Naturalny, lekki i keto – ten słodzik miał być taki zdrowy! Tymczasem zwiększa ryzyko zakrzepów, zawałów i udarów

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sięgasz po naturalne słodziki zamiast cukru? Jeśli tak jak wiele innych osób sięgasz po ksylitol, narażasz się na zakrzepy krwi, a także związany z nimi zawał serca lub udar niedokrwienny mózgu. Najgorzej, jeśli jesz go często i dużo – ostrzegają naukowcy.

Spis treści

Czy ksylitol szkodzi na serce?

Ksylitol to związek z grupy alkoholi cukrowych (polioli), który ma o 60 proc. mniej kalorii niż sacharoza (dostarcza 240 g w 100 g) i niski indeks glikemiczny (IG 8). Ponieważ minimalnie wpływa na poziom glukozy we krwi, do tej pory uznawano go za zdrowszą i bezpieczną alternatywę dla cukru stołowego. Niestety, spożywanie ksylitolu wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia zawału serca lub udarów, co wynika z najnowszych badań opisanych w „European Heart Journal”.

Łyżka słodziku ksylitolu na tle pnia i liści brzozy oraz znak ostrzeżenia
Najbezpieczniejszy słodzik? Niestety, naturalny ksylitol ma też swoją ciemną stronę ma-k/Getty Images

Ksylitol to zamiennik cukru odpowiedni w dietach niskowęglowodanowych (low carb) czy keto. Stosuje się go w wielu produktach, od gum do żucia, przetworów owocowych i słodyczy, po pasty do zębów. W Polsce bardzo często kupowany jest w postaci kryształków podobnych do cukru stołowego i używanych zamiast niego.

Ksylitol występuje naturalnie w niewielkich ilościach w owocach i warzywach, a przemysłowo pozyskiwano go pierwotnie z drewna brzozy czy innych drzew, ale obecnie przeważa produkcja na drodze biofermentacji. Niestety, w produktach komercyjnych stężenie ksylitolu jest około 1000 razy wyższe niż to występujące naturalnie, podobnie jak w potrawach i napojach słodzonych wyłącznie tym słodzikiem w swojej czystej postaci. To właśnie sprawia, że działa szkodliwie na organizm.

Słodzenie ksylitolem i ryzyko rozwoju zakrzepicy

Badanie nad ksylitolem przeprowadzili naukowcy z Cleveland Clinic w Ohio pod przewodnictwem dr. Stanleya Hazena, którzy w ubiegłym roku badali inny, odkryli zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w przypadku spożywania innego, spokrewnionego zamiennika cukru – erytrytolu.

W ramach badań sprawdzali poziom ksylitolu we krwi 3,3 tys. dorosłych uczestników ze Stanów Zjednoczonych i Europy zaraz po ich przebudzeniu. W wyniku analiz odkryli, że u 1/3 osób o najwyższym poziomie ksylitolu występowało o 57 proc. większe zagrożenie wystąpieniem zawału serca lub udaru mózgu.

Co więcej, przeprowadzono także dalsze eksperymenty z wykorzystaniem ludzkich płytek krwi, które biorą udział w procesie jej krzepnięcia, oraz na myszach. Jak wykazało, ksylitol może przyczyniać się do szybszego krzepnięcia krwi, co zwiększa prawdopodobieństwo zaburzeń w dopływie krwi do serca i mózgu i w konsekwencji – do zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Ostatni etap polegał na obserwacji aktywności płytek krwi u dziesięciu osób po podaniu im wody słodzonej taką samą ilością ksylitolu, jak wcześniej. W ciągu 30 minut odnotowali oni tysiąckrotny wzrost poziomu ksylitolu w osoczu krwi. Wzrosty też wszystkie wskaźników gotowości płytek krwi do krzepnięcia, co obserwowano szczególnie u osób z najwyższymi poziomami ksylitolu.

Co zamiast ksylitolu?

Wyniki tych prac mogą sugerować, że warto zrezygnować z ksylitolu i zawierających go produktów, a przynajmniej nie wybierać ich na co dzień. Nie ma jednak idealnej alternatywy, choć najmniej niekorzystnymi substancjami słodzącymi wydają się naturalny słodzik stewia i półsyntetyczna sukraloza. Zaburzają jednak równowagę mikroflory jelitowej, co może prowadzić do zaburzeń masy ciała i innych. Pozytywny wpływ na bakterie jelitowe mają natomiast naturalne słodziki, takie jak syrop z agawy, a także syrop klonowy.

– To badanie pokazuje pilną potrzebę badania alkoholi cukrowych i sztucznych słodzików – powiedział dr Stanley Hazen. – To nie znaczy, że należy wyrzucić pastę do zębów, jeśli zawiera ksylitol, ale powinniśmy być świadomi, że spożycie produktu zawierającego wysokie poziomy tego słodzika może zwiększyć ryzyko zdarzeń związanych z krzepnięciem krwi.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia