clinic
All you need to know about cardiac ablation surgery Medical News Today